تاثیر ارز دیجیتال بر دلار

آیا استفاده از ارزهای دیجیتال اقتصاد جهان را تغییر خواهد داد؟

مشکلات سر راه ارزهای دیجیتال چیست و چگونه میتوان این مشکلات را حل کرد؟

بیماری کرونا باعث شد ارز کریپتو( ارز رمزنگاری شده) از حاشیه خارج شده و بیشتر از قبل در معرض توجه افراد قرار گیرند. ما تاثیر ارز دیجیتال بر اقتصاد را بررسی خواهیم کرد.

ارزهای دیجیتالی زیرساخت های مالی موجود را تکمیل نمی کند، بلکه یک چیز جدید بدون واسطه، شفاف و قابل اعتماد

 ایجاد می کند. در این مقاله اشاره مختصری به بخشی از تاثیرات ارز دیجیتال ملی براوضاع داخلی کشورها و نظام اقتصاد جهانی خواهیم داشت.

تاثیر استفاده از ارزهای دیجیتالی در سطح ملی

یکی از مزایای استفاده از ارزهای دیجیتالی، کاهش هزینه های مربوط به چاپ و نگهداری پول است. چاپ و حفاظت از اسکناس ها سالانه هزینه های هنگفتی را به تمام کشورها تحمیل می کند. درحالی که با حذف پول های رایج می توان این مبالغ هنگفت را در زمینه های مفیدتری سرمایه گذاری کرد.

از طرفی این روزها که سطح تولید ناخالص کشورها بدلیل بیماری کرونا به شدت افت کرده است. استفاده از ارز ملی می تواند به وسیله ی افزایش حجم معاملات تولید ناخالص ملی را افزایش دهد.

ارزهای دیجیتالی و مبارزه با فساد اقتصادی

ارزهای دیجیتال ملی به همه اجازه می دهد که هر ریال هزینه ها را بررسی و ردیابی کنند. این امکان جدید باعث می شود ارتکاب اعمال غیر قانونی مانند دریافت رشوه یا قاچاق تقریبا غیرممکن شود. همچنین شهروندان می توانند هزینه ها و نحوه پول خرج کردن مسئولین درانجام پروژه ها را بصورت کامل مورد رصد و بررسی قرار دهند. به این ترتیب دیگر هیچ پول تخصیص داده شده به انجام پروژه ای گم نخواهد شد. برای مثال، آیا واقعاً ۱۶میلیارد دلار بودجه اختصاص یافته برای مبارزه با جوندگان در چین تماما صرف همین کار شد؟  یا بخشی از آن گمراه شد و به حسابهای کاملاً متفاوتی واریز شد؟

 با استفاده از ارز دیجیتال، کمکهای اجتماعی هدفمند نیز واقعاً هدفمند خواهند شد. همچنین بانکها و سیستمهای پرداخت قادر به مصادره درصدی از کمک های مردمی به عنوان حق کمسیون خود نخواهند بود.

ارزهای دیجتالی چه تاثیری روی دلار دارد؟

در سطح  اقتصاد جهانی نیز ارزهای دیجیتال در واقع وابستگی اقتصادهای ملی به دلار آمریکا را کاهش می دهد. ظاهراً همین کاهش  اعتبار دلار چیزی است که چینی ها می خواهند اتفاق بیوفتد.

مقامات چین معتقدند که “ارز دیجیتال مستقل” یک جایگزین مناسب برای سیستم تسویه توسط دلار آمریکا می باشد. استفاده از ارزهای مجازی تأثیر هرگونه تحریم را کمرنگ می کند. همچنین اثرات منفی تحریم را هم در سطح ملی و هم در سطح شرکت های خصوصی کاهش می دهد.

 مشکلات سر راه استفاده از ارزهای دیجیتالی

یکی از مشکلات استفاده از ارزهای دیجیتالی توانایی تولید ارزهای رمزگذاری شده قابل اعتماد است. اگر یک شرکت خصوصی صادر کننده ارز دیجیتال ملی باشد:

ممکن است منافع تجاری خود یا گروه خاصی را دنبال کند.

یا ممکن است که کارکنان شرکت صادر کننده ارز دیجیتال، مشکلاتی در نرم افزار کیف پول( باگ) ایجاد نمایند. کارکنان خاطی این شرکت ها با هک کیف پول یا نشت داده ها می توانند اطلاعات را بفروشند. مانند ارز دیجیتالی  Crypto AG که مدتها در ایالت متحده امریکا مورداستفاده بود. ولی بعد مشخص شد که سرویس های اطلاعاتی آمریکا وآلمان آن را خریداری کرده اند تا برای ده ها سال از اطلاعات این ارز استفاده کنند.

پیش نیازهای تولید ارزدیجیتال ملی

برای اینکه دولت بتواند ارز دیجیتال ملی  را راه اندازی کند ، فقط خواستن حفظ انحصار پولی کافی نیست. بانک های مرکزی باید به شرکت های فناوری تبدیل شوند و این یک چالش جدی است. دولت ها قبل از عرضه ارز دیجیتال خود باید از داشتن همه امکانات و فناوری های لازم مطمئن شوند. برای داشتن یک ارز دیجیتال قدرتمند باید مجهز به فناوری های پیشرفته و مجموعه ای ازمتخصصان قابل اعتماد بود. تا زمانی که بانک های مرکزی قادر به ایجاد زیرساختهای ایمن و مطمئن نشده اند نباید در راه اندازی ارزهای دیجیتال عجله کرد.

با وجود مشکلات و دشواری های راه اندازی و استفاده از ارزهای دیجیتال، منافع این رمزها بسیار بیشتر از آن است که نادیده گرفته شود. به همین دلیل بسیاری از افراد بخصوص اقتصاددانان معتقدند که عصر آینده عصر  ارزهای دیجیتالی است.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *