دلار شنی

آیا قرار است سکه ساحلی رقیب بیت کوین و سایر رمز ارزها شود؟

بانک مرکزی باهاما اعلام کرده، تا ماه آینده ارزدیجیتال مخصوص این کشور را در مجمع الجزایر کارائیب عرضه خواهد نمود. ارز دیجیتالی مجمع الجزایر باهاما با نام دلار شنی (سکه ساحلی؛ Sand Dollar) به بازار عرضه می شود. دلارشنی اولین ارزمجازی دولتی است که از طرف بانک مرکزی یک کشور و به صورت سراسری صادر می شود. پیش بینی شده است دلار شنی در ماه اکتبر به بازار عرضه خواهد شد.

هدف از عرضه دلار شنی چیست؟

«چائوژن چن» معاون واحد راهکارهای الکترونیکی بانک مرکزی باهاما، در گفتگو با بلومبرگ گفت: ارز دیجیتال ملی( CBDC) به منظور فراهم کردن دسترسی بهتر مردم به خدمات مالی در برخی از جزایر دورافتاده مجمع الجزایر طراحی و طی یک ماه آینده عرضه خواهد شد.

ناگفته نماند، این جزایر نقشی اساسی در اقتصاد وابسته به جهانگردی باهاما دارند. در نتیجه مقامات باهاما امیدوارند با عرضه ارز دلار شنی صنعت گردشگری کشور خود را بهبود بخشیده و توسعه دهند.

چگونه می توان از دلار شنی استفاده کرد؟

«چائوژن چن» اعلام کرد: استفاده از دلار شنی بسیار ساده است و فقط کافیست افراد یک گوشی هوشمند داشته باشند. از طریق برنامه کیف پول که روی تلفن همراه نصب می شود معاملات انجام خواهند شد.

کشور باهاما کمتر از ۴۰۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد. طبق آمار ۹۰ % مردم باهاما از تلفن همراه استفاده می کنند. همین مسئله باعث می شود که استفاده از کیف پول درگوشی همراه، روشی امکانپذیر و عاقلانه باشد.

عرضه محدود دلار شنی چه مزایایی دارد؟

در ابتدا تقریباً ۴۸۰۰۰ دلار شنی به بازار عرضه می شود. برای استفاده از کیف پول مجازی داشتن دسترسی به اینترنت الزامی نمی باشد. افراد فقط با داشتن گوشی می توانند از کیف پول سکه ساحلی خود استفاده کنند. همچنین بدلیل قابل ردیابی و محدود بودن این ارز ، امکان کلاهبرداری و هک کیف پول به شدت کاهش میابد.

ارزش سکه ساحلی چگونه تعیین می شود؟

دلارشنی (سکه ساحلی) با ارزش یک به یک نسبت به دلار باهاما (BSD) پشتیبانی می شود. با توجه به اینکه دلار باهاما به دلار آمریکا وابسته است، دلار شنی نیز به دلار آمریکا وابسته خواهد بود. با نوسان قیمت دلار ارزش سکه ساحلی نیز تغییرخواهد کرد.

آیا مقدار سکه ساحلی در ۴۸۰۰۰ دلار ثابت باقی می ماند؟

بانک مرکزی باهاما می تواند با رشد تقاضا، دلارهای شنی بیشتری را صادر کند. بانک مرکزی هماهنگ باعرضه ارز دیجیتال، پول فیزیکی را از گردش خارج خواهد کردتا از تورم عرضه پولی جلوگیری شود.

همچنین ، برای حساب های Sand Dollar قوانینی مانند حساب های بانکی سنتی پیش بینی شده است. برای ارز دیجیتالی دلار شنی ضمانت های ضد پولشویی و شناخت مشتری-مشتری طراحی شده است.

آیا دلار شنی رقیب سرسخت رمز ارزهای عرضه شده توسط سایر دولت ها و ابر قدرت ها خواهد شد؟

بسیاری از منتقدین معتقدند تاکنون درهیچ یک از ارزهای (CBDC) به اندازه دلار شنی به تجربه کاربری توجه نشده بود. سایر کشورهایی که سعی کرده اند استفاده گسترده از ارزهای الکترونیکی دولتی را رواج دهند به هدف خود نرسیده اند. ابتکارات در اکوادور ، فنلاند و ونزوئلا به شکست ختم شد. اصلی ترین دلیل شکست این ارزها، این است که چیز زیادی برای عرضه نداشته اند و راحتی و سود مصرف کنندگان را آنچنان که باید مورد توجه قرار ندادند.

اما امکانات و مشخصات پیش بینی شده برای ارز دیجیتالی شنی توجه و تحسین منتقدین کریپتوکارنسی را برانگیخته است. با توجه به خوشایند و آسان بودن استفاده از این ارز بسیاری معتقدند این ارز آینده درخشانی خواهد داشت.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *