ارز الکترونیکی

ارز دیجیتال چیست؟ معروف ترین ارزهای دیجیتال رایج جهان

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول رایج بر مبنای صفر  و یک است که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی در دسترس می باشد. این نوع ارزها نامحسوس هستند و به نام های  پول دیجیتال ، پول الکترونیکی ، ارز الکترونیکی یا پول نقد اینترنتی نیز در سطح دنیا تعریف شده اند. 

نگهداری و انتقال پول معمولی رایج از طریق بانک ها صورت می گیرد، در واقع شما به بانک اعتماد کرده و در اختیار او قرار می دهید. اما ارز دیجیتال بدون دخالت هیچ بانکی، در بستر زنجیره ای از بلاک ها معروف به بلاک چین کار می کند.  

بنابراین می توان گفت ارزهای دیجیتالی بر پایه علم رمز نگاری به وجود آمده اند. بدین صورت که با استفاده از یک رشته رمزگذاری شده از کدهای صفر و یک ، در یک بلاک چین ایجاد می شوند. این گونه ارزهای شامل ویژگی های زیر می باشند: 

نامحسوس ولی شفاف:  به صورت فیزیکی ملموس نیستند ولی تمام اطلاعات آن در بین کاربران به اشتراگ گذاشته می شود. 

غیر متمرکز: مدیریت و کنترل آن بر عهده هیچ بانک و یا سازمانی نیست و تمامی معاملات در زنجیره ای از بلاک ها در اینترنت انجام می شود. 

 تغییر ناپذیر: اگر شما پول معمولی را به یک حساب اشتباهی واریز کنید، با یک سری بررسی ها می توانید پول را مجدد به حساب خود برگردانید. اما در ارز دیجیتال چنین اشتباهی به معنای از دست پول دیجیتالی شما است و به هیچ عنوان بازگشتی در کار نیست. 

خرید و فروش ارز های دیجیتال

مفهوم ارز دیجیتال Digital Currency

ارز دیجیتال از ارزهای مجازی و ارزهای رمز نگاری شده (رمز ارز ) تشکیل شده اند، که هیچ سازمانی آن را مدیریت نمی کند. ارزهای دیجیتال از آنجایی که فقط به صورت الکترونیکی منتقل می شوند، با کامپیوتر یا تلفن ها همراه هوشمند قابل دسترسی هستند.  این ارزها برای معامله به هیچ واسطه ای نیاز ندارند، صرفاً از طریق کیف پول های الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه های تعیین شده می توان آن ها را خرید و فروش کرد. 

معامله ارزهای فیزیکی از قبیل اوراق بهادار، اسکناس و سکه ها، ملموس می باشند؛ یعنی توسط اشخاصی که مالکیت فیزیکی این ارزها را دارند، صورت می پذیرد. ولی تجارت پول الکترونیکی به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه واسطه گری انجام می شود، بنابراین اغلب ارزانترین روش برای معامله ارزها به شمار می آیند. 

ارزهای دیجیتال تمامی ویژگی های ارزهای فیزیکی را دارند و با زیرساخت های ایجاد شده برای پرداخت از طریق ارز رمزها همانند، امکان انجام معاملات فوری با ارز دیجیتال فراهم شده است.  در وقع ارز های دیجیتال نیز همانند هر ارز استاندارد فیات ، در خرید و فروش انواع کالاهای فیزیکی و دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند. 

گفتنی است  می توانید معاملات خود را با پول الکترونیکی و از طریق درگاه های پرداختی ارز دیجیتال انجام دهید، مشروط بر این که طرف معامله شما نیز به همان درگاه پرداختی مورد نیاز برای معامله در پول الکترونیکی متصل باشد.

ارزت فیات به پول قانونی مانند دلار آمریکا که ارزش گذاری آن از طریق دولت صادر کننده آن، انجام می گیرد، اطلاق می شود. ارز فیات نوعی پول اعتباری است که برخلاف پول کالایی، استاندارد ارزش گذاری آن بر اساس کالای فیزیکی نمی باشد. در برخی از سایت های شرط بندی و شبکه های اجتماعی  نیز به صورت محدود می توان از ارزهای دیجیتالی برای پرداخت استفاده کرد. 

ایده شکل گیری ارز دیجیتال

پول های معمولی در بانک ها توسط شخص یا سازمان ثالثی دوبار خرج می شد، که سرورهای مرکزی با مدیریت سیست مالی توانستند این مشکل را کنترل کنند. این مساله منجر به شکل گیری ایده ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز (بدون هیچ واسطه ای ) شد. در بلاک چین تمامی اطلاعات ثبت و به همه اعضای یک شبکه گزارش می شود، امکان تغییر در این اطلاعات  ثبت شده وجود ندارد. همچنین تمامی تراکنش های انجام شده در بستر بلاک چین برای همه افرادی قابل مشاهده است، بنابراین افراد با بررسی تاریخ تراکنش ها، متوجه هر نوع تقلبی مانند دوبار خرج شدن ارز دیجیتالی خود می شوند. 

مزایای استفاده از ارز دیجیتال

پرداخت هایی که به روش سنتی از طریق بانک ها یا هر سازمانی انجام می گیرد، پای یک واسطه از قبیل افتتاح حساب بانکی در میان است. اما پرداخت با ارزهای دیجیتال مستقیماً و بدون نیاز به واسطه بین طرفین معامله صورت می پذیرد، بهمین دلیل این شکل معاملات فوری و کم هزینه می باشند. 

سوابق معاملات الکترونیکی مبتنی بر ارزهای دیجیتال نیز مانند پرداخت های بانکی که سوابق انجام هر گونه تراکنشی ثبت می گردد، به صورت شفاف حفظ می شوند. 

از مزایای ارزهای دیجیتال می توان به هزینه های معامله کمتر و توانایی پرداخت در هر زمان اشاره کرد. در کنار این ، ارزهای دیجیتال ممکن است به شرکت ها کمک کند تا با استفاده از آنها به عنوان ارز حمل و نقل و به عنوان راهی برای تسویه معاملات بین شرکت ها بدون پرداخت هزینه های باج ، خطرات را کاهش داده و از بین ببرند.

استفاده از ارزهای رمزنگاری شده ، نیاز واسطه (مانند بانک ها) را برطرف می کند ، انتقال سریع تر و ایمن تری را ارائه می دهد ، احتمال کلاهبرداری با کارت اعتباری را از بین می برد و قابلیت های قراردادهای هوشمند ، سپرده گذاری و پرداخت ماشین آلات را به ارمغان می آورد.

خرید و فروش ارز های دیجیتال

تفاوت بین انواع ارز دیجیتال : ارز مجازی و رمز ارز

ارز کنترل نشده که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است. همانطور که گفته شد ارزهای دیجیتال را می توان یک مجموعه بزرگ از ارزهای مجازی و ارزهای رمزنگاری در نظر گرفت. 

در تعریف ارز دیجیتال گفتیم غیرمتمرکز است، یعنی توسط بانک مرکزی کنترل و مدیریت نمی شوند و هر کسی مسئول پول خودش می باشد. بلکه مدیریت آن بر عهده توسعه دهندگان این گونه ارز می باشد. 

حال اگر ارز دیجیتال توسط بانک ملی در راستای جایگزینی ارزهای سنتی و فیزیکی صادر شود، آن را ارز دیجیتال بانک مرکزی CBDC می گویند  . البته CBDC در حال حاضر به صورت مفهومی وجود دارد و هنوز راه اندازی نشده است. اما اخیراَ تعداد معدودی از کشورها مانند انگلستان، سوئد و اروگوئه قصد دارند نسخه دیجیتالی ارزهای فیات(اعتباری) بومی خود را صادر کنند. 

ارزهای مجازی Virtual Currencies

نوعی ارز دیجیتال کنترل نشده که توسط توسعه دهنده (های) آن ، سازمان مؤسس یا پروتکل شبکه تعریف شده کنترل می شود.

این نوع ارزها در بستر مجازی و پرداخت های peer to peer مورد استفاده قرار می گیرند و مدیریت و کنترل آن ها بر عهده کسانی است که این نوع ارز را به وجود آورده اند. ارزهای مجازی بر خلاف ارزهای اعتباری توسط بانک ها صادر نمی شوند و دولت هیچ دخالتی در کنترل نوسانات قیمتی آن ندارد. سیستم های پولی مرتبط با کوپن یا ارزهای رمزنگاری شده، زیر مجموعه ای از انواع ارزهای مجازی به شمار می آیند. 

ارزهای رمزنگاری شده cryptocurrencies

ارز رمزها نوعی ارز مجازی هستند، که از رمزنگاری برای ایمن سازی، تأیید معاملات ، همچنین مدیریت و کنترل و  ایجاد واحدهای جدید ارزی استفاده می کنند. ارز رمزهایی از قبیل دش (Dash)، لایت کوین (LiteCoin)، بیت کوین (Bitcoin) ، اتریوم … می باشند ، که از بین این ها بیت کوین و اتریوم جزء محبوب ترین ها هستند.   

ارزهای دیجیتالی اغلب به منظور سرمایه گذاری معامله می شوند، بنابراین قبل از سرمایه گذاری بایستی به طور کامل در مورد آن تحقیق کنید، در غیر این صورت سرمایه زیادی را از دست خواهید داد. 

یک نکته خیلی مهم: شبکه هایی نظیر paypal را نیز می توان نوعی پول دیجیتالی معرفی کرد.

شبکه های Paypal

در این شبکه ها پول از طریق یک ایمیل بین کاربران این شبکه نقل و انتقال می گردد. در واقع پول به جای حساب بانکی یا کارت نقدی و اعتباری در داخل شبکه ای از حساب های کاربری PayPal قرار دارد. البته لازم به ذکر است شبکه PayPal در حال حاضر در ایران تحریم است.

انواع ارز دیجیتال رمزنگار

 بیت کوین Bitcoin

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که در ژانویه ۲۰۰۹ و پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. این ایده هایی است که در مقاله آورده شده است. هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک رمز و راز است. بیت کوین نوید هزینه های معامله کمتری را نسبت به سازوکارهای پرداخت آنلاین به صورت سنتی ارائه می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت ، توسط یک مرجع غیر متمرکز اداره می شود.

هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد ، فقط   به صورت مجازی در یک دفتر کار توزیع شده است که همه به آن دسترسی شفاف دارند .  بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی شود یا از آن پشتیبانی نمی شود و بیت کوین های فردی نیز به عنوان یک کالا ارزش ندارند.  بیت کوین محبوبیت بالایی دارد و باعث راه اندازی صدها ارز مجازی دیگر شده است که به طور کلی به آنها Altcoins گفته می شود.

لایت کوین Litecoin

Litecoin که در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد ، از جمله اولین ارزهای رمزپایه ای بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن با عنوان، نقره تا طلای بیت کوین یاد می شود. این ارز توسط چارلی لی ، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است. 

اتریوم Ethereum

اولین جایگزین ارز دیجیتال بیت کوین، Ethereum است، که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز است، که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می کند. این پلتفرم بدون هیچ گونه خرابی ، تقلب ، کنترل یا دخالت شخص ثالث راه اندازی و اجرا می شود. 

در سال ۲۰۱۴ ، اتریوم، پیش فروش اتر را آغاز کرد و منجر به راه اندازی  عرضه اولیه سکه (ICO) شد. از ICO  می توان برای کد گذاری ، تمرکز زدایی ، امنیت و تجارت تقریباً در هر مورد استفاده کرد.  پس از حمله به DAO در سال ۲۰۱۶ ، اتریوم به دو قسمت تقسیم شد: اتریوم ETH  و اتریوم کلاسیک ETC

ریپل Ripple

Ripple یک شبکه تسویه حساب جهانی در زمان واقعی است که پرداخت های بین المللی فوری ، معین و کم هزینه را ارائه می دهد. ارز دیجیتال ریپل که در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد ، بانک ها را قادر می سازد پرداخت های مرزی را در زمان واقعی ، با شفافیت پایان به پایان ، و با هزینه های کم تر تسویه کنند.

تتر Tether

 یکی از اولین و محبوب ترین ها در میان گروه های به اصطلاح ارز دیجیتال پایدار ، ارزهای رمز نگاری است که هدف آنها این است که ارزش بازار خود را به یک ارز یا نقطه مرجع خارجی متصل کنند تا نوسانات را کاهش دهند. از آنجا که اکثر ارزهای دیجیتال ، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین ، دوره های مکرر بی ثباتی را تجربه کرده اند ، Tether و سایر پول های ثابت سعی دارند نوسانات قیمت را مرتفع کنند تا کاربرانی را که ممکن است محتاط باشند جلب کنند.

بیت کوین کش (BCH)

Bitcoin Cash (BCH) جایگاه مهمی در تاریخ altcoins دارد زیرا یکی از قدیمی ترین و موفق ترین فورک های سخت بیت کوین اصلی است. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده ، یک چنگال در نتیجه بحث و مجادله بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان اتفاق می افتد. با توجه به غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال ، به دلیل اجماع عمومی ، باید تغییرات عمده در کد موجود در رمز یا سکه موجود انجام شود. سازوکار این فرآیند با توجه به ارز رمزنگاری شده خاص متفاوت است.

ارز دیجیتال LIBRA

یکی از پردرآمدترین ارزهای رایج ارزهایی است که از ژانویه ۲۰۲۰ هنوز هنوز راه اندازی نشده است. تا اواسط سال ۲۰۱۸ شایعاتی مبنی بر توسعه غول رسانه های اجتماعی فیس بوک (Inc) (FB) برای ارز رمزنگاری شده خود منتشر شد. با توجه به گستردگی باورنکردنی فیس بوک و پتانسیل مبادلات گسترده در سراسر سیستم عامل خود ، دنیای ارزهای رمزپایه مدت ها بود که احتمال می داد تیتان شبکه های اجتماعی توکن دیجیتال خود را راه اندازی کند.

مونرو (XMR)

مونرو یک ارز امن ، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز رمزنگاری شده در آوریل ۲۰۱۴ راه اندازی شد و خیلی زود باعث جلب توجه علاقه مندان به جامعه رمزنگاری شد. 

در مقالات دیگر محبوب ترین ارزهای دیجیتال و نحوه معامله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظرات (۲)

 1. قاسم خلخالی
  ۱۳۹۹-۱۰-۰۴ پاسخ

  سلام،خیلی عالی بودلطفاادامه دهید،ممنون قاسم

  • بهمن محمودی
   ۱۳۹۹-۱۲-۱۱ پاسخ

   ممنونم از نظر ارزشمند شما جناب خلخالی عزیز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *