ارز دیجیتال چینی

ارز دیجیتال چینی اولین رمز ارز ملی یا قدرتمندترین ارز در آینده؟

دیروز رادیو دولتی چین اعلام کرد: بزودی مقامات شهرداری شهر “شنزن” در استان “گوانگدونگ” و بانک مرکزی این کشور به طور مشترک اقدام به انتشار بسته های قرمز ارز دیجیتال چینی ، به عنوان نخستین ارز دیجیتالی این کشور خواهند نمود.

بعد از انتشار این خبر شوک آور رادیو بین المللی چین گفت: روند استفاده از ارز دیجیتال ملی در این کشور خیلی سریع اتفاق افتاده است. در سپتامبر سال گذشته بانک مرکزی چین از انجام اقدامات اولیه برای صدور رمز ارز ملی خبر داد. سپس در اواخر ماه آوریل شروع به استفاده آزمایشی از نمونه های اولیه رمز ارز ملی در شهرهای «سوجوئو»، «شن جن»، «چنگدو»، منطقه جدید «شیونگ آن» و محله های برگزاری المپیک زمستانی نمود.

یوآن دیجیتالی در چه زمانی عرضه خواهد شد.

البته بانک مرکزی چین هنوزنام رسمی برای این ارز انتخاب نکرده است و فعلا به این ارزDC /EP (ارز دیجیتال/ پرداخت الکترونیکی) گفته می شود. در ضمن هیچ جدول زمانی برای آن مشخص نشده است اما اعلام شده که یکی از اهداف تست اولیه این ارز دیجیتال “آماده شدن برای استفاده از ارز دیجیتال چینی در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن” می باشد.

منظور از پروژه بسته قرمز ارز دیجیتال چینی چیست؟

در پروژه بسته قرمز مردم شهر شنزن میتوانند با شرکت در قرعه کشی هایی که قرار است در طول تعطیلات و یا مناسبت های خاص انجام شوند، برنده بسته های قرمز حاوی ۲۰۰ یوان ارز دیجیتالی شوند. گفتنی ست این طرح شامل ۵۰ هزار بسته قرمز ارز دیجیتالی می باشد.
این اقدام دولت چین در راستای عادی کردن استفاده از ارزهای دیجیتال برای مردم این کشور صورت می گیرد و به این ترتیب می توان گفت چین اولین کشور و اولین اقتصاد بزرگ دنیا است که در زمینه استفاده از ارز دیجیتال ملی به صورت همگانی پیش قدم شده است.

نظرات معاون بانک مرکزی چین در باره ارز دیجیتال چینی

ساوس چاینا مورنینگ پست به نقل از یی‌فی، معاون بانک مرکزی چین، اعلام کرد: تا کنون ۳.۱۳ میلیون تراکنش با استفاده از ارز دیجیتال چینی صورت گرفته است که فقط بخشی از آن به استفاده آزمایشی از این ارز در شهرهای بزرگی مانند شنزن و شیونگان می باشد. وی افزود: ۱.۱ میلیارد یوآن (معادل ۱۶۲ میلیون دلار) از ارز دیجیتال ملی را در تراکنش‌های کشور استفاده کرده ایم.

و بانک مرکزی چین گفت: یوآن دیجیتالی را به عنوان زیرساخت مالی مهمی برای آینده این کشور به حساب می اورد و روش‌های پرداخت گوناگونی برای استفاده از آن تعبیه شده است.
از طرفی طبق آمار طی این برنامه‌های آزمایشی، بیش از ۱۳ هزار و ۳۰۰ کیف پول دیجیتال شخصی و ۸ هزار و ۸۰۰ کیف پول دیجیتال شرکتی افتتاح شده است.
آنچه مسلم است با بهره برداری از این ارز دیجیتال به شکل همه گیر؛ استفاده از اسکناس که هم اکنون نیز به علت شیوع کرونا در چین بسیار کم شده است به حداقل خواهد رسید.

در ضمن پیش بینی می شود در راستای تقویت ارز دیجیتال ملی شرکتهایی مانند “ویچت” «تنسنت» و «علی بابا» که الان در چین مورد استفاده قرار می گیرند، با ایجاد تغییراتی در ساختار خود از ارز یوآن دیجیتال به عنوان واسط مبادلات خود استفاده نماید.

تاثیرات جهانی عرضه ارز دیجیتال چینی بر نظام بین المللی

لازم به ذکر است تمامی گمانه زنی ها حاکی از این است که این اقدام چین برای مقابله با قدرت دلار امریکا و جلوگیری از اعمال تحریم ها بر علیه این کشور صورت پذیرفته است. از طرف دیگر بسیاری ین رمز ارز جدید را تهدیدی برای قدرت سیاسی و اقتصادی واشنگتن می دانند. اما در این مقاله به دلیل حفظ اختصار فقط به معرفی و بررسی کلی ارز دیجیتال چینی پرداختیم. در مقالات بعدی به جوانب دیگر دلایل استفاده از این رمز ارز خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *