بلاک چین

بلاک چین جدید آوالانچ با ویژگی های برتر به بازار عرضه شد.

بلاک چین آوالانچ (Avalanche) توسط تیم کورنل عرضه شد. این بلاک چین در جهت بهبود مقیاس‌پذیری طراحی شده است و مدعی است می‌تواند ۴,۵۰۰ تراکنش در ثانیه را به راحتی و با سرعت و دقت بالا پردازش کند.

پروتکل چیست؟

پروتکل درواقع همان کد است که تصمیم می‌گیرد چه کاری درست است. البته این تصمیم نهایی نیست.
سیستم‌های توزیع‌شده تقریبا جدیدند و تاریخچه‌ای ۴۵ ساله دارند.

در سیستم‌های توزیع‌شده فقط ۳ رویکرد به شکل اجماع وجود دارد: رویکرد کلاسیک، ناکاموتو و آوالانچ.

شیوه کار آوالانچ چگونه است؟

کالین کاسکه مهندس ارشد نرم‌افزار آوا لبز در توضیح این سه پروتکل گفته است:

در پروتکل‌های کلاسیک با احتمال ۱ (P=1) به اجماع می رسند، ناکاموتو با احتمال ۱ منهای احتمال بسیار کمی خطا (P=1 — ε) به اجماع می‌رسد. در پروتکل ناکاموتو، هرچه بلاک تولید شده بیشتر باشد مقدار این خطا بمرور کمتر می‌شود.
اجماع آوالانچ مانند اجماع ناکاموتو یک پروتکل بر مبنای احتمال‌ است. آوالانچ مانند اجماع ناکاموتو که احتمال بسیار کمی برای خطا در عملکرد دارد، این احتمال در آوالانچ بسیار کمتر می باشد.

شرکت کنندگان در اجماع آوالانچ چه نقشی دارند؟

آوالانچ در واقع یک پروتکل رای‌گیری است. شرکت کنندگان در این اجماع هنگامی که متوجه حضور یک تراکنش می‌شوند، در آن رای‌گیری می‌کنند و در صورت عدم پذیرش تراکنش، آن را به عنوان “پذیرفته‌نشده” (Rejected) مشخص می‌کنند. تاییدکنندگان تراکنش‌هایی که صحیح به نظر می‌رسند را به عنوان تراکنش “پذیرفته‌شده” (Accepted) قبول می‌کنند. این خلاصه عملکرد رای گیری در اجماع آوالانچ است.

توضیحاتی درباره سیستم عملکرد آوالانچ

اما آنچه بلاک چین آوالانچ را منحصربه‌فرد می‌کند فرآیند رای‌گیری در آن است. هر کدام از تاییدکننده ها یک تصمیم گیرنده کاملا مستقل بحساب می آید و هیچ رای برتری در این سیستم وجود ندارد. البته، تمام نودها برای تعیین درستی یک تصمیم و در اجماع بودن آن با سایر شبکه ها از فرایند یکسانی استفاده می‌کنند. به محض اینکه نودها، توافق اکثریت شرکت کنندگان در سراسر شبکه را شناسایی کنند رای نودها قفل و تراکنش تایید می‌شود.
اگر بخواهیم فرآیند رای گیری در آوالنچ را در سطح پیشرفته‌تر توضیح دهیم باید گفت در این سیستم یک تاییدکننده به طور تصادفی یک تاییدکننده دیگر را انتخاب کرده و از او می پرسد که او چه نظری دارد. این فرایند بارها و بارها برای نودهای مختلف که به صورت تصادفی انتخاب می شوند تکرار می شود.به این شیوه در جهت تعیین احتمال صحیح بودن رای و نظر نودها، اطلاعات کافی ایجاد و جمع‌آوری می شود.

با طی فرایندی که شرح داده شد، شرکت‌کنندگان در آوالانچ باعث ایجاد اطمینان ازدرستی انتخاب و تصمیم اتخاذ می‌شوند که این تصمیم توسط تمام نودهای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.
بعد از جلب اعتماد نود ها وشرکت کنندگان و اطمینان از درستی تصمیم اتخاذ شده ، تصمیم نهایی بلافاصله گرفته می‌شود.

آیا شیوه آوالانچ به اندازه کافی کاربردی است؟

درواقع در این شیوه همین پروتکل ها تصمیم می‌گیرد چه کاری درست است. سپس تصمیم نهایی توسط شرکت کنندگان گرفته می‌شود و آن ها انتخاب می‌کنند کدام کد اجرا شود. به این شکل، پروتکل جدید ناکاموتو نشان می دهد که کدهای بسیار زیادی می‌تواند به وجود آید که از نظر مقیاس‌پذیری و اجرا در رایانه‌ها کارآمدتر هستند.

در باره میزان کارآمدی روش آوالانچ کالین کاسکه افزود: این شیوه مدت‌ها در شبکه آزمایشی اجرا شده است.و ما شاهد هیچگونه مشکلی در اجرای این روش در شبکه آزمایشی نبودیم. بنابراین اگر کسی مخالف درست بودن نتایج حاصل است باید آن را اثبات کند. در این شیوه سهام خاصی به وجود می‌آید که از پروتکل اجماعی استفاده کرده و تضمین بیشتری نسبت به اجماع ۵۱ درصدی بیت کوین و ۳۳ درصدی اتریوم ۲.۰ ارائه می‌دهد، که به آن، خرد جمعی می‌گوییم.

تیم کورنل (توسعه‌دهنده آوالانچ) مدعی است این مکانیزم، ترکیبی از اجماع کلاسیک و اجماع ناکاموتو است که شامل نکات مثبت هر دو این شیوه ها است. از طرفی بلاک چین آوالانچ مشکلاتی مانند مقیاس‌پذیری، انتخاب سه راهی امنیت و غیرمتمرکزسازی را نیز برطرف کرده است.

بلاک چین آوالانچ (Avalanche) و اتریوم

در بلاکچین آوالانچ برخلاف اتریوم ۲.۰ دوره های (epoch) یا اسلات (slot) ندارد و شامل چند ویژگی‌ جدیدی نیز می باشد. برای مثال، توکن‌ها قابلیت انتقال به سایر زنجیره‌ها را دارند.
در آواکس می‌توانید زنجیره‌های فراوانی داشته باشید که همگی بر بستر AVAX اجرا می‌شوند. آواکس توکن مورد استفاده برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در بلاک چین آوالانچ است.

در میان انبوه بلاک چین ها آیا آوالانچ می تواند موفق شود؟

به نظر می‌رسد بلاک چین آوالانچ، فراتر از یک کپی از اتریوم است ومی تواند در امنیت کامل و بدون نیاز به مجوز به بهترین شکل اجرا شود. اگر تمام موارد ادعا شده توسط گروه توسعه دهنده آوالانچ درست باشد، می توان حدس زد که آوالانچ رتبه سوم ارزهای دیجیتال بدست خواهد آورد زیرا ویژگی های پیشرفته و جالب توجهی برای عرضه دارد. البته تیم کرونل از اعلام ویژگی ها و جزییات بیشتر تا زمان رونمایی از این بلاکچین خودداری کردند و گمانه زنی ها درباره این بلاکچین بسیار مثبت است.

 

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *