فناوری بلاک چین

بلاک چین چیست؟ نحوه استفاده از فناوری بلاک چین

بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده است. تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است. بلاکچین ها داده ها را در یک بلوک ذخیره می کنند و در نهایت این بلوک ها به هم متصل می شوند. ورود اطلاعات جدید وارد یک بلوک جدید می شوند. هنگامی که بلوک با داده  پر شد ، به بلوک قبلی متصل می گردد. این فرایند باعث می شود داده ها به ترتیب زمانی با هم زنجیر شوند. انواع مختلفی از اطلاعات را می توان در زنجیره بلوکی ذخیره کرد اما راجی ترین استفاده تاکنون به عنوان دفتر کل توزیع شده در فناوری بلاکچین بوده است.

اگر طی ده سال گذشته بانکداری ، سرمایه گذاری یا ارز رمزنگاری شده را دنبال کرده باشید ، ممکن است اصطلاح بلاک چین (blockchain) ،فناوری ثبت رکورد در پشت شبکه بیت کوین، را شنیده باشید. بیت کوین، از بلاکچین به صورت غیرمتمرکز بهره می گیرد،  به طوری که هیچ شخص یا گروه و سازمانی  بر آن نظارت ندارد ، در واقع تمامی کاربران به طور دسته مدیریت بلاک چین را بر عهده دارند.  بلاک چین های غیرمتمرکز غیرقابل تغییر هستند ، به این معنی که داده های وارد شده غیرقابل برگشت هستند. در مورد بیت کوین ، این بدان معناست که معاملات به طور دائمی ثبت می شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

بلاک چین چیست؟

تعریف بلاک چین کمی پیچیده به نظر می رسد، اما مفهوم اصلی آن واقعاً کاملاً ساده است. همانطور که ذکر شد بلاکچین نوعی پایگاه داده است. برای اینکه بتوانید بلاکچین را درک کنید ، قبل از هر چیزی باید با مفهوم پایگاه داده به خوبی آشنا شوید.

پایگاه داده یا بعبارتی بانک اطلاعاتی مجموعه ای از اطلاعات است،  که به صورت الکترونیکی روی سیستم کامپیوتری ذخیره می شود. اطلاعات یا داده ها در پایگاه های داده به طور معمول در قالب جدول ساختار یافته اند تا جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص در آن آسان تر باشد. چه تفاوتی بین شخصی وجود دارد که از نرم افزار صفحه گسترده (به عنوان اکسل) برای ذخیره اطلاعات به جای پایگاه داده استفاده می کند؟

صفحات گسترده برای یک فرد یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شده اند. در مقابل ، یک پایگاه داده به گونه ای طراحی شده است که به طور قابل توجهی اطلاعات بیشتری را در خود جای داده است که به راحتی و به سادگی توسط هر تعداد کاربر همزمان قابل دسترسی ، فیلتر و کنترل است.

پایگاه داده های بزرگ با قرار دادن داده ها در سرورهایی که از کامپیوترهای قدرتمند ساخته شده اند ، به این منابع دسترسی دارند. این سرورها گاهی می توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران به پایگاه داده برای بسیاری از کاربران برخوردار باشند. اگرچه یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد ، اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخصی منصوب اداره می شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های موجود در آن دارد.

استفاده از بلاکچین

 تفاوت بلاکچین با پایگاه داده چیست؟

ساختار ذخیره سازی

یک تفاوت اساسی بین پایگاه داده معمولی و بلاکچین ، نحوه ساختار داده ها است. بلاکچین اطلاعات را صورت گروهی جمع آوری می کند که به آنها بلوک نیز گفته می شود و مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای داده است. بلوک ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند و وقتی پر می شوند ، به بلوک پر شده قبلی متصل می گردند و زنجیره ای از داده ها را به نام بلاک چین ( زنجیره بلوک) تشکیل می دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه می شوند، دوباره به یک بلوک تازه تشکیل شده وارد شده و پس از پر شدن به زنجیره اضافه می شوند.

یک پایگاه داده داده های خود را در جداول ساختار می دهد در حالی که یک بلاک چین داده های خود را به صورت بلوک هایی که به هم متصل شده اند ، ساختار می دهد. این باعث می شود که تک تک بلاکچین ها نوعی پایگاه داده به شمار می آیند، اما همه پایگاه داده ها زنجیره بلوک نیستند. این سیستم همچنین یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده ها را هنگام پیاده سازی در ماهیت غیرمتمرکز ایجاد می کند. وقتی یک بلوک پر می شود ، آن را مهر و موم می کنند و تبدیل به بخشی از این جدول زمانی می شود. هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره قبلی اضافه می شود یک مهر زمان دقیق به خود اختصاص می دهد.

بلاکچین

غیر متمرکز

برای درک بلاک چین ، نحوه اجرای آن توسط بیت کوین را به خوبی بررسی کنید. بیت کوین مانند یک پایگاه داده ، برای ذخیره بلاکچین خود به مجموعه ای از کامپیوترها نیاز دارد. برای بیت کوین ، این بلاکچین فقط نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که هر معامله بیت کوین را که انجام داده است، در خود ذخیره می کند. در مورد بیت کوین ، برخلاف اکثر پایگاه های داده ، این کامپیوترها همگی زیر یک سقف نیستند و هر کامپیوتر یا گروهی از کامپیوترها توسط یک فرد یا گروه خاصی از افراد کنترل می شوند.

تصور کنید که یک شرکت دارای یک سرور متشکل از ۱۰ هزار کامپیوتر با یک پایگاه داده است که تمام اطلاعات حساب مشتری خود را در اختیار دارد. این شرکت دارای یک انبار است که شامل همه این کامپیوترها در زیر یک سقف است و کنترل کامل هر یک از این سیستم ها و کلیه اطلاعات موجود در آنها را در اختیار دارد. به همین ترتیب ، بیت کوین نیز از هزاران کامپیوتر تشکیل شده است ، اما هر کامپیوتر یا گروهی از کامپیوتر هایی که زنجیره بلوک خود را در اختیار دارند ، در موقعیت جغرافیایی متفاوتی قرار دارند و همه آنها توسط افراد یا گروه های مختلفی از افراد اداره می شوند. به این کامپیوتر هایی که شبکه بیت کوین را آرایش می کنند ، گره گفته می شود.

در این مدل از بلاک چین، Bitcoin به روشی غیر متمرکز استفاده می شود. با این حال ، بلاکچین های خصوصی و متمرکز ، در محلی که کامپیوترهای شبکه آن متعلق به یک گروه واحد هستند و اداره می شوند ، وجود دارند.

دستکاری اطلاعات

در یک بلاک چین ، هر گره دارای رکورد کامل اطلاعاتی است که از زمان شروع کار در زنجیره بلوک ذخیره شده است. داده ها در بیت کوین ، تاریخ انجام معاملات بیت کوین است. اگر یک گره در داده های خود خطایی داشته باشد ، می تواند از هزاران گره دیگر به عنوان نقطه مرجع برای اصلاح خود استفاده کند. به این ترتیب ، هیچ گره ای در شبکه نمی تواند اطلاعات نگهداری شده در آن را تغییر دهد. به همین دلیل ، سابقه معاملات در هر بلاک که بلاکچین Bitcoin را تشکیل می دهد برگشت ناپذیر است.

اگر یک کاربر رکورد معاملات Bitcoin را دستکاری کند ، همه گره های دیگر به یکدیگر ارجاع می دهند و به راحتی گره را با اطلاعات نادرست مشخص می کنند. در بیت کوین ، این اطلاعات لیستی از معاملات است ، اما در یک بلاکچین امکان دارد اطلاعات مختلفی مانند قراردادهای حقوقی ، شناسه های دولتی یا موجودی محصولات شرکت را نیز ذخیره سازی کنند.

برای تغییر نحوه کار سیستم یا اطلاعات ذخیره شده در آن ، بایستی توان محاسباتی شبکه غیرمتمرکز در مورد تغییرات گفته شده توافق کنند. این عمل به کاربر اطمینان می دهد که هر تغییری رخ دهد به نفع اکثریت است.

زنجیره بلوک

شفافیت معاملات

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین بیت کوین ، همه معاملات را می توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از کاوشگران بلاکچین که به هر کسی امکان می دهد معاملات بصورت زنده را ببیند ، به طور شفاف مشاهده شود. هر گره کپی مخصوص خود از زنجیره را دارد که با تأیید و اضافه شدن بلوک های جدید ، به روز می شود. این بدان معنی است که اگر بخواهید ، می توانید بیت کوین را به هر کجا که برسید ردیابی کنید.

آیا بلاک چین امن است؟

فناوری بلاک چین موارد امنیتی و اعتماد را از چندین طریق پاسخ می دهد. اول ، بلوک های جدید همیشه به صورت خطی و زمانی ذخیره می شوند. یعنی همیشه به انتهای بلاکچین اضافه می شوند. اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید ، می بینید که هر بلوک موقعیتی روی زنجیره دارد که ارتفاع نامیده می شود.

 پس از اضافه شدن بلوک به انتهای زنجیره بلوک ، بازگشت و تغییر در محتوای بلوک بسیار دشوار است مگر اینکه اکثریت برای انجام این کار به توافق برسند. به این دلیل که هر بلوک حاوی هش مخصوص به خود است ، همراه با هش بلوک قبل از آن و همچنین مهر تایمی که قبلاً ذکر شد. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می شود که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر روشی ویرایش شود ، کد هش نیز تغییر می کند.

بگذارید بگوییم یک هکر می خواهد بلاک چین را تغییر دهد و بیت کوین را از بقیه سرقت کند. اگر آنها بخواهند نسخه تک نسخه خود را تغییر دهند ، دیگر با نسخه دیگران مطابقت نخواهد داشت. وقتی همه افراد نسخه های خود را در برابر یکدیگر ارجاع می دهند ، می دیدند که این یک نسخه برجسته است و نسخه هکر از این زنجیره به عنوان نامشروع کنار گذاشته می شود.

موفقیت در چنین هکی مستلزم این است که هکر به طور همزمان ۵۱ درصد از نسخه های بلاکچین را کنترل و تغییر دهد تا نسخه جدید آنها به نسخه اکثریت و در نتیجه زنجیره مورد توافق تبدیل شود. چنین حمله ای به مقدار زیادی پول و منابع نیز احتیاج دارد زیرا آنها برای ازسرگیری تمام بلوک ها نیاز دارند زیرا آنها اکنون دارای مهر زمان و کدهای هش متفاوت هستند.

بلاکچین در بیت کوین

با توجه به اندازه شبکه بیت کوین و سرعت رشد آن ، احتمالاً هزینه ای برای جلب چنین شاهکاری غیرقابل قبول است. این امر نه تنها بسیار گران تمام می شود ، بلکه احتمالاً بی نتیجه نیز خواهد بود. انجام چنین کاری مورد توجه نخواهد بود ، زیرا اعضای شبکه شاهد چنین تغییرات شدیدی در بلاکچین هستند. اعضای شبکه در صدد می آیند تا نسخه جدیدی از زنجیره را که تحت تأثیر آن قرار نگرفته است ، منتقل کنند. این امر باعث می شود که نسخه مورد حمله بیت کوین از نظر ارزش به شدت سقوط کند و در نهایت حمله بی هدف شود

بیت کوین در مقابل بلاک چین

هدف بلاک چین این است که اطلاعات دیجیتالی ضبط و توزیع شود ، اما ویرایش نشود. فناوری بلاکچین برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا ، دو محقق که می خواستند سیستمی را اجرا کنند که در آن نمی توان به مهر زمان سند دستکاری کرد ، ترسیم شد. اما تقریباً دو دهه بعد ، با راه اندازی بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ ، اولین بلاکچین از دنیای واقعی استفاده کرد.

پروتکل بیت کوین بر اساس بلاکچین ساخته شده است. Satoshi Nakamoto ، خالق نام مستعار بیت کوین ، در یک مقاله تحقیقاتی با معرفی ارز دیجیتال ، از آن به عنوان “یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید که کاملاً نظیر به نظیر است و شخص ثالث قابل اعتمادی ندارد” نام برد.

نکته کلیدی که در اینجا باید فهمید این است که بیت کوین صرفاً از بلاکچین به عنوان ابزاری برای ثبت شفاف دفتر حساب استفاده می کند ، اما از لحاظ تئوری بلاکچین می تواند برای ضبط غیرقابل تغییر تعداد نقاط داده استفاده شود. همانطور که در بالا بحث شد ، این می تواند به صورت معاملات ، آرا in در انتخابات ، موجودی محصولات ، شناسه های دولتی ، اسناد به خانه ها و موارد دیگر باشد.

در حال حاضر ، طیف گسترده ای از پروژه های مبتنی بر بلاکچین وجود دارد که به دنبال اجرای بلاکچین از راه های دیگر کمک به جامعه هستند ، فقط ثبت معاملات. یک مثال خوب ، استفاده از بلاکچین به عنوان راهی برای رأی دادن در انتخابات دموکراتیک است. ماهیت تغییر ناپذیری بلاکچین به این معنی است که رأی گیری متقلبانه بسیار دشوارتر می شود.

بلاکچین در مقابل بانک ها

بانک ها و بلاکچین های غیرمتمرکز بسیار متفاوت هستند. برای دیدن تفاوت بانک با بلاک چین ، بیایید سیستم بانکی را با بلاکچین بیت کوین مقایسه کنیم.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *