شبکه اتریوم

مبلغ گس برای تراکنش های داخل شبکه اتریوم کاهش خواهد یافت.

درست است که از منظر تحلیل بنیادی درون‌زنجیره‌ای، کاهش تعداد آدرس‌های فعال اتریوم نشانگر روند نزولی قیمت اتریوم است ولی با توجه به کاهش همزمان هزینه گس، خبر خوشایندی برای کاربران اتریوم نیز می باشد.
مؤسسه سنتیمنت (Santiment)، که در زمینه تجزیه‌وتحلیل داده‌های درون‌زنجیره‌ای فعالیت میکند، در گزارش جدید خود اعلام نموده است که تعداد آدرس‌های یکتای فعال روی شبکه اتریوم از اواسط ماه سپتامبر (اواخر شهریور) بمرور رو به کاهش گذاشته است لازم به ذکر است تعداد آدرس های فعال بر روی شبکه اتریوم در ماه‌های اوت (مرداد) و سپتامبر (شهریور)، روندی بسیار افزایشی داشت. . اما تعداد آدرس‌های یکتای فعال روی شبکه اتریوم از ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) به این سو با کاهش مواجه شده است.

مؤسسه سنتیمنت در توییتی اعلام نمود:

تعداد آدرس‌های فعال روزانه اتریوم نشان می‌دهد که هنوز راه طولانی برای دوباره رسیدن به دوران اوج تاریخی این رمز ارز که در اواخر ماه ژوییه (اوایل مرداد) اتفاق افتاده بود، در پیش است.

به عبارت دیگر با فروکش کردن نسبی تب‌وتاب دیفای به طور کاملا مشهودی میزان فعالیت روی شبکه اتریوم نیز کاهش پیدا کرده است.
با وجود اینکه ارزش کل مبالغ سپرده‌گذاری‌شده روی دیفای همچنان بیشتر است ۱۱ میلیارد دلار است، اما هیجانات مربوط به کشت سود و به طبع آن افزایش سرسام‌آور هزینه های گس، روندی کاهشی یافته است.

با کاهش فعالیت آدرس‌های اتر، تعداد تراکنش های شبکه اتریوم نیز کاهش یافته و در نتیجه این کاهش تقاضا، از هزینه های مربوط به گس نیز کاسته خواهد شد.

طبق داده‌های دریافتی از وب‌سایت bitinfocharts.com، هزینه گس اتریوم از زمان اوج آن در روز ۲ سپتامبر ، تا کنون ۹۱ درصد کاهش یافته است.

دلایل افزایش یکباره آدرس های فعال بر روی اتریوم

طبق آمارمنتشر شده روز ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور)، زمان اوج فعالیت ها بر روی شبکه اتریوم بود. در این روز هزینه گس تراکنش ها نیز درنهایت مقدار خود بود.
مسلما یکی از عوامل موثر در افزایش تعداد آدرس های فعال موجود بر روی شبکه اتریوم، معرفی عملکرد کشت سود (Yield Farming) در پروتکل‌های غیرمتمرکزی مانند یونی‌سواپ (Uniswap) بودند.

از طرف دیگر افزایش ناگهانی هزینه گس در این تاریخ را می‌توان مربوط به جنون سوشی‌سواپ (SushiSwap) دانست، زیرا این ههیجان ناگهانی باعث شد طی یک فورک، بیش از یک میلیارد دلار از وثایق کاربران از یونی‌سواپ جابه‌جا شود.

جهش بعدی در هزینه گس نیز در تاریخ ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) صورت گرفت. در این تاریخ، یونی‌سواپ، چهار استخر نقدینگی خود را راه‌اندازی نمود و در جهت تشویق کاربران برای استفاده از استخر های خود طی یک ایردراپی بزرگ، مقادیر بسیار زیادی از توکن یونی (UNI)ها را میان کاربران ابتدایی خود توزیع نمود. لازم به ذکر است که در هر دو این جهش ها در قیمت گس، متوسط کارمزد تراکنش‌ها روی اتریوم دورقمی شد و بطوریکه کسانی که می‌خواستند تراکنش‌ خود را سریع‌تر انجام دهند، مجبور بودند تا ۵۰ دلار کارمزد را پرداخت نمایند.

نمودار متوسط کارمزد تراکنش‌های اتریوم

اما طبق آمار منتشر شده این روزها کارمزد تراکنش‌های اتریوم اما به مقدار معمول خود بازگشته و در حال حاضر، چیزی در حدود ۱.۳۳ دلار است. گفتنی است این کارمزد برابر با کارمزدی است که در اواخر ماه ژوییه و قبل از آغاز جنون دیفای در شبکه اتریوم پرداخت می‌شد.

طبق داده‌های وب‌سایت ای‌تی‌اچ گس استیشن (ETH Gas Station)، مقدار گس استاندارد در شبکه اتریوم برابر با ۴۰ جی‌وی (Gwei) و برای تراکنش‌های سریع برابر با ۵۰ جی‌وی می باشد. لازم به ذکر است در میان پروتکل‌های اجرا شده در بستر اتریوم، طی ۳۰ روز گذشته یونی‌سواپ ، با پرداخت ۱۲.۷ میلیون دلار از هزینه‌های گس، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کارمزدها در شبکه اتریوم بوده است.

معامله‌گر سرشناس بایننس لوگان هان (Logan Han)، پیش‌بینی کرده است که قیمت اتریوم به مرور افزایش خواهد یافت، تا اینکه در سال ۲۰۲۱ رکورد خود را نیز خواهد شکست.

بطوریکه اگر میانگین قیمت فعلی اتریوم به سطوح حمایت بدل شوند، ارزش اتر به‌راحتی از آستانه ۴۰۰ دلار خواهد گذشت. ناگفته نماند که پیش بینی می شود راه‌اندازی شبکه اصلی بیکان چین (Beacon Chain)، باعث سرعت گرفتن جابجایی قیمت رمز ارز ها، بخصوص ارز دیجیتالی اتر می شود. گفته میشود بیکان چین به‌زودی به بازار عرضه می شود.

اما انچه که با اطمینان می توان گفت این است که طبق داده‌های تریدینگ ویو، قیمت اتریوم با طی روندی صعودی در روزهای اخیر تا ۳۷۷ دلار نیز پیش رفته است. لازم به ذکر است بهای این رمز ارز محبوب با افزایشی ۱۲ درصدی نسبت به هفته اخیر مواجه شده و جایگاه سه هفته قبل خود را بازپس گرفته است. پس در کل می توان به درست بودن پیش بینی های صورت گرفته، خوشبین بود.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *