یوان دیجیتال

مرحله آزمایشی یوان دیجیتال موفقیت چشمگیری بدست آورده است.

بلومبرگ گزارش داده است، یی گانگ رئیس بانک خلق چین گفته است، برنامه آزمایشی یوان دیجیتال ، که در چندین شهر این کشور انجام شد، موفقیت آمیز بوده است.

به گفته یی رئیس کل بانک خلق چین (PBOC) بیش از ۲ میلیارد یوان دیجیتال در تقریبا ۴ میلیون معامله جداگانه استفاده شده است. این رقم معادل چیزی نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار می باشد.

گفتنی است در اوایل سال ۲۰۱۴، یو ژان چوان، رییس بانک خلق چین در آن زمان، موسسه تحقیقات ارز دیجیتال را تأسیس کرد. از همان موقع کشور چین تحقیقات جدی برای طراحی ارز دیجیتال ملی را  آغاز کرد . ثمره تمام فعالیت های بانک مرکزی این است که اکنون یوان دیجیتال چین یکی از پیشرفته ترین ارزهای دیجیتال جهان است. بانک مرکزی حتی مردم را در آزمایش های ارز دیجیتال سهیم کرده و ۱۰ میلیون یوان دیجیتال برای شهروندان شنژن صادر کرده است.

چرا مردم چین از ارزدیجیتال ملی این کشور استقبال کرده اند؟

رئیس بانک مرکزی چین درباره چگونگی استفاده مردم این کشور از یوان دیجیتال گفت: خدمات مالی، از جمله وام های خرد و مدیریت ریسک، در مناطق دورافتاده با استفاده از فن آوری های جدید رواج می یابد.

وی افزود، شیوع بیماری کرونا نیاز به بانکداری بدون تماس را افزایش داده است. این بیماری بانک های مرکزی را با چالش روبرو کرده است تا ضمن یافتن راهی برای برطرف کردن نیازهای مشتریان و ایمنی آنان را نیز حفظ نمایند. همین موضوع باعث شده است میزان تقاضا برای روش های پرداخت دیجیتال رشد یابد.

شایان ذکر است که ارز دیجیتال بانک مرکزی چین از یک سیستم دو لایه ای پیروی می کند. یعنی بانک مرکزی چین، یوان دیجیتال را صادر می کند، اما شرکت های خصوصی و بانک های تجاری این ارز را بین مشتریان توزیع می کنند.

در حال حاضر حتی شرکت های بزرگ فناوری خود را برای استفاده از یوان دیجیتال را آماده می سازند. بطوریکه طبق گزارشات شرکت هواوی به تازگی اعلام کرده است که جدیدترین تلفن هوشمند آن، با نام متا ۴۰، مجهز به کیف پول مخصوص ارز یوآن دیجیتال است و به کاربران خود امکان انجام معامله ی این رمزارز را حتی در حالت آفلاین می دهد.

یوان دیجیتال

آیا چین بزودی یوان دیجیتال را با اسکناس یوان جایگزین می کند؟

یی در یک همایش مجازی با مدیر کل بانک بین المللی آگوستین کارستنز و رئیس کل بانک مرکزی هلند گفت که حفاظت از اطلاعات خصوصی مصرف کنندگان چالش برانگیز است.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: شرکت های فین تک از نظر ایجاد پایگاه مشتری و مدیریت ریسک، دارای مزایای اساسی نسبت به بانک های تجاری هستند.

با وجود اینکه به نظر می رسد چین در زمینه ارز دیجیتال از سایر کشورها جلوتر است، اما به گزارش رویترز در روز دوشنبه، یی احتمال بهره برداری از یوان دیجیتال به صورت سراسری را کمرنگ دانست و گفت که پروژه یوان دیجیتال هنوز در مراحل اولیه است. و چین هنوز باید “چارچوب قانونی کاملاً پیچیده و نسبتاً کاملی” به خصوص در زمینه شفافیت های مرتبط با این رمزارز ایجاد کند. در ضمن چین باید در ایجاد چارچوب نظارتی جهانی برای ارز دیجیتال مشارکت نماید.

یی در این کنفرانس بیان نمود:
” انتظار دارم در آینده پول نقد و ارز دیجیتال برای مدت طولانی با هم مورد استفاده قرار گیرند.”

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *