واکسن کرونا

پیدا شدن واکسن کرونا چه تاثیری بر اقتصاد و بیت کوین دارد؟

دیروز ( ۱۹) آبان غول داروسازی Pfizer اخبار خوبی درباره ی پیدا کردن واکسن کرونا منتشر کرد. همانطور که همه می دانیم پیدایش و شیوع این بیماری در سراسر جهان اثرات فراوانی بر روی جنبه‌های مختلف زندگی انسانها داشت. حتی می توان گفت که این ویروس علاوه بر بهداشت و روابط اجتماعی، جهان اقتصاد را نیز با مشکلات عدیده ای مواجه کرد. ویروس کرونا در برابر دیدگان بهت زده جهانیان ضربات هولناکی بر پیکره ی اقتصادی جهان وارد کرده است. اما با اعلام پیدا شدن واکسن کرونا بر بهت و سردرگمی افراد افزوده شده است. بورس، بازار بیت کوین و حتی طلا واکنش های متفاوت و غافلگیرکننده ای نسبت به اعلام این خبر داشتند.

اگر می خواهید بدانید “چه زمانی برای سرمایه گذاری کردن بر روی بیت کوین مناسب است” اینجا کلیک کنید.

خبر پیدا شدن واکسن کرونا و حواشی آن

در روز ۱۹ آبان شرکت داروسازی فایرزاعلام کرد، واکسن پیشگیری از کرونای این شرکت موفقیت ۹۰ درصدی داشته است. با انتشار این خبر امید برای پیدا کردن درمان Covid-19 قوت گرفت. البته روند آزمایشات بر روی ۱۶۴ مورد دیگر برای کسب تایید نهایی ادامه دارد. در صورتیکه ادامه آزمایشات این واکسن مثبت باشد با توجه به شرایط اضطراری موجود، احتمال داده می شود که در هفته سوم نوامبر مجوز استفاده از این واکسن در امریکا و اروپا صادر شود.
رئیس و مدیر عامل شرکت فایرز، دکتر آلبرت بورلا ، طی بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد:

“امروز روزی فوق العاده برای علم و بشریت است. نتایج اولیه آزمایشات واکسن COVID-19 فاز ۳ ما، قادر به جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا می باشد. ما در حال رسیدن به نقطه عطف مهمی در راستای تولید واکسن خود هستیم. آنهم زمانی که جهان رکورد بیشترین تعداد مبتلایان جدید را ثبت کرده است. بیمارستان ها دیگر ظرفیت لازم برای بستری بیماران جدید را ندارند. و اقتصاد جهان بامشکلات فراوانی دست به گریبان است. در حال حاضر واکسن کرونا اصلی ترین نیاز روز دنیا می باشد.

” امروز ، ما گام مهمی در راستای دستیابی به موفقیت برای پایان دادن به این بحران بهداشتی جهان هستیم.”

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهور منتخب امریکا، با انتشار بیانیه ای، دست یابی به این موفقیت را به تیم داروسازی فایرز تبریک گفت، اما وی هشدار داد که واقعیت تغییری نکرده است و همچنان باید با همه گیری این بیماری مبارزه کرد. او اعلام کرده است: ” قوی ترین سلاح در برابر ویروس کرونا، یک ماسک است! و حتی اگر از اواخر امسال انجام واکسیناسیون شروع شود، باز هم برای اجرای یک واکسیناسیون گسترده در این کشور ماه های زیادی وقت لازم است.”

تاثیر پیدا شدن واکسن COVID-19 بر اقتصاد

ویروس کووید-۱۹ اقتصاد جهانی را بخصوص در سه ماهه دوم سال جاری، تقریباً به بن بست رسانده است. شیوع این بیماری باعث رکودی گسترده در عرصه تولید شده و هم اکنون اقتصاد اکثر نقاط جهان شکننده می باشد. به همین دلیل خبر پیدا شدن واکسن کرونا خبر خوبی برای بازار بورس بود، بطوریکه با انتشار این خبر نمودار کلی بازار سهام شروع به رشد کرد.
اما از سوی دیگر دارایی هایی مانند طلا و بیت کوین که کاربرد مناسبی برای حفظ ارزش سرمایه را دارند، با کاهش قیمت روبرو شدند. به طور خاص طلا که یک دارایی ارزشمند و مناسب برای سرمایه گذاری و ذخیره ثروت به حساب می آید، طی چند ساعت گذشته بیش از ۵ درصد سقوط را تجربه کرده است. و نقره با بیش از ۶.۵ درصد افت قیمت روبرو بوده است.

واکسن کرونا

در ضمن بسیاری از مشاغلی که در زمان همه گیری و رعایت قرنطینه خانگی با رشد روبرو بوده اند، در بازار سهام دچار تنزل قیمت شده اند. به عنوان مثال دیروز شاهد افت ارزش شرکت هایی مانند: پلتفرم کنفرانس ویدیویی زوم تقریباً ۱۹ درصد کاهش ارزش سهام خود را تجربه نمود . و Netflix تقریبا ۱۰ درصد سقوط کرد . حتی غول تجارت الکترونیکی آمازون نیز بیش از ۵ درصد افت ارزش سهام داشت.

واکنش بیت کوین به پیدا شدن واکسن کووید-۱۹

بنا بر گزارش کوین تلگراف همزمان با انتشار خبر یافتن واکسن کرونا ، بیت کوین در ابتدا رشد قیمت را تجربه نمود و ۱۵,۵۰۰ دلار تا ۱۵,۸۰۰ دلار افزایش یافت. ولی بعد از مدتی همزمان با ریزش قیمت طلا، بیت کوین نیز با کاهش قیمت روبرو شد. بازار سایر رمز ارزها نیز ابتدا به رنگ قرمز در آمد اما بعد ضررهای خود را جبران نمود. شایان ذکر است که هنگام نگارش این مطلب قیمت هر واحد بیت کوین برابر ۱۵,۱۰۰ دلار است.

از سوی دیگر مایک مک گلون استراتژیست ارشد بلومبرگ (Bloomberg) که در هفته های اخیر اعلام کرده بود پیش بینی می کند قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰۰ هزار دلار برسد. دیروز اعلام نمود: که انتظار دارد متوسط قیمت بیت کوین در سال آینده حدود ۲۰،۰۰۰ دلار باشد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *