ارز دیجیتال ملی

استفاده از ارزهای دیجیتال ملی چگونه زندگی ما را تغییر می دهد؟

هنگامی که صحبت از ارز دیجیتال ملی به میان می آید سوال های بسیاری به ذهن مخاطبین خطور می کند. سوالاتی مانند:

آیا واقعا استفاده از ارز دیجیتال ملی سودی برای ما دارد؟

ارزهای دیجیتالی چه مزیتی نسبت به  پول های سنتی دارند؟

تا کنون ۲۰% از بانک های مرکزی جهان اعلام کرده اند تا۶ سال آینده ارز دیجیتال مخصوص خود را صادر خواهند کرد. در نتیجه در سال های آینده ارزهای دیجیتال دولتی بصورت گسترده مورد استفاده شهروندان عادی  قرار خواهد گرفت. اما کمتر کسی می داند که در صورت بهره برداری گسترده از ارزهای دیجیتال چه تغییراتی رخ خواهد داد؟ ما قصد داریم دراین مقاله  بخشی از تحولات آینده نه چندان دور را مورد بررسی قرار دهیم.

امروزه جهان بیش از پیش نیازمند ارزی است، که سریع، بدون واسطه عرضه شود و ترجیحا غیر قابل لمس باشد.

در همین راستا دولت چین در حال آزمایش ارز ملی یوآن دیجیتال می باشد. بانک مرکزی چین در حال آزمایش (DC / EP ارز دیجیتال / پرداخت الکترونیکی) در برخی از شهرهای خود است.

آیا تبدیل پول سنتی به ارز دیجیتالی ناگهانی و سریع خواهد بود؟

مسلما تبدیل پول های سنتی به ارزهای مجازی به سرعت نخواهد بود اما حتمی است.

به عنوان مثال دولت چین برای رواج دادن این سیستم مالی جدید، نیمی از حقوق کارمندان خود را بصورت پول الکترونیکی پرداخت می کند. این کارمندان یک کیف پول الکترونیکی (اپلیکیشن) که به یک حساب بانکی متصل است، روی گوشی خود نصب کرده اند. دارندگان این اپلیکیشن می توانند با استفاده از پول الکترونیکی موجود در کیف پول مجازی بخشی از هزینه های خود را بپردازند. به این ترتیب به مرور فرهنگ استفاده از این کیف پول ها در بین مردم چین رواج پیدا خواهد کرد.

آیا استفاده از ارزهای دیجیتال واقعا تغییری در جامعه پدید می آورد؟

استفاده از ارزهای دیجیتال اقتصاد را در همه سطوح جهانی تا شخصی تغییر می دهد. ارز دیجیتال ملی بخاطر ویژگی هایی که دارد باعث ایجاد سیستم مالی شفاف و پرسودی برای جامعه خواهد بود. با استفاده از ارزهای دیجیتال می توان سیستم بانکی را که به عنوان واسطه معاملات عمل می کنند، حذف کرد. با حذف واسطه های مالی از معاملات میزان هزینه ای که می پردازید کاهش پیدا خواهد کرد.برای مثال شما هر محصول یا خدمتی را بخرید ، به طور متوسط ۱ تا ۵٪ از پول به عنوان کمیسیون سیستم های پرداخت محسوب می شود. در حالی که با استفاده از ارزهای دیجیتال پرداخت هزینه ها بدون واسطه خواهد بود. البته پرداخت با ارز دیجیتال دولتی رایگان نخواهد بود، اما کمیسیون ها به میزان قابل توجهی کاهش خواهند یافت.

استفاده از ارز دیجیتال ملی= ایجاد سیستم مالی شفاف در سطح ملی

مزیت دیگر استفاده از ارز دیجیتال ملی افزایش نظارت همگانی جهت جلوگیری از ارتکاب جرائم نقدی مانند دریافت رشوه است. سیستم مالی شفاف ناشی از ارز دیجیتال ملی، باعث می شود شهروندان بتوانند بر عملکرد مالی دولت نظارت کامل داشته باشند. شفافیت درمعاملات باعث می شود تا تمام بودجه تخصیص یافته به هر پروژه ای در جهت پیشرفت آن هزینه شود.

خلاصه ای از مزایای استفاده از ارز ملی

در نهایت باید گفت استفاده از ارزملی در معاملات تغییرات فراوانی در جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی ایجاد خواهد کرد.

 با بهره برداری از این ارز امکان نظارت بیشتر بر روی عملکرد دولت و حتی موسسات خصوصی فراهم خواهد آمد. هزینه های گزاف چاپ و نگهداری پول های سنتی کاسته شده وذخیره مالی ملی افزایش خواهد یافت.همچنین در سیستم مالی دیجیتالی کمک های اجتماعی، بدون پرداخت حق واسطه گری بانک ها و بدون انحراف بودجه کاملا صرف حوزه مورد نظر خواهد شد. به دلیل حذف واسطه های مالی در کل از هزینه های جاری زندگی افراد کاسته خواهد شد.

البته استفاده از ارزهای دیجیتال مزایای دیگری نیز دارد. همچنین مشکلاتی بر سر راه استفاده از این ارزها وجود دارد که در مقالات بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *