تحلیل ارزهای دیجیتال

تحلیل ارز دیجیتال به ۲ روش تکنیکال و فاندامنتال

تحلیل ارز دیجیتال و داشتن قدرت آنالیز وضعیت بازار برای افرادی که می خواهند در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند، مهم ترین اصل قبل از هر حرکت و ترید ارز دیجیتال می باشد. بنابراین، یک سرمایه گذار موفق باید از قدرت تحلیلی بالایی برخوردار باشد و جهت پایین آوردن سطح ریسک و اشتباه در ترید دانش آنالیز وضعیت بازار به طور کامل بداند. 

آموزش تحلیل ارز دیجیتال

دو شیوه اصلی برای تحلیل و انالیز ارز دیجیتال وجود دارد: تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال.

تحلیل ارز دیجیتال به روش فاندامنتال و یا بنیادی

تحلیل فاندامنتال همان تحلیل بنیادی، ریشه ای، پایه ای و یا اساسی می باشد که عوامل اصلی تأثیرگذار بر قیمت را آنالیز می کند و مبنای آن ارزش ذاتی کالای مورد نظر است.  اگر ارزش ذاتی کالای مورد نظر از قیمت فعلی آن در بازار بیشتر باشد، اصطلاحاً گفته می شود که این کالا undervalue است. از این رو کالای انتخابی مناسبترین گزینه برای خرید است و امکان رشد بیشتری دارد.

وقتی ارزش ذاتی کالایی کمتر از قیمت فعلی آن در بازار باشد، از نظر سرمایه گذار، کالای مورد نظر گران است؛ از این رو نه تنها برای خرید مناسب نیست ، بلکه اگر سرمایه گذار چنین کالایی دارد ، بهتر است هر چه زودتر اقدام به فروش آن نماید. در این حالت اصطلاحاً گفته می شود که کالا overvalue یعنی بیش از حد ارزش گذاری شده است. در صورتی که ارزش واقعی یک کالا با قیمت فعلی آن در بازار برابر باشد ، گفته می شود قیمت کالای مورد ظاهراً منصفانه است و خرید و فروش آن هیچ سودی برای سرمایه گذار نخواهد داشت. 

4 مؤلفه اساسی تحلیل فاندامنتال

شایان ذکر است که بخش قابل توجهی از اطلاعات تحلیل ارز دیجیتال به روش فاندامنتال بر اساس اطلاعات و داده های آماری اقتصاد ملی، صنعت و شرکت است. بنابراین برای تحلیل بنیادی هر شرکت باید به چهار مرحله اصلی زیر توجه کنیم:

  • تعیین وضعیت کلی اقتصاد کشور
  • تعیین وضعیت صنعت 
  • تعیین وضعیت شرکت
  • تعیین ارزش سهام شرکت

قابل ذکر است که تحلیل قاندامنتال بیشتر روی سهم ها و شرکت ها بحث می کند تا تحلیل ارز دیجیتال. توجه کنید تحلیل بنیادی فقط یکی از ضلع های مثلث موفقیت است، از این رو برای  کسب موفقیت در بازار مالی بایستی مدیریت ریسک و بازده را در کنار روانشناسی بازار نیز فرابگیرید.

تحلیل ارز دیجیتال به روش تکنیکال و یا فنی

دومین روش تحلیل ارز دیجیتال، روش تحلیل تکنیکال است که در آن تحلیل گران با بهره گیری از نمودارها و رابطه های ریاضی، روند و حرکت قیمت ارز در آینده مبنی بر نوسانات قیمت ارز در گذشته پیش بینی می کنند. روش تحلیل تکنیکال بر اساس جمله معرف (گذشته نشانگر آینده) استوار است 

به عبارت دیگر، سرمایه گذارانی که برای ارزیابی، آنالیز و تحلیل قیمت ارز از تحلیل تکنیکی استفاده می کنند ، معتقدند با بررسی نوسانات و حرکات قیمت ارزهای دیجیتال می توان قیمت آنها را در آینده برآورد کنند. اگر در این برآورد نتیجه بگیرند که قیمت ارز آینده در مقایسه با قیمت های فعلی ارز قابل قبول است ، آن را خریداری می کنند. با این حال ، اگر نمودارها افت قیمت ارز را در آینده نشان دهند، سرمایه گذاران ارز را می فروشند.

تحلیل تکنیکال روشی برای ارزیابی بازار با استفاده از داده های آماری و ارقام و قیمت است. مسئله این است که تحلیلگران تکنیکال نمی خواهند ارزش واقعی یک ارز دیجیتال را اندازه بگیرند. آن ها با استفاده از ابزارها، چارت ها و الگوها را شناسایی می کنند، استراتژی های معاملاتی را تدوین کرده و در نهایت آن معامله را انجام می دهند. 

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ارز دیجیتال

روش های مختلفی برای برآورد و تحلیل ارز دیجیتال به روش تکنیکال موجود است؛ عده ای مطابق الگوها و برخی با استفاده از اندیکاتور و اسیلاتورها این تحلیل را انجام می دهند. با این حال ، روش کلی استفاده از ترکیبی این تکنیک ها می باشد. تفاوت تحلیلگران تکنیکال و فاندامنتال در این است که دسته اول فقط از اطلاعات تاریخچه قیمت همراه با داده های حجم معاملات برای ارزیابی استفاده می کنند. این افراد برخلاف تحلیل گران بنیادگرا یا همان فاندامنتال، ایده خود را بر اساس ارزش گذاری آنچه را که تجارت می کنند  را پی ریزی نمی کنند.  تحلیل تکنیکال مبتنی بر نظریه داو جونز بر اساس سه رکن است:

  • تمامی عوامل اقتصادی بر قیمت های بازار تأثیر می گذارند و قیمت همه چیز را در بازار تعیین می کند. 
  • قیمت ها با توجه به روندهای خاص در بازار تعیین می شوند و این روندها ادامه دارند.
  • بازارها اغلب رفتاری که در گذشته داشتند را  را تکرار می کنند.

قیمت همه چیز را در بازار تعیین می کند

متخصصین بازار در تحلیل ارز دیجیتال معمولاً تحلیلگران تکنیکال مورد انتقاد قرار می دهند، چون معتقدند تحلیل گران تکنیکال صرفا روند و حرکات قیمت در بازار را در نظر می گیرند و عوامل اصلی یا بعبارتی فاکتورهای فاندامنتال را از یاد می برند. استدلالی که می توان برای این منتقدان مطرح کرد این است که ، بر اساس فرضیه کارآمد بازار ، قیمت سهام یا ارز دیجیتال در بازار مالی تمام پارامترهای تأثیرگذار را منعکس می کند. 

این شامل عوامل کلیدی و فاکتورهای فاندامنتال است که مانع از دخالت دادن پارامترهایی غیر از قیمت و حجم در تصمیمات مالی می شود. تنها چیزی که برای تحلیل‌گران تکنیکال منطقی است ، آنالیز حرکات و روند قیمت است. از نظر تحلیل گران یک کالا عرضه و تقاضا یا بعبارتی مقدار کالای مورد نیاز برای خریداران و مقدار کالای تولید شده از جانب تأمین کننده با قیمت مشخص برای یک دارایی خاص در بازار مالی می دانند. 

تحلیل ارز دیجیتال

در بازار روند های خاص و مشخصی وجود دارد 

تحلیلگران تکنیکال معتقدند که روند حرکت قیمت ها در کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت قابل تغییر است. معنای دیگری که می توان از این عبارت استنباط کرد این است که قیمت ها به جای تغییر روند ، تمایل دارند در روند قبلی خود حرکت کنند. در واقع  در تحلیل ارز دیجیتال بسیاری از استراتژی های تکنیکال بر اساس این فرضیه می باشند.

حرکت قیمت در بازار مطابق الگوهای گذشته است

تحلیل گران تکنیکال معتقدند که تاریخ به تکرار خودش علاقه دارد. حرکات تکراری قیمت در بازار ممکن است مربوط به روانشناسی بازار بر اساس ترس و هیجان باشد. تحلیلگران تکنیکال با استفاده از الگوهای موجود در نمودار ، این احساسات را برای پیش بینی حرکات آینده بازار تجزیه و تحلیل می کنند. در حالی که در صد سال گذشته بسیاری از سیستم ها برای تجزیه و تحلیل فنی مورد استفاده قرار گرفته اند ، بسیاری معتقدند این سیستم ها همه از یک فلسفه برای تحلیل ارز دیجیتال استفاده می کنند و بر اساس الگوهای تکراری قبلی در مورد حرکت قیمت های آینده اظهار نظر می کنند.

به طور کلی می توان گفت از مدل تحلیل تکنیکال می توان برای بازارهای مختلف، از بازار فارکس تا بورس اوراق بهادار گرفته تا بازار کالاها و بازارهای ارز دیجیتال استفاده کرد ودر نوع بازار هیچ تفاوتی را ایجاد نمی کند. 

بر اساس موارد ذکر شده می توان گفت تحلیل بنیادی به بررسی دلایل حرکت قیمت می پردازد، در حالی که تمرکز تحلیل تکنیکال صرفاً بر روی روند طی شدن قیمت می باشد. در مقالات بعدی به صورت جداگانه و مفصل به بررسی دو روش تحلیل ارز دیجیتال به دو روش تحلیل فاندامنتال   و  تحلیل تکنیکال  ، مفاهیم اصلی همراه با آموزش آن ها خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *