تکنولوژی دفتر کل غیر متمرکز

دفتر کل توزیع شده در بیتکوین ۴ مزیت فناوریDLT

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger Technology) یک فناوری است که جایگزین دفتر کل متمرکز شده است و  مفهوم جدیدی بود که با ظهور بیت کوین و بلاکچین ارائه شد. DLT در بلاک چین کاربرد دارد و همانطور که می دانید فناوری بلاک چین در بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. پس می توان گفت  بلاکچین نوعی دفتر کل توزیع شده است که تراکنش بیت کوین در آن اتفاق می افتد. برای درک ماهیت بلاک چین و سایر فناوری های غیر متمرکز ، بهتر است با مفهوم دفتر کل عمومی یا غیرمتمرکز آشنا شوید و بدانید که دفتر کل چیست و از کجا ناشی می شود.

دفتر کل چیست ؟ 

قبل از صحبت درباره تکنولوژی دفتر کل توزیع شده بهتر است بدانیم دفتر کل (Ledger) چیست؛ دفتر کل محلی برای ذخیره اطلاعات است، که ظهور آن همزمان با ظهور پول بوده است. در دوران باستان، اطلاعات مربوط به حساب ها بر روی لوح های سفالی و چوب نوشته می شد و با گذشت زمان و اختراع کاغذ، این اطلاعات به دفاتر کاغذی منتقل شدند. بدین ترتیب  پس از ظهور کامپیوترها، داده ها به صورت دیجیتالی بر روی کامپیوترها ذخیره و نگهداری می شدند.

علم حسابداری باعث به وجود آمدن دفتر کل شد و به دلیل ناپایدار بودن حافظه انسان ها در به خاطر سپردن طولانی مدت اطلاعات و داده ها، این دفاتر به جزء لاینفک زندگی انسان ها تبدیل شدند. دفتر کل در حسابداری به دفتر معاملات اطلاق می شود که تمامی اطلاعات مالی مانند حساب ها، بدهی ها، اعتبارات و غیره ثبت می شوند تا در یک زمان خاص و مشخص بتوان از آن ها برای رسیدگی به امور بهره گرفت. دفتر کل در میان مردم به دفتر حساب و کتاب نیز معروف است و سالیان درازی است که مردم از این دفتر به طرق های مختلف استفاده می کنند. توجه کنید دفتر کل  فقط به معاملات و امور مالی محدود نمی شود.

از زمان های بسیار قدیم ، دفاتر کل حساب به شکل لوح های سفالی یا پاپیروس در قلب معاملات اقتصادی قرار داشته اند و با اختراع کاغذ جهشی بزرگ به وجود آورد. هدف دفتر کل ثبت قراردادها ، پرداخت ها ، معاملات خرید و فروش یا انتقال دارایی ها یا املاک بوده است. تمامی سازمان ها و مراکز اداری از قبیل بانک ها، دولت ها و غیره به نوعی از این دفتر کل استفاده می کنند. به عنوان مثال میزان موجودی حساب بانکی شما و تراکنش های مربوطه در دفتر کل بانک ثبت می شود.

دفتر کل عمومی در بلاک چین

تاریخچه پیدایش دفتر کل توزیع شده  

دفتر کل توزیع شده یک فناوری است که امروزه جایگزین دفتر کل متمرکز و یا همان مرکزی شده است. در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ با کمی پیشرفت کامپیوترها ، اسناد دیجیتالی به تدریج جای پرونده های کاغذی را گرفتند. عملکرد پایگاه داده همانند فهرست نویسی و حسابداری دنیای کاغذی بود و دیجیتالی سازی آن ها به زمان و انرژی بیشتری نسبت به نمونه های کاغذی نیاز داشت. البته باید بگویم عناصر کاغذی پول ، تمبر ، امضاهای کتبی ، فاکتورها ، گواهینامه ها و حساب ها و دفترها همچنان ستون فقرات جامعه ما هستند. 

از بدو اختراع کاغذ تا به امروز، برای حسابداری و رسیدگی به امور مالی از کاغذ استفاده می شد. استفاده از روش سنتی دفاتر حسابداری در حال حاضر نیز میان مردم رواج دارد و هنوز محبوبیت آن پابرجا است، اما با پیشرفت تکنولوژی در دنیای دیجیتال، کاربرد دفاتر کل حسابداری کمرنگ تر می شوند. با گسترش سریع کامپیوترها و اینترنت، اکثریت سازمان ها و ادارات  دفاتر کل حسابداری را بر روی فضای کامپیوترها منتقل کردند و امروزه تقریباٌ برنامه های حسابداری جایگزین دفاتر کل سنتی شده اند. در حال حاضر پایگاه‌های داده یا دیتابیس‌های کامپیوتری نقش بسیار مهمی در بین جوامع انسانی دارد. 

در ابتدای کار پایگاه داده ها ابتدا در یک کامپیوتر مرکزی ذخیره می شدند و سایر افراد به جهت درج اطلاعات جدید در پایگاه داده، بایستی به همان کامپیوتر و یا سرور متصل می شدند. بنابراین ، امنیت و دسترسی به اطلاعات از محدودیت های زیادی برخوردار بود. یک نفر به کل پایگاه داده دسترسی داشت و می توانست اطلاعات ذخیره شده در آن را از بین ببرد و یا تغییر دهد. دفتر مرکزی متمرکز بیشتر در معرض حملات سایبری و کلاهبرداری قرار دارد و به هنگام بروز مشکلی در پایگاه داده ، تمام اطلاعات در آن به خطر می افتاد. 

دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) با توسعه قدرت محاسباتی، علم رمزنگاری، کشف الگوریتم های جدید بوجود آمد. طی دو دهه گذشته، کامپیوترها فرآیند ثبت سوابق و نگهداری دفتر کل را با سهولت و راحتی زیادی فراهم کرده اند. با نوآوری های امروزی، نگهداری اطلاعات ذخیره شده در کامپیوترها به شکل های پیشرفته تر صورت می گیرد، که از لحاظ رمزنگاری امن ، سریع و غیرمتمرکز است.   شرکت ها می توانند از این فناوری به اشکال مختلف بهره مند شوند ، یکی از این راه ها دفاتر کل توزیع شده است، همچنین راه حل مشکلات بوجود آمده در دفتر کل سنتی و یا متمرکز استفاده از DLT بود.

 تکنولوژی دفتر کل عمومی یک پایگاه داده است که اطلاعات ثبت شده در آن، به طور مشترک  بین هر شرکت کننده و یا گره در چندین سایت ، مؤسسه یا جغرافیای مختلف به اشتراک گذاشته و همگام سازی می شود. این دفتر مرکزیت خاصی ندارد و توسط چندین نفر قابل دسترسی است، اطلاعات آن توسط شرکت کنندگان به روز و نگهداری می شود و هیچ نهاد، سازمانی یا ارگان دولتی بر آن نظارت ندارد. تمام اطلاعات موجود در آن از جمله داده های مالی ، غیر مالی و سایر اطلاعات ، در یک سرور ذخیره نمی شوند ، بلکه در سیستم های متعددی توزیع می شوند؛  به همین دلیل تمامی معاملات شاهدان عمومی دارد. 

 به سرورهای شبکه اصطلاحاً نود (Node) گفته می شود.

دفاتر کل توزیع شده

امنیت دفتر کل توزیع شده

افراد در فناوری دفتر کل توزیع شده یک شبکه ای را ایجاد می کنند و همه اعضای شبکه یک نسخه  از این دفتر را در سیستم های خود دارند. شرکت کننده در هر گره یا کامپیوتر از شبکه می تواند به سوابق به اشتراک گذاشته شده در آن شبکه دسترسی داشته و یک نسخه مشابه از آن را  در اختیار داشته باشد. یعنی در صورتی که تراکنش یا اطلاعاتی در دفتر ثبت شود ، این اطلاعات داخل سیستم همه اعضای شبکه کپی می گردد. به طور کلی اسناد توسط یک سازمان متمرکز ذخیره و به روز نمی شوند ، بلکه به طور مستقل توسط هر گره (کامپیوتر) ایجاد و نگهداری می شوند. 

به هنگام درخواست ثبت یک معامله یا اطلاعات شود ، باید با رضایت همه اعضای شبکه انجام شود و پس از تأیید بیش از نیمی از اعضای شبکه ، این معامله یا اطلاعات ثبت و دفتر کل تمامی اعضای شبکه به روز می شود. تغییر یا حذف اطلاعات در این دفتر توسط یک شخص خاصی تقریباً غیرممکن است و همین سبب افزایش امنیت اطلاعات پایگاه داده می گردد. همچنین حملات سایبری و کلاهبرداری مالی با استفاده از دفترهای توزیع شده کاهش می یابد. 

هر فرد در شبکه، هر تراکنش را پردازش می‌کند و هرگونه تغییر یا افزودنی در دفتر ایجاد شود ، در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه برای همه شرکت کنندگان کپی می شود. همه افراد در شبکه در مورد ثبت اطلاعات آن رأی می دهند و در صورت تأیید اکثریت ، این اطلاعات ثبت می گردد. 

مزایای دفتر کل عمومی غیرمتمرکز

امنیت

دفتر کل توزیع شده بر خلاف دفترهای متمرکز که مستعد حمله سایبری هستند، از امنیت بالایی برخورداری می باشند. از آنجایی در این دفاتر سرور مرکزی وجود ندارد و اطلاعات در کل سیستم های اعضا قابل دسترس است، به همین دلیل نفوذ به دفتر توزیع شده کار بسیار سختی می باشد، زیرا برای موفقیت در هک یا دستکاری  این دفاتر باید به همه نسخه های توزیع شده همزمان حمله شود.

سرعت

تمامی تراکنش های در این تکنولوژی به صورت فناوری peer to peer  است و کلیه فعالیت ها سریع اعضای شبکه بدون هیچ واسطه ای در کمترین زمان انجام می شود. بنابراین دفترهای توزیع شده ناکارآمدی های عملیاتی را کاهش می دهند و مدت زمان انجام معامله را سرعت می بخشند.

صرفه جویی در هزینه 

با حذف واسطه جهت انجام تراکنش ها در تکنولوژی دفتر کل عمومی، دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی به واسطه ها بابت انجام معاملات و سایر فعالیت ها وجود ندارد. 

دفتر کل توزیع شده

شفافیت در معاملات

هیچ نهادی بر تراکنش های دفتر کل توزیع شده نظارت ندارد،  بنابراین همه معاملات به طور شفاف انجام می شود  و هر رویداد و تغییر توسط اعضای شبکه کنترل می شود. هیچ کس نمی تواند اطلاعات را به دلخواه تغییر دهد یا اطلاعات نادرستی را وارد کند.

حرف آخر 

صرافی آنلاین نیکان چین سعی دارد با ارائه مقالاتی مفاهیم پیچیده بیت کوین را با زبانی ساده برای شما ارائه دهد تا با علم و آگاهی بیشتری وارد بازار خرید و فروش بیت کوین شوید. در یک جمع بندی نهایی در رابطه با تکنولوژی دفتر کل توزیع شده می توان گفت هر فناوری برای کمک به زندگی بهتر و آسایش انسان ساخته شده است؛ فناوری DLT نیز به همین منظور پا در عرصه علم و فناوری نهاده است. جدای از حل این مشکلات، این تکنولوژی فواید و قابلیت های دیگری نیز دارد که می تواند تا حد امکان برای استفاده در زندگی روزمره جوامع بشری بهینه شود.

پس بطور کلی یک دفتر کل غیر متمرکز را می توان به عنوان دفتر کل معاملات یا قراردادهایی که به صورت غیر متمرکز در مکان ها و در نزد افراد مختلف نگهداری می شود ، توصیف کرد. تمام اطلاعات روی دفتر به طور ایمن و دقیق با استفاده از رمزنگاری ذخیره می شود و با استفاده از کلیدها و امضاهای رمزنگاری می توان به آنها دسترسی داشت. اطلاعات پس از ذخیره شدن ، به یک پایگاه داده تغییرناپذیر تبدیل می شود که قوانین شبکه بر آن حاکم است.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *