پیدایش بیت کوین

پیدایش بیت کوین (بیت کوین از کجا میاد!) و صفر تا ۱۰۰ عملکرد آن

به نظر شما بیت کوین از کجا میاد؟ می دانیم که بیت کوین  یک پول دیجیتالی رمزنگاری شده است که امروزه در دنیای فناوری استفاده از آن مورد توجه همگان قرار گرفته است. از این رو در این مقاله می‌خواهیم منشأ پیدایش بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم. اما اگر بخواهیم در یک جمله و به طور ساده بیان کنیم؛ بیاد بگوییم بیت کوین از انجام یک سری محاسبات پیچیده ریاضی حاصل می شود.

سیستم بیت کوین فاقد یک سیستم ثابت، قانون‌ مدار و سازگار با انگیزه است کاربران در این سیستم تابع قوانین هستند اما رفتار آنها تنها به واسطه توافق به ثبات می رسد. بیت‌کوین نسبت به قوانین دولت اصلاح پذیر است این بدین معناست که با تغییر قوانین، سیستم بیت کوین نیز دستخوش تغییر می گردد.

تاریخچه پیدایش بیت کوین

۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ نقطه عطفی در تاریخ پول به شمار می آید، در همان زمان وایت پیپر بیت کوین(مقاله سفید) در لیست ایمیل های رمزنگاری منتشر شد. در سال ۲۰۰۹ بیت کوین از یک ایده به یک جنبش تبدیل گردید و ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیت کوین را در ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹ استخراج کرد. در واقع اولین تراکنش خود را به هال فینی (Hal Finney) ارسال کرد. 

آغاز بیت کوین

در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹، هنگامی که ساتوشی از کاربران جدید در اولین فروم (انجمن) بیت کوین به نام bitcointalk.org استقبال کرد، شکی نیست که ایده او ریشه دوانده بود و گروهی از طرفداران خود را یافته بود. «سلام ساتوشی، اعضای فروم و کاربران بیت کوین!» اولین پاسخ به اولین پست ساتوشی در Bitcoin.org بود. 

وقتی صحبت از پیدایش بیت کوین به میان می آید، می توان گفت مانند هر جنبش‌ تکان دهنده دیگری  با حمایت و طرفداری حامیان خود قدرت گرفت. شاید اگر سرسختی اعضای اولیه ساتوشی نبود که در سخت ترین زمان ها ساتوشی را تحت حمایت خود قرار نمی دادند، بیت کوین هیچ وقت به راه نمی افتاد. 

درست است که پیدایش بیت کوین را به ساتوشی نسبت می دهد، اما تحت تأثیر رویدادهای ژئوپلیتیک، بیت کوین در دنیای بی رحمانه امروزی به ثبات رسید. بقای بیت کوین به قدرت ایده ساتوشی و تلاش علاقه مندان که برای رفع انواع باگ های اساسی و مراقبت از بیت کوین صورت می گرفت را می توان نسبت داد. حال این شبکه نو ظهور به اندازه ای قوی شده است که می تواند با قدرت هرچه تمام تر روی پای خودش بایستد. بیت کوین متمایز همه ارزهای موجود در آن زمان بود و با تمامی اصول بازارهای  مالی بیگانه بود. بیت کوین نوعی پول در بستر وب بود و به شکل سکه یا اسکناس وجود خارجی نداشت.

بیت کوین از کجا می آید؟ منشأ پیدایش بیت کوین چیست؟

پول دیجیتالی، پولی است که به شکل اطلاعات الکترونیکی برای تبادل کالا و خدمات استفاده می‌شود. این پول به دو دسته قابل ردیابی و ناشناس، بلادرنگ و غیر بلادرنگ تقسیم می شوند.  در صورتی این پول دیجیتالی قابل ردیابی است که بانک و معامله گران بتوانند نشانه های رمزدار پول را برای صاحبان آن ردیابی کنند.

در صورتی ناشناس می ماند که بانک با همکاری معامله گران رمز پول را نتواند شناسایی کند. ویژگی بلادرنگ(زمان واقعی) و غیر بلادرنگ(زمان غیر واقعی) تعیین می کند که آیا بانک باید در پرداخت مشارکت کند یا نه! از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال می توان به عدم قابلیت استفاده مجدد، غیر قابل جعل کردن، بدون تکرار تراکنش ها و غیرقابل ردیابی بودن اشاره کرد.

در بحث پیدایش بیت کوین باید تأکید کنیم که بیت کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و تنها حساب‌هایی شامل رمزهای عمومی و خصوصی می‌باشند. اطلاعات حساب بیت کوین همراه با تراکنش های بین حساب ها، در یک دفتر کل ثبت می شود که برای تأیید و ثبت این اطلاعات بین کامپیوترهای شبکه در سراسر جهان، به حجم وسیعی از توان محاسباتی کامپیوتری نیاز است. 

پیدایش بیت کوین

 روند رشد بیت کوین

 • در سال ۲۰۰۷ ، شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو شروع به کار بر روی مفهومی به نام بیت کوین کرد. البته شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ناکاموتو نام مستعار گروهی از افراد است ، نه صرفاً یک نفر. (ساتوشی در سال ۲۰۰۸ بیت کوین را در مقاله سفید منتشر کرد و پیدایش بیت به همین سال ۲۰۰۸ برمی گردد)
 • در ۱۵ آگوست سال ۲۰۰۸ عده ای سه نفر به نام های نیل کین، ولادیمیر اوکسمن و چارلز ) برای درخواست ثبت اختراع برای یک اپلیکیشن رمزگذاری کردند. قابل ذکر است این افراد هر گونه ارتباط به ساتوشی ناکاموتو را رد کردند. 
 • در ۱۸ آگوست ۲۰۰۸ دامنه Bitcoin.org به ثبت رسید که به کاربران این امکان را فراهم آورد تا به صورت ناشناس تراکنش های بیت کوین را انجام دهند. 
 • ۹ نوامبر ۲۰۰۸ پروژه بیت کوین بر روی سایت SourceForge.net ثبت گردید.سایت مذکور بر روی توسعه و توزیع نرم افزار Open Source تمرکز داشت. 
 • در  ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ ( یکسال بعد از پیدایش بیت کوین) اولین تراکنش بیت کوین در بلاک ۱۷۰ بین ساتوشی و هال فاینی و توسعه دهنده ارزهای رمزنگاری شده صورت گرفت. 
 • در ۵ اکتبر ۲۰۰۹ در New Liberty Standard  نرخ هر دلار را معادل  ۱.۳۰۹.۰۳ بیت کوین منتشر کرد.
 • در ۲۲ می سال ۲۰۱۰ اولین تراکنش بیت کوین در سطح دنیا توسط یک برنامه نویس فلوریدایی به نام LaszloHanyecz  انجام شد. این شخص از بابت یک پیتزا پیشنهاد ۱۰ هزار بیت کوین (در آن زمان معادل ۲۵ دلار) را داده بود. (اولین تراکنش بعد از پیدایش بیت کوین)
 • در ۱۷ جولای ۲۰۱۰ فردی به نام ژد مک‌ کیلب، یک صرافی بیت‌کوین تحت عنوان MtGox را در ژاپن راه‌ اندازی کرد. (اولین صرافی بعد از پیدایش بیت کوین)
 • در ۱۸ جولای ۲۰۱۰ شخصی به نام ArtForz  اولین بلاک بیت کوین خود را با ایجاد OpenGL GPU تولید کرد.
 • در آگوست ۲۰۱۰ یک نقص امنیتی در سیستم بیت کوین رخ داد که منجر به تأیید اشتباه بیت کوین شد که منجر به تولید ۱۸۴ میلیارد بیت کوین شد.
 • در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۰ Bitcoin Pooled Mining اولین بلاک خود را در این تاریخ توسط استارت‌ آپ Slush منتشر کرد. روشی که به چندین کاربر اجازه می داد تا به صورت دسته جمعی بیت کوین استخراج کرده و سود را با یکدیگر تقسیم کنند.

گرانترین پیتزا

 • در ۸ دسامبر ۲۰۱۰  دوسال بعد از پیدایش بیت کوین، اولین تراکنش بیت کوین از طریق موبایل انجام شد.
 • در سال ۲۰۱۱ یک سایت آنلاین به نام Silk Road یک بازار سیاه غیرقانونی برای تبادلات بیت کوین برای دارو راه اندازی کرد و آن را eBay for Drugs نامید.
 • در ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۱ با ایجاد ۱۰۵۰۰۰ بلاک ، حدود ۵.۲۵ میلیون بیت کوین تولید شد که معادل ۲۵ درصد از کل ۲۱ میلیون بیت کوین تولید شده در آن زمان بود.
 • در ۲۷ مارس سال ۲۰۱۱ اولین صرافی بیت کوین در کشور انگلستان به نام Bitcoin راه اندازی گردید. 
 • در ۵ آوریل ۲۰۱۱ نخستین بازار تحت عنوان BitMarket.eu  بعد از پیدایش بیت کوین جهت تبادل بیت کوین با واحدهای پولی زلوتی لهستان، یورو و برخی دیگر ارزها راه اندازی گردید. 
 • در ۲۴ آوریل ۲۰۱۲ ، FBI گزارشی با عنوان ارز مجازی بیت کوین منتشر کرد که در آن چالش های زیادی برای جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی وجود دارد. همین موضوع سبب نگرانی در مورد  بهره گیری ازبیت کوین در معاملات غیر قانونی گردید. 
 • در ۲۸ مارس ۲۰۱۳ ارزش بازار بیت کوین به یک میلیون دلار رسید.
 • در ۲ می ۲۰۱۳ اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین بعد از پیدایش بیت کوین در سان دیگو ایالت کالیفرنیا رونمایی شد. 
 • ۲ اکتبر ۲۰۱۳ پلیس FBI سایت غیرقانونی Silk Road را که تا آن زمان توانست ۳.۶ میلیون دلار بیت کوین جمع آوری کند ، مسدود کرد.
 • ۱۴ اکتبر ۲۰۱۳ موتور جستجوگر چینی Baidu اولین سرویس از زمان پیدایش بیت کوین بود که ارز بیت کوین را پذیرش کرد. 
 • ۱۷ نوامبر ارزش بیت کوین در MtGox به ۵۰۳.۱۰ دلار افزایش یافت. 
 • ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ بیت کوین رکورد جدیدی به دست آورد و قیمت آن به ۱۲۲۴۲ دلار افزایش یافت. همچنین تعداد تراکنش هایی که در آن زمان با بیت کوین انجام می شد از تعداد معاملات انجام شده توسط Western Union فراتر رفته بود.
 • ژانویه ۲۰۱۴ توسعه دهنده بازی های ویدئویی Zynga اعلام کرده است که در هفت بازی خود به صورت آزمایشی مبادلات بیت کوین درون بازی را ارائه می دهد. در همان ماه ، چندین هتل و کازینو دیگر در لاس وگاس اعلام کردند که بیت کوین می پذیرند.
 • جولای ۲۰۱۴ کمپانی های Newegg و Dell  بعد از پیدایش بیت کوین پذیرفتن بیت کوین را آغاز کردند.
 • دسامبر ۲۰۱۴ مایکروسافت اعلام کرد که کاربران می توانند از بیت کوین برای خرید بازی های Xbox و برنامه های Windows استفاده کنند.
 • در مارس ۲۰۱۵ ، استارتاپ ۲۱ اعلام کرد که ۱۱۶ میلیون دلار جمع آوری کرده است ، بیشترین مبلغی که یک شرکت ارز دیجیتال می تواند جمع آوری کند.
 • آوریل ۲۰۱۶ Steam به لیست سایر شرکت هایی که بیت کوین می پذیرند اضافه شد.

ساتاشی ناکاموتو

 • سپتامبر ۲۰۱۶ تعداد خودپردازهای بیت کوین در ۱۸ ماه گذشته دو برابر شده و به ۷۷۱ دستگاه در سراسر جهان رسیده است.
 • مارس ۲۰۱۷ تعداد پروژه های مربوط به Bitcoin GitHub از ۱۰.۰۰۰ فراتر رفته است.
 • مارس ۲۰۱۷ دولت ژاپن ارز بیت کوین را به عنوان ارز دولتی تصویب کرد. Bidorbuy ، بازار آنلاین بزرگ آفریقای جنوبی ، امکان پرداخت با بیت کوین را برای معامله گران را فراهم کرد.
 • در ۱ می ۲۰۱۷ ، قیمت بیت کوین به ۱۴۰۲ دلار رسید.
 • در ۱۱ می ۲۰۱۷ ، قیمت بیت کوین به ۱۸۰۰ دلار رسید.
 • در ۲۰ می ۲۰۱۷ ، قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰ دلار رسید.
 • ۷ ژوئن ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین  بعد از پیدایش بیت کوین به بالاترین رکود در تاریخ یعنی ۲۸۴۶ دلار رسید.
 • در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷ ، قیمت بیت کوین به زیر ۲۰۰۰ دلار کاهش یافت.

سیستم پرداخت بیت کوین 

اولین پول دیجیتالی که مورد توجه عموم قرار گرفت بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۸ توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. هدف از به وجود آوردن بیت کوین، ایجاد سیستم پرداخت الکترونیکی صرفاً بر مبنای رمزنگاری بود. افرادی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، آن را در کیف الکترونیکی ذخیره می کنند و از آن در معاملات خود بهره می گیرند. بیت کوین ها همانند هر واحد پولی دارای ارزش بوده و مردم از آن برای خرید کالاها و خدمات استفاده می کنند، بهمین دلیل استخراج بیت کوین این روزها به یکی از مباحث داغ کریپتو کارنسی تبدیل شده است. با توجه به مطالب ذکر شده در جواب سؤال پیدایش بیت کوین، بایستی به سال ۲۰۰۸ برگردیم. 

 پول دیجیتال همانند پول واقعی می باشد که جریان نقدینگی را بدون هیچ مانعی تحریک می کند. در واقع پول دیجیتال مفهومی است که بعد از پیدایش بیت کوین مورد توجه قرار گرفت.  پول دیجیتالی از رمزنگاری برای تضمین امنیت آن استفاده می کند و یکی از ویژگی‌های بارز پول دیجیتالی، امنیت آن است.

دو عاملی که ابعاد مهم ساختار اقتصادی و مالی یک کشور را شکل می‌دهند، سیستم پرداخت و تسویه است. هزینه سیستم پرداخت هر کشوری معادل ۳ درصد GDP می باشد. 

سیستم پرداخت الکترونیکی

یک سیستم پرداخت کارآمد می‌تواند جریان نقدینگی را در اقتصاد تضمین کند. امروز به دلیل رشد و توسعه تکنولوژی، روند استفاده از روش‌های سنتی پرداخت به سمت پرداخت های دیجیتالی متمایل شده است. یعنی از پرداخت نقدی به پرداخت الکترونیکی. این سیستم با استفاده از ابزارهای مالی دیجیتالی اعم از دبیت کارت (ِDebit Card)، کارت های اعتباری یا چک های الکترونیکی شکل می‌گیرد. پیشرفت و پیچیدگی تکنولوژی، زمینه را برای استفاده از پول های سطح بالا معروف به پول های رمزی یا همان بیت کوین فراهم کرده است.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین یک ارز غیر متمرکز می باشد که از همان بدو پیدایش بیت کوین با فناوری نظیر به نظیر(P2P) مدیریت می شود.  تمام فعالیت ها مانند انتشارات بیت کوین، پردازش و تأیید معاملات بیت کوین توسط شبکه بلاک چین انجام می شود. توجه کنید هیچ واسطه یا سازمان مرکزی برای نظارت یا تداخل در روند کار وجود ندارد. برخلاف پول سنتی که توسط بانک مرکزی یک کشور در راستای تعهدات این نهاد در راستای کنترل سیاست‌های پولی منتشر می‌شود.

بیت کوین به صورت دیجیتال در بستر وب وجود دارد، در حالی که پول سنتی به صورت فیزیکی در دسترس است. همچنین حساب هایی که در بانک وجود دارد را می‌توان در صورت تمایل در هر زمان به سرعت به وجه نقد تبدیل کرد. منشأ پیدایش بیت کوین به ثبت دامنه Bitcoin.org در سال ۲۰۰۸ در اینترنت برمی گردد و تا به امروز برای همگان پوشیده است که چه کسی نام دامنه را ثبت کرده است.

ساتوشی ناکاموتو در اکتبر ۲۰۰۸ طی یک خبرنامه رمزگذاری شده به metzdowd.com اعلام کرد که وی در حال کار بر روی یک سیستم جدید پول الکترونیکی می باشد که بدون واسطه و به صورت نظیر به نظیر عمل خواهد کرد. مقاله سفید منشأ پیدایش بیت کوین است، که تحت عنوان بیت کوین سیستم پول دیجیتالی نظیر به نظیر منتشر شد. در ژانویه ۲۰۰۹ بلوک صفر بیت کوین در دنیای اینترنت استخراج شد که تنها شامل پیغامی مبنی بر شروع به کار سیستم بوده و پاداش آن ۵۰ بیت کوین برای ساتوشی بود.

بعد از آن اولین نسخه از نرم افزار بیت کوین به صورت Open Source عرضه گردید و سپس بلوک یک بیت کوین استخراج گردید. تراکنش بیت کوین بین کاربران اولیه آن صورت گرفت. از همان ابتدای کار و بدو پیدایش بیت کوین، این ارز دیجیتال بدون هرگونه پشتوانه ای می باشد و کاملاً به عرضه و تقاضا بستگی دارد. 

پیشینه تحقیق درباره پیدایش بیت کوین و عملکرد آن

 لو و وانگ(Lo & Wang) در سال ۲۰۱۴ موضوع بیت کوین را همانند پول مورد مطالعه قرار داد. آن ها بیت کوین را با سایر نوآوری‌ها در تسهیل خدمات پرداخت مورد مقایسه قرار داده و مستنداتی را در این زمینه گردآوری کردند. در نهایت به این نتیجه رسیدند که بسیاری از عوامل در پیدایش بیت کوین و رشد و توسعه آن و سایر سیستم‌های پرداخت جایگزین نقش دارند. همچنین بیت کوین در صورتی به رسمیت شناخته می‌شود که بتواند به یک تکنولوژی پرداخت تبدیل شود. 

محبوبیت بیت کوین در حال افزایش

برخی دیگر از کارشناسان کریپتو ، پیدایش بیت کوین و کاربردهای آن را به عنوان یک واحد پولی در کشور هند مورد بررسی قرار دادند. آن ها با استفاده از نرم افزار Eviews و آزمون داده های سری زمانی به گردآوری داده ها پرداختند. همچنین آن ها نشان دادند که هند بر خلاف سایر کشورها نسبت به نقش بیت کوین به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری سکوت اختیار کرده است. این کشور معتقد است که بیت کوین ویژگی‌های پول رایج را ندارد و همین مسئله استفاده از آن را سخت و دشوار کرده است.

کارشناسان کریپتو کارنسی هندی چگونگی تغییر تجارت را با استفاده از قیمت بیت کوین مورد مطالعه قرار دادند. طی مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که برخی عوامل در تعیین قیمت بیت کوین نقش بسزایی دارند و این که درک صحیحی از مزیت بیت کوین در معاملات برای تعیین قیمت این پول دیجیتالی وجود ندارد.

شخصی به نام (Lu) حباب بیت کوین، ریسک های مالی و پاسخ های تنظیمی را مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که تعیین میزان حباب بیت کوین، موعد ترکیدن حباب و پاسخ‌های دولت به این مسأله بسیار سخت و دشوار است. همچنین باید از خوش بینی زیاد نسبت به آینده تکنولوژی بیت کوین بلاک چین و سایر پروژه های رمزی پرهیز شود. زیرا زیاده روی در این مسأله منجر به خسارات مالی می‌شود.

برخی دیگر از کارشناسان تأثیر محتوای قرارداد بلاک چین در مورد بیت کوین را به روش کمیتی مورد تحلیل قرار دادند. آن ها با مطالعه مزیت ها و خطرات استفاده از بلاک چین به تحلیل کمیت و کیفیت محتوای بلاکچین پرداختند.  در نهایت  به این نتیجه رسیدند که ذخیره داده های غیر مالی کاربران در بلاک چین با مزیت ها و معایبی همراه است. زیرا به دلیل نبود یک قانون جامع و کامل از پیدایش بیت کوین، محتوای غیر قانونی بلاک چین می تواند مشکلاتی را برای کاربران به وجود آورد و بلاک چین را به یک تکنولوژی غیرقانونی تبدیل کند.

برخی دیگر عملکرد و پیدایش بیت کوین  با استفاده از مدلسازی فرایند استخراج مورد مطالعه قرار داده اند. از نظر آن ها بیت‌کوین یک سیستم ثابت، قانون‌ مدار و سازگار با انگیزه نیست و نسبت به قوانین دولت اصلاح پذیر است. بنابراین ساختار بیت‌کوین تابع قوانین و قانون گذاران می باشد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *