آینده سرمایه گذاری ارز دیجیتال

دلایل سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به ویژه خرید بیت کوین یکی از مهم ترین دغدغه های مردم شده است. با اینکه  برخی در مورد حباب بودن ارز دیجیتال صحبت می کنند، اما در مدت کوتاهی و به سرعت موفق به یافتن جایگاه خود در پرتفوی بعبارتی سبد خرید سرمایه گذاری بسیاری از سرمایه گذاران حقیقی شد. اکنون بسیاری از سرمایه گذاران معتقدند که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری است.

اخیراً برخی از شرکت های بزرگ  نیز سرمایه گذاری خود را به بیت کوین اختصاص داده اند و آینده درخشان و شگفت انگیز  را برای ارزهای دیجیتال می بینند. در این مقاله ، نگاهی کامل به آینده این ارز خواهیم انداخت و دلایل سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را به عنوان بهترین نوع سرمایه گذاری بررسی می کنیم.

دلایل سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به سه دلیل زیر در حال حاضر بهترین نوع سرمایه گذاری می باشد: 

حفظ ارزش پول و سرمایه گذاری بهینه

هر سال به دلیل تورم ارزش پول از بین می رود و همین موضوع سبب نگرانی مردم می شود که چگونه ارزش پول خود را حفظ کنند؟  یک راه خوب و هوشمندانه برای جلوگیری از این مشکل تبدیل کردن پول خود به ارزهای دیجیتال معتبر می باشد.

فناوری شگفت انگیز بلاکچین

فناوری بلاک چین به شما کمک می کند محدود به زمان و مکان خاص جغرافیایی نباشید و هر گونه عامل و واسطه را از زندگی خود حذف کنید ،از این رو  تقاضا ایجاد می کند و به وجود آمدن تقاضا نیز قیمت ها را افزایش می دهد.

در مسیر رکود اقتصادی و قدرت 

از زمان راه اندازی بیت کوین در سال ۲۰۰۸ ، سرمایه گذاران بیت کوین از افزایش قیمت این ارز با گذشت زمان سود زیادی برده اند. بنابراین ، سرمایه گذاری در این گونه  دارایی هایی که کمیاب می باشند و تقاضای زیادی دارند به شما امکان می دهد در طول زمان سود کسب کنید.

بسیاری از اقتصاددانان ایرانی نگاه مثبتی به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دارند.  رشد ارزهای دیجیتال در سال های اخیر به قدری سریع بوده است که هیچ سرمایه گذار جهانی ، به ویژه فعالان در بازار ارز دیجیتال ، نمی توانستند نسبت به این نرخ رشد خارق العاده بی تفاوت بماند. از همین رو سال ۲۰۱۷ را نقطه عطفی برای ارزهای دیجیتال می توان در نظر گرفت.

در حال حاضر ، حجم ارزهای دیجیتال در بازار جهانی بسیار محدود است و می توان گفت در مقایسه با میزان  پول‌های رایج به نام فیات (fiat currency) بسیار ناچیز است. با این حال ، نباید فراموش کرد که رشد پول های دیجیتال هم از نظر تعداد و هم از نظر حجم بسیار سریع است. در پایان سال ۲۰۱۸ ، تعداد ارزهای دیجیتال از ۲۸۰۰ دلار فراتر رفت. اگرچه تعداد قابل توجهی از آنها به رسمیت پیدا نکرده اند و هنوز وارد گردش اقتصاد بازار نشده اند، اما با این حال ارزهای دیجیتال به کانون اصلی سرمایه یه گذاری در کشورها ، سازمان ها و ایده های نوآورانه تبدیل شده اند. 

دلایل سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال

انواع روش های سرمایه گذاری

با اعمال تحریم ها بر کشور ایران با نوسانات شدید اقتصادی مواجه شدیم که تورم بسیار زیادی را بر کالاها وارد کرده و موجب گرانی نفس گیر در سطح کشور گردید. این نوسانات و تورم،  تأثیرات منفی بر اقتصاد و معیشت خانواده ها به جای گذاشته است.  با این حال ، سوالی که ممکن است برای همه ایجاد شود این است: این رویدادها در چه زمینه هایی بیشترین تأثیر را داشتند و قبل از شروع این افزایش قیمت ، سرمایه گذاری در کدام بازارها سود دهی بیشتری را به همراه داشت؟ 

آیا شما در بازار ارز سرمایه گذاری می کنید یا در بازار طلا؟ بورس یا بازار مسکن یا سپرده های بانکی؟ آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال جایگاه بهتری به این نوع سرمایه گذاری ها در آینده خواهد داشت؟ 

سرمایه گذاری در در اکثرحوزه‌ها  فقط سبب حفظ ارزش سرمایه شده  و فقط برخی از تاجران از طریق این گونه ها سرمایه گذاری هایی سود برده اند. بقیه به دلیل افزایش تمام مخارج و هزینه ها توانستند در بهترین حالت صرفاً سرمایه خود را حفظ کنند. با این رویکرد، به نظر شما سرمایه گذاری در بازار هایی مانند بازار طلا ، بازار مسکن ، بازار ارز و همچنین بازارهایی مانند سپرده های بانکی که این حداقل بازده مالی را برای عموم به همراه دارد ، چقدر سودآور است؟ 

در کدام بازارها سرمایه گذاری ریسک کمتری را برای سرمایه گذاران به همراه داشت و با این روند آیا می توان سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بهترین نوع سرمایه گذاری به شمار آورد؟

سپرده‌ گذاری در بانک

سپرده گذاری در بانک به تصور سود بالا یک فرهنگ غلط نهادینه شده در بحث سرمایه گذاری، توجیه ورود به بازارهای موازی دیگر مانند طلا ، سکه و مسکن را با مشکل مواجه کرده است. همچنین ایمنی و سهولت فرآیند دریافت و پرداخت در بانک ، مردم را به سمت سرمایه گذاری در بانک سوق داده است. اما سپرده گذاری در بانک به خصوص در این برهه از زمان که ارزش پول دائماً در حال سقوط می باشد، به هیچ عنوان کار درستی نیست و همین موضوع انگیزه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را قویتر می کند. 

میزان درصد سود بانکی در مقابل نرخ تورم گویای میزان ضررهای سپرده گذاری در بانک است. همانطور که می دانید از زمان اعمال تحریم ها، ارزش پول در ایران به شدت کاهش یافت و قیمت کالاها بالا رفتن، متعاقباً  ارزش پول سپرده گذاران از ابتدای دوره سرمایه گذاری  نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

انواع روش های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در طلا

دومین انتخاب برای سرمایه گذاری بدون ریسک بازار طلا می باشد. قابل ذکر است سرمایه گذاری در بازار طلا علی رغم اینکه در دوران رکود اقتصادی به سر می بریم وشاهد نوسانات هر روزه قیمت در بازار طلا هستیم، سرمایه گذاری در بازار طلا اغلب در دراز مدت سودآور بوده است. از این رو می توان گفت بازار طلا در مقایسه با سپرده گذاری در بانک و سود بانکی برنده است.

با توجه به نوسانات قیمت در بازار طلا  و بررسی نمودار ارزش طلا را از سال ۱۳۹۲ تا به امروز، تفاوت قیمت طلا را در طی این بازه زمانی را مشاهده می کنید. با این بررسی می توان به این نتیجه رسید که سرمایه گذاری در بازار طلا نسبت به بانک دارای سود بیشتری است. اما به جرأت می توان گفت سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در آینده جایگاه ویژه ای نسبت به این نوع سرمایه گذاری به خود اختصاص خواهد داد. 

سرمایه گذاری در بورس

این روزها سرمایه گذاری در بورس از جذاب ترین بازارهای مالی در جهان و کشور ما می باشد. گفتنی است که سرمایه گذاری در بازار بورس از ریسک پذیرترین سرمایه گذاری ها است. با بررسی اجمالی روند شاخص بورس از سال ۹۲ تا به امروز، می توان فهمید که این بازار ریسک چندانی ندارد و بورس یکی از سودآورترین بازارهای مالی در سال های اخیر بوده است.

شرکت ها و اقتصادهای کلان بخش عمده ای از موفقیت در بازار بورس را به خود اختصاص داده اند. این شرکت ها در بازار بورس به یک نقطه رشد می رسند و به عنوان سهام عام در بورس پذیرفته می شوند. سپس سهام این شرکت ها در بورس با هدف کسب سود در بورس عرضه می گردد. به طور کلی در حال حاضر سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و بورس از شاخص ترین سرمایه گذاری های مطرح در جهان است. 

نحوه ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال 

با افزایش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و همچنین افزایش محبوبیت بیت کوین، هکرها به طور فزاینده ای به سرقت این ارز دیجیتالی علاقه مند شده اند. بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار که با بیت کوین و ارزهای دیجیتال آشنا نیستند و نمی دانند چگونه امنیت ارز دیجیتال را حفظ کنند ، طعمه هکرهایی می شوند که هر روز سعی می کنند کیف پول بیت کوین را به روش های جدید بدزدند. بنابراین توجه به امنیت و ذخیره سازی ایمن بیت کوین و ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. 

همانطور که پول نقد در کیف پول یا کارت اعتباری ذخیره می شود، بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری نیز بهتر است در کیف پول دیجیتال نگهداری شود. البته همانطور که می دانید ارز دیجیتال  ماهیتی فیزیکی و مستقل ندارد و منظور از نگهداری آن یعنی محافظت از تعدادی کلید رمزنگاری است.

به طور کلی ارز دیجیتال به دو روش سرد (Cold) و داغ (Hot) نگهداری می شود. نگهداری سرد یا داغ  بیت کوین اصطلاحی است که برای توصیف نحوه ذخیره کلید خصوصی استفاده می شود. در روش نگهداری سرد ارز دیجیتال، کیف پول هیچ ارتباطی با اینترنت ندارد اما کیف پول گرم یا داغ  به روش هایی گفته می شود که در آن کیف پول به اینترنت متصل است.

فناوری شگفت انگیز بلاک چین

انواع کیف پول دیجیتال برای نگهداری کلید های خصوصی به همراه آدرس

  • کیف پول تحت وب (وب سایت)
  • کیف پول نرم افزاری قابل نصب بر روی گوشی 
  • کیف پول سخت افزاری
  • دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال بدون داشتن کلمات بازیابی یا کلید خصوصی غیرممکن است، بنابراین برای دسترسی به هر کیف پول مجموعه ای از کلیدهای خصوصی یا عبارات Seed  (بازیابی) مورد نیاز است.

خطراتی که مالکان ارز دیجیتال را تهدید می کند عبارتند از : 

  • از دست دادن یا مورد سرقت قرار گرفتن کلیدهای خصوصی آن ها توسط هکرها 
  • آسیب های وارده به هارد دیسک در کیف پول دیجیتالی و از دست دادن کلید های خصوصی

مفهوم ترید در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بهتر است با مفهوم ترید و تریدینگ و نحواه انجام آن آشنایی داشته باشید. ترید (Trade)  یک کلمه انگلیسی به معنای معامله یکی از یکی از مفاهیم اساسی اقتصادی است که شامل خرید و فروش کالا و خدمات از خریدار به فروشنده با پرداخت هزینه ، یا مبادله کالا یا خدمات بین طرفین معامله است. ترید در شبکه ای به نام بازار صورت می گیرد و در واقع یه عملی است که در اقتصاد بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان انجام می شود. 

ترید یا معامله در بازارهای مالی به معاملات اوراق بهادار از جمله خرید سهام بورس از طریق یک کارگزاری انجام می شود. خرید و فروش بورس به صورت مستقیم و حضوری ، تلفنی یا از طریق یک پلتفرم معاملات آنلاین امکان پذیر است. هدف کلی معامله سودآوری از طریق خرید با قیمت کمتر و فروش با قیمت بالاتر، در مدت زمان کوتاه است.

ترید کوتاه مدت

ترید کوتاه مدت که همان انجام معاملات روزانه است، که در یک ثانیه یا یک دقیقه اتفاق می افتد.در استراتژی ترید روزانه برای رسیدن به سود از نوسانات کوتاه مدت قیمت دارایی استفاده می شود و لحظه ورود یا بسته شدن موقعیت معاملاتی بسیار مهم است. بنابراین ، تریدرها گاهی اوقات فقط موقعیت های خود را برای یک یا چند روز باز نگه می دارند. این نوع معاملات می توانند بسیار سودآور باشند ، اما ذاتاً خطرناک نیز هستند. اما در حالت کلی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال یکی بهترین سرمایه گذارهای حال حاضر می باشد. 

ترید بلند مدت

موقعیت های معمالاتی در استراژی بلند مدت اغلب ماه ها و سال ها باز می ماند و تریدرها برای مدت زمان طولانی برنامه ریزی خود را انجام می دهند و خود را گرفتار نوسانات کوتاه مدت بازار نمی کنند. نکته ی مثبتی در انجام اینگونه تریدها وجود دارد،  به دلیل باز ماندن موقعیت های معاملاتی ، منجر به کاهش هزینه های معامله نیز می شود.

مزایای سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال

آینده سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال به عنوان بخشی از جریان اصلی مالی، زندگی افراد را در آینده تحت تأثیر قرار خواهد داد. علی رغم اینکه در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال به شدت پرنوسان و بی ثبات است، با این حال تمرکز بازارهای آسیایی بر روی فناوری نوظهور می باشد. تمامی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل  می توانند زندگی افراد را تغییر دهند. 

در سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ، اگر بیت کوین بخرید و فکر کنید می توانید در سال آینده سود قابل توجهی از آن کسب کنید، اشتباه می کنید و به زودی ناامید خواهید شد. بیت کوین چیزی بیشتر از یک استراتژی یک شبه برای کسب درآمد است. بیت کوین شما را از چرخه فقر  که  سیستم مالی فعلی شما  را در بر گرفته است. 

در حالت کلی بیت کوین و سرمایه گذاری در زمینه ارز دیجیتال با هدف ایجاد جهانی بهتر برای همه و عادلانه تر که همه از فرصت های برابر برخوردار باشند، به وجود آمده است. اما توجه کنید این اتفاق یک شبه نمی افتد، به همین دلیل هنگام خرید بیت کوین باید دیدگاه طولانی مدت داشته باشید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *