معماری سیستم بیت کوین

معماری سیستم بیت کوین با ۳ چالش امنیتی آن

سیستم بیت کوین شامل یک شبکه نظیر به نظیر و غیر متمرکز از کامپیوترهای متصل به هم می باشد. نرم افزار بیت کوین به تولید مجموعه ای از کلید های رمزنگاری که از نظر ریاضی به یکدیگر مربوط هستند می پردازد. یکی از این کلیدها، کلید خصوصی می باشد و از دید کاربران کامپیوتر پنهان باقی می ماند. پرداخت کننده از کلید خصوصی برای اثبات قانونی بودن صاحب آن میزان بیت کوین استفاده میکند. کلید دیگر به آدرس بیت کوین اشاره می کند و به صورت عمومی ایجاد می شود و به منظور پرداخت های بیت کوین قابل قبول از کاربران دیگر استفاده می شود. 

نحوه کارکرد سیستم بیت کوین 

 ارسال این اطلاعات از طریق نرم افزار بیت کوین به طور مؤثری خواستار این است که تصدیق شبکه معاملات یا تراکنش ها، معتبر و قانونی است. به منظور خرج کردن این سکه ها، فرآیند تبدیل پرداخت کننده به شناسایی دریافت کننده تنها با کلید عمومی انجام می شود. سیستم بیت کوین اجازه می دهد تراکنش ها بدون نیاز به احراز هویت مرکزی تایید شوند. تراکنش ها با همدیگر برای پردازش گروه بندی می شوند. تصدیق هویت بلوکی از تراکنش ها نیاز به یک راه حل رمزنگاری پیچیده ای دارد. 

 با خرج کردن و قبول کردن بیت کوین ها، همه تراکنش ها باید در سیستم دفتر عمومی وارد شوند و این سیستم عمومی به صورت یک شبکه غیر متمرکز عمل میکند و توسط هزاران کامپیوتر خانگی مانند به اشتراک گذاری شبکه به جای سیستم مرکزی، حفظ و نگهداری می شود. فناوری بیت کوین شامل امنیت، کارایی، رایگان نمودن شخص ثالث می باشد و این شخص ثالث می تواند دولت، بانک، شبکه پرداخت کننده یا انبار باشد. 

وضعیت سیستم بیت کوین به عنوان یک ارز جایگزین یا نوع دیگری از دارایی های سود اگرچه هنوز مشخص نیست، در جهت خدمت به عنوان پول بیت کوین باید نقش واحد حساب را ایفا نماید یعنی پرداخت و ذخیره سازی ارزش را انجام می دهد. بیت کوین میتواند به یک معامله سخت و برگشت پذیر دست پیدا کند. عملیات معاملات سخت شبیه مبادله فیزیکی پول می باشد. هدف معماری سیستم بیت کوین، فرآیند پرداخت با هزینه کمتر است.

معماری سیستم بیت کوین

 زنجیره بلوکی سیستم بیت کوین 

 زنجیره بلوکی ثبت تراکنش ها در واحد بلوک است هر بلوک شامل یک شناسه منحصر به فرد و شناسه بلوک قبل می باشد. اولین بلوک لقب بلوک پیدایش نام گرفته است. بلوک معتبر شامل یک راه حل برای یک جور چین رمزنگاری مربوط به هش از بلوک قلبی می باشد. هش تراکنش ها در بلوک جاری است و یک آدرس بیت کوین است که با یک پاداش که برای حل جور چین رمزنگاری شده معتبر داده می شود این فرآیند استخراج بیت کوین نامیده می شود، جورچین رمزنگاری خاص یک هش دو سویه است که نتیجه کوچک تر از یک مقدار تعیین شده است.

 زنجیره بلوکی یک دفتر کل ثبت عمومی است که تمامی تراکنش های بیت کوین که تا بحال اجرا شده است را در خود دارد و به صورت زنجیر وار و بر اساس تاریخ به زنجیره بلوکی اضافه می شوند. زنجیره بلوکی سیستم بیت کوین شامل اطلاعات کامل آدرس حساب ها و محتویات آن ها از زمان شروع تا حال حاضر است. 

مبادلات در سیستم بیت کوین 

 اولین مفهوم کلیدی در بیت کوین مبادلات می باشد. در سیستم بیت کوین نیازی به شخص ثالث مورد اعتماد در زمان انجام معاملات نمی باشد. فرض کنید شخصی بخواهد تعدادی بیت کوین به شخص دیگری بفرستد، بایستی از یک کلاینت بیت کوین برای پیوستن به شبکه نظیر به نظیر بیت کوین استفاده نماید. بنابراین باعث یک اعلام عمومی می شود که یک یا چند هویت را بیان می کند و کنترل را که می تواند با استفاده از رمزنگاری کلید عمومی تأیید نماید. تعدادی بیت کوین به آن اختصاص داده و مایل به اختصاص دوباره بیت کوین ها به یک یا چند هویت دیگر است که حداقل یکی از آن ها توسط شخص دریافت کننده بیت کوین کنترل می شود.

معاملات بدون واسطه در سیستم بیت کوین

در سیستم بیت کوین شرکت کنندگان شبکه نظیر به نظیر به شکل توافق عمومی توجه می کنند. معاملات قبلی (بلوک های زنجیره ای)  در سیستم بیت کوین را تشکیل می دهند. این فرآیند شامل محاسبات مکرر یک تابع هش رمزنگاری شده است بطوریکه خلاصه معامله همراه دیگر معاملات در انتظار، دارای یک فرم خاص و دلخواه است. این فرآیند طراحی شده نیاز به محاسبات قابل توجهی دارد که از مکانیسم امنیت بیت کوین استخراج می شود. 

راه اندازی اولیه معاملات الکترونیکی به رمزنگاری کلید عمومی متکی است. هنگامی که میخواهد ۵۰ سکه انتقال دهد، او یک معامله با استفاده از کلید خصوصی خود را نشان می گیرد. از این رو، هرکسی می تواند بررسی کند که در واقع، اولین شخص خودش آغازگر این معامله بوده است. 

کاربران با حفظ کلید رمزنگاری پول خود به طور مستقیم به داد و ستد در سیستم بیت کوین دست یافته و با کمک یک شبکه نظیر به نظیر چند بار مورد بررسی قرار می دهند.  ماینرها  پس از آن که گشایش کد بلوک کامل شد و به انتهای تمام بلوکهای قلبی اضافه شد که نرخ یک بلوک در حدود ده دقیقه است; در نهایت به فرد کاوشگر بلوک نهایی، مجموعه ای از تعدادی بیت کوین برای نهایی کردن بلوک و دریافت پاداش، بیت کوین داده می شود. 

چالش های مطرح در سیستم بیت کوین

بیت کوین محصول پیچیده ای است مفهوم ارز مجازی در کل پیچیده و انتزاعی است و فهم اینکه چطور و چرا سیستم بیت کوین فعالیت می کند نیازمند سطح قابل قبولی از دانش فناوری اطلاعات می باشد، در حالی که پول سنتی برای تمام بشر قابل درک است. به طور مشابه با هر ارز دیگر، بیت کوین نیز از چالش هایی رنج می برد. بیت کوین و مفهوم کلی ارز دیجیتال هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده اند و در مراحل ابتدایی خود به سر می برند.  به طور کلی قبل از این که بیت کوین به ارز اصلی جایگزین شود، باید چندین موضوع را برطرف کرد.

چالش های سیستم بیت کوین

  • میزان پذیرش (پذیرش گسترده)
  • ناپایداری ( نوسان بازار معاملاتی بیت کوین)
  • درحال توسعه (افزایش فعالیت های مجرمانه)

میزان پذیرش: پرداخت با ارز بیت کوین در بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی به دلیل مزایای آن

ناپایداری: کم بودن ارزش کلی بیت کوین های در گردش همچنین کم بودن تعداد کسب و کارها و استفاده کنندگان بیت کوین

در حال توسعه بودن: قیمت بیت کوین هر لحظه در نوسان است اما استفاده از آن در حال افزایش می باشد (اشاره به در دسترس بودن بیت کوین )

چالش سیستم بیت کوین

این چالش ها تنها بخشی از مشکلات ارز های دیجیتال ها می باشند و  چالش های دیگری از قبیل تهدید مداوم تنظیم مقررات دولتی وجود دارد که سبب غیرقانونی شدن این ارز در برخی از مناطق جهان شده است. امید است در آینده بتوان مشکلات پیش روی ارز دیجیتال به ویژه سیستم بیت کوین پایان یابد.

جمع بندی 

دنیای امروز با روند رشد روزافزون اطلاعات و تراکنش­ ها، به یک سیستم سریع با امنیت بالا نیاز دارد. به همین دلیل ، موضوع پول دیجیتالی طی چند سال اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته است. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که در شبکه بلاک چین عمل می کند. در حال حاضر ، تقاضا برای بیت کوین به دلیل ویژگی های جالب توجه آن بسیار زیاد است. این به دلیل ویژگی های منحصر به فرد ارزهای دیجیتال است. مهم ترین ویژگی این ارزها و به ویژه سیستم بیت کوین، غیر متمرکز بودن آن می باشد، معماری سیستم بیت کوین  به گونه ای است که در تراکنش های بیت کوین برای اطمینان از امنیت نیازی به واسطه قابل اعتماد نیست.

در این مقاله، ضمن معرفی بیت کوین و ساز و کارهای تولید این ارز دیجیتال، امنیت آن را در برابر حملات پیش رو بررسی کردیم. به طور خاص، در این مقاله، ما چالش هایی را در بیت کوین مانند هک کردن و ناشناس ماندن توصیف کرده ایم. درک چالش ها و ویژگی های ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، می تواند به ما در آنالیز چالش ها و فرصت های پیش رو کمک کند. در زمینه پدافند غیرعامل، این تحقیق ضروری به نظر می رسد زیرا شاهد افزایش بی سابقه استفاده از بیت کوین در کشور هستیم. همین موضوع امکان ایجاد یک ضعف اساسی در حمله به بخش هایی از اقتصاد کشور را به همراه دارد.

در این سایت ما سعی داریم با ارائه مقالات آموزشی، دانش و آگاهی شما از این ارز رمزنگاری پیچیده، برای انجام تراکنش ها و خرید و فروش بیت و کوین را افزایش دهیم. همچنین شما می توانید از طریق پلتفرم صرافی نیکان چین با خیال راحت و آسوده اقدام به خرید بیت کوین نمایید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *