تفاوت بیت کوین و بلاک چین چیست؟ صفر تا ۱۰۰ کاربرد آن ها

بیت کوین و بلاک چین  دو مفهوم جداگانه با کابردهای متفاوت و در عین حال مرتبط به هم می باشند. از آنجایی که این دو، مشترکات یکسانی دارند. بسیاری افراد بلاک چین را با بیت کوین اشتباه می گیرند. بیت کوین اولین کاربرد بلاک چین است که به طور گسترده ای شناخته شد و به نوعی توانست آنچه را که مردم به عنوان فناوری های بلاک چین تصور می کنند، به انحصار خود درآورد.

بعد از معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط Satoshi Nakamoto، مزایای بزرگ بلاک چین به عنوان فناوری بعد از پیدایش بیت کوین، شناخت گسترده تری پیدا کرده است و این فناوری در حال حاضر در صنایع دیگری نیز رواج یافته است. رابطه بین بیت کوین و بلاک چین را اینگونه می توان توضیح داد: بیت کوین  یک ارز رمز نگاری شده  است و فناوری بلاک چین به عنوان سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات که اطلاعات آن بین تمامی اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

بیت کوین و بلاک چین ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند، اما دو مفهوم کاملا مجزا  از یکدیگر می باشند. در  واقع هنگامی که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال در بستر اینترنت منتشر شد، بلاک چین با آن درآمیخته بود. 

بیت کوین

معروفترین ارز رمزنگاری شده است. اکنون و با گذشت یک دهه از وجود بیت کوین ، بیش از ۴۰۰۰ آلت کوین (انواع جایگزین بیت کوین یا سایر ارزهای رمزپایه) در گردش است. هیچ بانک مرکزی یا یک مدیر واحد برای بیت کوین وجود ندارد ، در نتیجه می توان آنها را از یک کاربر به کاربر دیگر در شبکه peer-to-peer Bitcoin ارسال کرد و نیازی به واسطه نیست.

بلاک چین

نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده است. این امکان را می دهد تا معاملات بین دو طرف را به طور موثر و به روشی قابل تأیید و دائمی ثبت کنید. بلاک چین به عنوان فناوری زیربنایی شناخته شد که وجود ارز رمزپایه را امکان پذیر می کند. با این وجود از فناوری های بلاک چین می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد ، بیت کوین و آلت کوین تنها یکی از آنها هستند.

بیت کوین و بلاک چین

کاربردهای بیت کوین و بلاک چین 

کاربردهای بیت کوین و بلاک چین را در ساده ترین زبان ممکن اینگونه می توان بیان کرد: بلاک چین یک فناوری است که کریپتو کارنسی در بستر آن معامله می شوند و بیت کوین نیز بعنوان کریپتو کارنسی مورد استفاده قرار می گیرذ. البته قابل ذکر است که فناوری بلاک چین کاربردهای مختلفی دارد. 

بیت کوین

با هدف تسریع در معاملات بین الملی، کاهش کنترل دولت بر معاملات و ساده سازی کل روند بدون داشتن واسطه های گران قیمت و شخص ثالث ایجاد شده است.

بلاک چین

فناوری است که می تواند برای ایجاد محیط ایمن و مطمئن و کم هزینه برای انجام معاملات نظیر به نظیر و از بین بردن واسطه های غیر ضروری مورد استفاده قرار گیرد. بلاک چین به عنوان یک نوع دفتر توزیع شده ، روشی قابل اعتماد برای ذخیره داده ها و دسترسی به آنها ارائه می دهد.

موارد استفاده بیت کوین و بلاک چین در دنیای واقعی 

بلاک چین یکی از جذاب ترین فناوری های دنیای آینده است و ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین نام فناوری بلاک چین را محبوب کردند. برای درک بهتر کاربرد بیت کوین و بلاک چین اینگونه می توان گفت که تراکنش های بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال در  بستر امن بلاک چین با استفاده از پروتکل های امنیتی انجام می شود.

بیت کوین

محدود به تجارت به عنوان یک ارز دیجیتال است. اغلب مردم به دلیل درک ناردست از بیت کوین و بلاک چین در توضیح کاربرد این دو مفهوم دچار اشتباه می شوند. اما همانطور که در بالا نیز اشاره شد بیت به عنوان ارز دیجیتال برای انجام تراکنش ها از شبکه امن بلاک چین بهره می گیرد. 

بلاک چین

می تواند برای انتقال هر چیز با ارزش، از ارز گرفته تا املاک یا سهام مورد استفاده واقع شود. فناوری های بلاک چین در بخش خصوصی و دولتی کاربردهای بی شماری دارند. به عنوان مثال برخی از موارد استفاده از فناوری بلاک چین در بخش دولتی شامل ذخیره سوابق بهداشت عمومی و ثبت زمین، ارائه سیستم رای گیری غیر قابل تغییر می باشد. 

در بخش خصوصی ، شرکت های بزرگ فناوری سرمایه گذاری زیادی در بازار بلاک چین انجام داده اند و اکنون در حال ارائه راه حل هایی برای صنایع دیگر هستند. بلاک چین به طور گسترده تری در صنعت بانکداری و Fintech پذیرفته شده است. مدیریت زنجیره تأمین و لجستیک صنعت دیگری است که از زنجیره بلوک برای دستیابی به شفافیت و ایجاد رجیستری غیر قابل تغییر در معاملات استفاده شده است.

صنایع دیگری مانند صنعت اتومبیل سازی ، هواپیمایی ، مخابرات ، موسیقی و سرگرمی در حال بررسی گزینه های بلاک چین هستند. قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین علاوه بر کاربردهای آن توسط شرکت ها ، به سهامداران این امکان را می دهد که با حذف واسطه های گران قیمت، کالا ها را مبادله کنند.

فناوری بلاک چین

روند رشد بیت کوین و بلاک چین به چه صورت است؟ 

در بررسی روند رشد بیت کوین و بلاک چین می توان گفت بلاک چین یک فناوری است که اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و شبکه بیت کوین از بلاک چین به منظور دستیابی به تمرکز زدایی استفاده می کند.

بیت کوین

این ارز دیجیتال دامنه محدودتری دارد، اما در آغاز این پول همتا به همتا و رمزنگاری شده به بلاک چین کاربرد عملی داد. برخی از کشورها، بیت کوین را با صراحت بیشتری از آن استقبال کرده اند ، در حالی که دولت های دیگر آن را ممنوع یا محدود کرده اند. با این حال ، بیت کوین هرگز از نظر قانونی به عنوان جایگزینی برای پول قانونی یک کشور مورد قبول قبول قرار نگرفت.

بلاک چین

در دهه گذشته رشد زیادی داشته و  همچنان مستعد ادامه روند صعودی و پیشرفت است. بیشتر دولت ها سعی دارند پروژه های آزمایشی با محوریت بلاک چین را آغاز می کنند، در واقع آن ها برای تضمین اعتماد ، شفافیت و امنیت سیستم های خود این فناوری را انتخاب می کنند.

نتیجه گیری 

از فناوری که وجود ارزهای رمزپایه را ممکن کرده است ، تا فناوری که توانایی ایجاد انقلابی در همه صنایع و فرایندهای دولتی را دارد – بلاک چین در دهه گذشته مسیری طولانی را طی کرده است و فقط اکنون است که ما در حال درک کامل پتانسیل آن هستیم. 

از طرف دیگر ، بیت کوین سوار غلتک وحشی فراز و نشیب شده است. این اولین ارز رمزنگاری شده بود و شناخته شده ترین آن همچنان باقی مانده است ، اما از سال ۲۰۰۹ ارزهای رمزپایه زیادی اختراع و استفاده شده است. در نتیجه ، محبوبیت و اهمیت بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

در این مقاله سعی شده است به ساده ترین روش ممکن توضیحاتی ارائه شود تا تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین بدون نیاز به دانستن مفاهیم پیش نیاز، درک شود. به طور خلاصه  فناوری بلاک چین و بیت کوین  در مورد اینکه چه چیزی هستند ، در کجا و چگونه می توانیم از آنها استفاده کنیم بسیار متفاوت است، با این حال، آن ها اشتراکات مشترکی دارند: آن ها همیشه هدفشان این بوده است که زندگی مردم را راحت کنند.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *