هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ چیست؟ صفر تا ۱۰۰ تأثیر آن بر قیمت بیت کوین

قبل از اینکه به تعریف هاوینگ چیست بپردازیم! به این سؤال پاسخ دهید! به نظر شما اصلی ترین مشکل پیش روی ارزهای فیات چیست؟ گفتنی است یکی از بزرگترین مشکلات ارزهای فیات این است که اگر بانک های مرکزی پول زیادی چاپ کنند ، قطعاً با کاهش ارزش روبرو می شوند. به همین دلیل ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، مقررات مربوط به ارز رمزنگاری شده را طوری تنظیم کرده است که پاداش هایی که برای استخراج بیت کوین به ماینرها داده می شود تقریباً هر چهار سال نصف می شود. به این ترتیب، سهام بیت کوین محدود شده و تورم آن تا حدی قابل کنترل گردید، زیرا قانون عرضه و تقاضا در مورد رمز ارزها نیز کارایی دارد.

حال می خواهیم بدانیم رویداد هاوینگ چیست؟ به چه صورت و چه زمانی اتفاق می افتد؟ در صورت رخداد هاوینگ، قیمت بیت کوین چه مقدار خواهد بود؟

هاوینگ چیست؟ (Halving)

برای درک مفهوم هاوینگ چیست ؟ و توضیح اینکه نصف شدن بیت کوین چیست ؟ باید کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین  و استخراج بیت کوین آشنایی داشته باشید. هاوینگ نصف شدن پاداش بیت کوین‌‌ را گویند. در استخراج بیت کوین به ماینرها بیت کوین جدید در ازای استخراج بلاک به عنوان پاداش اعطا می شود. هاوینگ پاداش بیت کوین توسط Satoshi Nakamoto در راستای کنترل تورم این ارز رمز طراحی و کدگذاری شده است.

هاوینگ چیست

وقتی ساتوشی ناکاموتو قوانین پروتکل بیت کوین را وضع کرد، دو نکته بسیار مهم را بیان کرد: اول اینکه موجودی بیت کوین به ۲۱ میلیون کوین محدود می شود. ثانیاً، تعداد بیت کوین های ایجاد شده در هر بلاک بعبارتی پاداش ها در هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک نصف می شود. البته داشتن ۲۱ میلیون بیت کوین به این معنی نیست که می توان همه آن ها را خرج کرد. هرگز نباید فراموش کنید که تعداد زیادی بیت کوین گم شده وجود دارد که هرگز پیدا نخواهند شد(تقریباً ۱/۳ بیت کوین های استخراج شده تا به امروز از بین رفته است).

زمان وقع آخرین هاوینگ چیست؟ بیت کوین آخرین بار در ساعت ۳ بعد از ظهر در ۱۱ مه ۲۰۲۰ به نصف رسید. EST منجر به پاداش بلاک ۶.۲۵ BTC می شود.

هاوینگ (Halving) چه زمانی صورت می گیرد؟

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (Halving) به طور متوسط​​، هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد. در حدود ۲۱۰ هزار بلاک، پاداشی که به ماینرها برای ساخت بلاک های جدید اعطا می گردد، هر ۴ سال یک بار نصف می شود. از آنجا که نصف کردن پاداش، عرضه بیت کوین های جدید را تقریباً  به نصف می رساند، بسیاری معتقدند انجام این کار تأثیر جدی بر قیمت بیت کوین خواهد داشت.

زمان لازم برای ایجاد هر بلوک ۱۰ دقیقه است، از این رو در هر ساعتی حدود ۶ بلاک ایجاد می شوند. همچنین رویداد نصف شدن پاداش ها پس از ایجاد ۲۱۰ هزار بلاک روی می دهد. بنابه این مقادیر اعلم شده مدت زمان تکرار هاوینگ چیست ! هاوینگ تقریباً هر ۴ سال یک بار صورت می گیرد. این بدان معناست که پاداش های بدست آمده در ازای استخراج  در حدود ۵۰% کاهش می یابد.

به عنوان مثال، اگر پاداش ماینرهای فعلی، ۱۲.۵ بیت کوین در هر بلاک باشد، در هاوینگ بعدی ۶.۲۵ بیت کوین به عنوان پاداش به آن ها اعطا خواهد شد.

در بخش هاوینگ چیست ذکر شد که جدیدترین نصف شدن بیت کوین در ۱۱ مه ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ و با استخراج ۲۱۰ هزار بلاک، اولین رویداد نصف شدن پاداش‌‌های بیت کوین‌‌ اتفاق افتاد. در برخی وب سایت ها از قبیل Bitcoin Click مدت زمان باقیمانده برای برای هاوینگ بعدی نشان داده شده است.

زمان وقوع هاوینگ

در بالا اشاره کردیم که مدت زمان لازم برای ساخت هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه می باشد. اما برخی از اعضای جامعه رمز ارزها طی محاسبات دقیق خود به این نتیجه رسیده اند که هر بلاک به صورت میانگین در مدت زمان ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه ساخته می شود، پس ایجاد بلاک ۷% سریع تر از ۱۰ دقیقه انجام می گیرد.

سوال اکثریت مردم بعد از هاوینگ چیست این است که آیا این هاوینگ بر قیمت بیت کوین‌‌ تأثیر می گذارد؟ باید بگوییم هیچ کس پاسخ آن را نمی داند! در سال ۲۰۱۶، یک هفته پس از هاوینگ قبلی، تغییرات چشمگیری در نرخ مبادلات بیت کوین مشاهده نشد.

در سال ۲۰۰۹ ، پاداش هر بلاک در زنجیره استخراج شده ۵۰ بیت کوین بود، که پس از اولین هاوینگ ۲۵ شد. به همین ترتیب در هاوینگ های بعدی ۱۲.۵ و در نهایت در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک تبدیل شد. اگر ارزش طلا بر اساس کمیابی آن باشد ، نصف شد ن تولید طلا در هر چهار سال به لحاظ نظری قیمت آن را بالاتر می برد. حال که به مفهوم هاوینگ چیست پی بردید بیایید دلیل وقوع این رویداد را بررسی کنیم!

دلیل نصف شدن پاداش بیت کوین‌‌  و هاوینگ چیست ؟

خب برای همه این سؤال به وجود می آید که چرا هاوینگ اتفاق می افتد و پاداش ها متغیر هستند؟ واقعیت امر این است که این عمل در حق ماینرها غیرمنصفانه می باشد! اما به دلیل قانون عرضه و تقاضا بیت کوین هاوینگ باید صورت بگیرد. اگر تعداد بیت کوین های قابل استخراج بی نهایت باشد و در تعداد بالا ایجاد شوند، در نهایت آنقدر بیت کوین وجود خواهد داشت که ارزش آنها به شدت کاهش می یابد. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، توسعه دهنده اصلی پروژه اتریوم، طی مقاله ای در مجله بیت کوین(Bitcoin Magazine) منتشر کرد و و ضرورت کاهش توزیع بیت کوین با هاوینگ را توضیح داد:

اصلی ترین دلیل هاوینگ چیست؟ بدون شک کنترل تورم در قیمت بیت می باشد. می دانیم یکی از معایب عمده ارزهای فیات تولید شده توسط بانک های مرکزی این است که بانک ها می توانند هر اندازه که می خواهند پول چاپ کنند و در صورت تداوم بیش از حد چاپ پول، به دلیل قوانین عرضه و تقاضا ، مطمئناً ارزش آن را کاهش می دهند.

چرا هاوینگ اتفاق میافتد؟

از سوی دیگر، بیت کوین برای شبیه سازی یک کالا (مانند طلا) طراحی شده است. می دانیم که طلا یک فلز بسیار کمیاب است و مقدار محدودی طلا در جهان وجود دارد و هر اندازه بیشتر طلا در سطح دنیا استخراج شود، یافتن ذخایر باقی مانده سخت تر می شود. به دلیل این عرضه محدود، ارزش طلا به عنوان  یک ابزار مبادله بین المللی و وسیله پس انداز برای بیش از شش هزار سال محفوظ شده است. با هاوینگ انتظار می رود که بیت کوین نیز به همین سرنوشت دچار شود.

جمع بندی

به نظر شما هدف از هاوینگ چیست ؟ در خصوص قیمت بیت کوین ، دو سناریوی کلی وجود دارد: اولین سناریو که همه به امید آن در زمینه رمز ارز سرمایه گذاری می کنند این است که قیمت بیت کوین تغییر می کند و یا اینکه هیچ تغییری ایجاد نمی شود. برخی معتقدند که جامعه ارزهای رمزنگاری شده از رویداد هاوینگ کاملاً آگاه هستند، قیمت بیت کوین تغییر نمی کند. برخی دیگر معتقدند نهایتاً افزایش تقاضا به دلیل کمبود “موجودی بیت کوین” سبب افزایش قیمت بیت کوین می گردد. در حالت کلی به نظر می رسد سناریوی کاهش قیمت بیت کوین جایی در پیش بینی های هیچکس جایگاهی ندارد.

همچنین در تعریف هاوینگ چیست اشاره شد که رویداد نصف شدن بیت کوین زمانی است که پاداش استخراج معاملات بیت کوین به نصف کاهش یابد. این رویداد همچنین نرخ تورم بیت کوین و نرخ ورود بیت کوین های جدید به گردش را کاهش می دهد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *