طرح پانزی چیست

طرح پانزی چیست؟ ۶ روش تشخیص ترفندکلاهبرداری پانزی

طرح پانزی (Ponzi scheme) یک روش کلاهبرداری سرمایه گذاری است که به سرمایه گذاران نرخ بازگشت بالا با ریسک کم را وعده می دهد. در این طرح شخص کلاهبردار(طراح پانزی) به افراد ناآگاه وعده می دهد که اگر پول هایشان را برای سرمایه گذاری در اختیار او قرار دهند، سرمایه ی آن ها را تبدیل به سودهای نجومی و تضمینی خواهند کرد. در ابتدا پول گرفته شده از سرمایه گذاران جدید به عنوان سود به سرمایه گذاران قدیمی  پرداخت می کنند. در واقع با این عمل در صدد جلب اعتماد بیشتر افراد هستند تا سرمایه گذاران بیشتری جذب طرح شوند. 

در این مقاله قصد داریم این ترفند کلاهبرداری را به طور کامل برای شما تشریح کنیم و سپس موارد استفاده این طرح در ارز دیجیتال را توضیح خواهیم داد!

طرح پانزی

 

طرح پانزی شبیه به طرح هرمی است! زیرا هر دو بر اساس استفاده از وجوه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت حامیان قبلی متکی هستند.  هر دو طرح Panzi و هرمی زمانی به پایان کار خود می رسند که وارد شدن سرمایه گذاران جدید کاهش یابد و دیگر پول کافی برای گردش وجود نداشته باشد. این طرح سرانجام به دلیل اشباع و عدم وجود سرمایه گذار جدید به پایان کار خود می رسد و در نهایت طراح پانزی با یک پول کلان متواری می شود!

نکات کلیدی

  • عملکرد طرح پانزی همانند طرح هرمی می باشد! با به دست آوردن سرمایه گذاران جدید، برای سرمایه گذاران قدیمی، بازدهی ایجاد می کند. در واقع بدون انجام هیچ کاری برای جلب اعتماد مردم، به سرمایه گذاران قدیمی یک سود بزرگی پرداخت می شود. 
  • شرکت هایی که درگیر طرح پانزی هستند تمام تلاش خود را بر جذب مشتریان جدید جهت سرمایه گذاری، دوام این طرح و افزایش سرمایه خود متمرکز می کنند.
  • هر دو روش کلاهبرداری مبنی بر استفاده از وجوه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت حامیان سابق این طرح است.

منشأ پیدایش طرح پانزی 

اصطلاح “طرح پانزی” پس از کلاهبرداری شخصی به نام چارلز پانزی در سال ۱۹۱۹ مطرح شد. چارلز پانزی یکی از مشهورترین کلاهبرداران تاریخ می باشد و نام طرح پانزی از اسم این کلاهبردار برجسته گرفته شده است. 

طرح اولیه چارلز پونزی(Charles Ponzi) در سال ۱۹۱۹ بر خدمات پستی ایالات متحده متمرکز بود. در آن زمان، خدمات پستی، کوپن های پاسخ بین المللی ایجاد کرده بود که به فرستنده اجازه می داد هزینه پست را پیش خرید کرده و در مکاتبات خود لحاظ کند. شخص خریدار کوپن های مربوطه را به یکی از ادارات پست محلی می برد و و آن را با تمبرهای پستی پست هوایی که برای ارسال پاسخ مورد نیاز بود، معاوضه می کرد. 

پانزی با فروش کوپن‌های تخفیفی اداره پست، به سرمایه گذاران وعده بازگشت  حدود ۵۰ درصد سود در بازه زمانی ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد سود در بازه زمانی ۹۰ روز را داد. با توجه به موفقیت او در طرح تمبر پستی ، سرمایه گذاران بلافاصله جذب شدند. به جای سرمایه گذاری واقعی پول، پانزی با استفاده از سرمایه ی سرمایه گذاران جدید، سود سرمایه گذاران پیشین را پرداخت می کرد و به  آن ها گفت که سود سرمایه گذاری شان می باشد.

چارلز پانزی

این طرح تا آگوست سال ۱۹۲۰ ادامه داشت و چارلز پانزی توانست در آمریکا با این روش در دهه ۱۹۲۰ بیش از ۲۰ میلیون دلار کلاهبرداری کند. هنگامی که بوستون پست تحقیقات شرکت بورس اوراق بهادار را آغاز کرد. در نتیجه تحقیقات روزنامه ، پونزی در ۱۲ آگوست ۱۹۲۰ توسط مقامات فدرال دستگیر شد و به چندین مورد کلاهبرداری از طریق پست متهم شد.

اما اولین موارد ثبت شده از این نوع کلاهبرداری سرمایه گذاری را می توان در اواسط   ۱۸۰۰ یافت که توسط آدل اسپیتز(Adele Spitzeder) در در آلمان و سارا ها(Sarah Howe) در ایالات متحده هدایت شد. 

در حقیقت، این روش کلاهبرداری که بعدها تحت عنوان طرح پانزی شناخته شد، در دو رمان جداگانه توسط چارلز دیکنز(Charles Dickens) توصیف شد که به دست مارتین چازلویت(Martin Chuzzlewit) در سال ۱۸۴۴ و دوریت کوچک(Little Dorrit) در ۱۸۵۷ به چاپ رسید. 

روش کار طرح پانزی

طرح Panzi تا زمانی که سرمایه گذاران جدید وجود دارند یا طراح از میزان پول جمع آوری شده رضایت کامل داشته باشد، ادامه خواهد داشت. پس از جمع آوری مبالغ هنگفت یا عدم ورود سرمایه گذاران جدید به عرصه، طراح دیگر سودی را برای سرمایه گذاران پرداخت نمی کند. به طور معمول و طبق قاعده تصاد و جمعیت، روش کلاهبرداری پانزی نمی تواند بیش از دو سال عمر کند. 

تمامی طرح های Panzi از یک چرخه پیروی می کنند، اما نحوه کار آنها ممکن است کمی متفاوت از یکدیگر باشد. ماهیت تمامی کلاهبرداری ها به روش پانزی یکسان است، اما ظاهر و نوع ادعاها بسته به انواع کسب و کارها متفاوت می باشد. 

چرخه اصلی در همه طرح‌های پانزی به این صورت می باشد:

تبلیغات و بازاریابی های فریبنده 

در ابتدای طرح پانزی، با تبلیغات دروغین (معمولاً در اینترنت یا در رسانه های اجتماعی)، چند نفر جذب سیستم می شوند و مبلغ کمی را سرمایه گذاری می کنند. برخی از طرح های Panzi مطابق روش های بازاریابی عمل می کنند که در صورت ورود عضو جدید  به سیستم، سود آن ها افزایش می یابد.

زمان پایان طرح پانزی

واریز سود اولیه به سرمایه گذاران به منظور جلب اعتماد افراد

 بعد از جذب سرمایه گذار، طراح پانزی به طور منظم سودهای سرمایه گذاران قدیمی را واریز می کند تا اعتماد افراد را برای سرمایه گذاری بیشتر و به دست مبالغ بالا جلب کنند. این سود یا از موجودی پول سرمایه گذاران جدید یا از سرمایه اولیه ای که طراح برای راه اندازی این طرح در نظر گرفته، پرداخت می شود.

هجوم سرمایه گذاران و ورود مبالغ بالا برای سرمایه گذاری

وقتی اعتماد مردم جلب می شود، موج عظیمی از سرمایه گذار وارد سیستم می شود. علاوه بر ورود اعضای جدید، سرمایه گذاران قدیمی نیز سرمایه بیشتری را وارد طرح می کنند. افرادی عضو این سیستم حتی دوستان و آشنایان نزدیک خود را نیز به این پروژه دعوت می کنند. عدم آگاهی در این مرحله باعث می شود برخی از سرمایه گذاران وام های سنگین بگیرند یا حتی خانه یا ماشین خود را بفروشند.

آخرین مرحله فروپاشی طرح

موارد ۱ تا ۳ چندین بار تکرار می شود تا زمانی که هیچ سرمایه گذار جدیدی باقی نماند و طراح پانزی مقدار زیادی پول را به دست بیاورد. می دانیم طرح های Ponzi به جریان مداوم سرمایه گذاری های جدید برای تأمین بازده سرمایه گذاران قدیمی متکی هستند. با نبودن سرمایه گذار جدید در طرح پانزی، طراح تمامی سرمایه مردم را به جیب زده و ناپدید می شود. 

نحوه تشخیص طرح پانزی

مفهوم طرح پانزی در سال ۱۹۲۰ به پایان نرسید. با تغییر تکنولوژی ، طرح پونزی نیز تغییر کرد. در سال ۲۰۰۸ ، برنارد مادوف( Bernard Madoff) متهم به اجرای طرح Ponzi شد که گزارش های تجاری را جعل می کرد تا نشان دهد مشتری از سرمایه گذاری هایی که  هر گز وجود خارجی نداشت سود می برد. مادوف در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ در زندان درگذشت. 

صرف نظر از فناوری مورد استفاده درطرح پانزی، تمامی کلاهبرداری ها به این روش ویژگی های مشابهی دارند:

  • وعده تضمینی بازگشت سرمایه با بازدهی بالا و ریسک کم
  • مشتریان همواره در برداشتن پول خود با مشکل روبرو هستند 
  • جریان ثابتی از بازده و بازگشت سرمایه بدون توجه به شرایط بازار
  • مشتریان اجازه دسترسی به اسناد رسمی برای سرمایه گذاری خود نیستند
  • سرمایه گذاری هایی که در کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ثبت نشده اند
  • استراتژی های سرمایه گذاری که محرمانه هستند یا توضیح آنها بسیار پیچیده است

طرح پانزی معروف

چکیده 

گفتیم طرح پانزی یک ترفند کلاهبرداری در سرمایه گذاری است که در آن به مشتریان وعده سودهای زیاد و بدون ریسک می دهند. این درآمد جدید برای پرداخت بازده سرمایه گذاران اصلی به عنوان سود حاصل از یک معامله قانونی مورد استفاده قرار می گیرد. طرح های پانزی به جریان مداوم سرمایه گذاری های جدید  متکی است تا بتواند برای ادامه کار خود بازده سرمایه گذاران قدیمی را تأمین کنند. وقتی دیگر سرمایه گذار جدیدی وجود نداشته باشد، طرح از هم می پاشد. شخص کلاهبردار سرمایه های مردم بیچاره را برداشته و متواری می شود.

بنابراین اگر کسی به شما در قبال سرمایه گذاری تان، وعده سودهای نجومی و تضمینی بدهد، به احتمال زیاد با یک طرح کلاهبرداری پانزی مواجه هستید و مواظب باشید که شخص پیشنهاد دهنده می خواهد از شما کلاهبرداری کرده و سرمایه تان را تصرف کند. در این مقاله سعی کردیم، شما را با طرح Panzi و نحوه عملکرد آن واقف سازیم تا بتوانید چنین پیشنهادهای وسوسه انگیزی را تشخیص داده و در دام این کلاهبرداران نیافتید!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *