بیت کوین

بیت کوین چیست؟ چگونه از بیت کوین کسب درآمد کنیم؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه ۲۰۰۹ ، پس از سقوط اقتصادی و بحران بازار جهانی توسط نام مستعار و مرموز Satoshi Nakamoto  در مقاله سفید منتشر شد. 

مقاله سفید (White Paper): یک محتوای علمی است که در داخل آن به حقایق ویا تبلیغ یک محصول ، خدمات ویژه یا به یک دیدگاه اشاره دارد. به طور معمول ، هدف از یک مقاله سفید این است که طرفداری کنید که بهترین راه برای رسیدن به یک یک موقعیت خاص یا یافتن یک راه حل برای یک مسئله خاص است و از آن برای اهداف تجاری استفاده می شود، که می تواند بر روند تصمیم گیری مشتریان فعلی و احتمالی تأثیر بگذارد.

هویت شخص یا افرادی که این فناوری را به وجود آورده اند، هنوز یک معما است و هیچ گونه اطلاعاتی در مورد این اشخاص در دسترس نیست.  هزینه های معاملاتی و کارمزد تراکنش در بیتکوین نسبت به مکانیسم پرداخت های آنلاین به صورت سنتی کمتر می باشد و  برخلاف ارزهای صادرشده دولتی ، تحت نظارت هیچ فرد یا سازمانی نمی باشد و توسط یک مرجع غیر متمرکز اداره می شود.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به صورت فیزیکی وجود ندارد، فقط موجودی های ذخیره شده در حساب یک دفتر کل عمومی است که همه افراد به تمام معاملات Bitcoin دسترسی شفاف دارند. این ادرز دیجیتال توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نشده و پشتیبانی و مدیریت نمی گردد و  گفتنی است که بیتکوین های فردی که از طریق سیستم بلاک چین معامله نمی شوند، به عنوان یک کالا هیچ ارزشی ندارند. Bitcoin علی رغم اینکه پول رایج قانونی نیست ، ولی از محبوبیت بالایی برخوردار است و باعث راه اندازی صدها ارز مجازی دیگر شده است که که در مجموع Altcoins نامیده می شوند.

بیت کوین یعنی چه ؟

دانستنی ها درباره Bitcoin

 • بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد و بزرگترین ارز رمزنگاری شده در بازار است.
 • برخلاف ارز فیات ، Bitcoin با استفاده از یک سیستم دفتر مرکزی غیرمتمرکز معروف به زنجیره بلوک ایجاد ، توزیع ، مبادله و ذخیره می شود.
 • تاریخچه Bitcoin به عنوان ذخیره ارزش متلاطم بوده است. این ارز رمزنگاری شده در سال ۲۰۱۷ تا حدود ۲۰ هزار دلار برای هر سکه افزایش یافت ، اما از دو سال بعد ، معاملات آن با رقم های کمتر انجام می شود.
 • Bitcoin به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده از محبوبیت و موفقیت گسترده ای برخوردار است و تعداد زیادی از پروژه های دیگر را در فضای بلاک چین از آن نشأت گرفته اند.
 • مفهوم بیت کوین

بیت کوین مجموعه ای از کامپیوترها یا گره ها است که همگی کد بیتکوین را اجرا می کنند و در بلاک چین ذخیره می شوند. یک بلاک چین را می توان مجموعه ای از بلوک ها دانست. در هر بلوک مجموعه ای از معاملات وجود دارد. از آنجایی که همه کامپیوترهایی که بلاک چین را اجرا می کنند دارای لیست یکسانی از بلوک ها و تراکنش ها هستند و به طور شفاف تکمیل شدن بلاک های جدید با معاملات جدید Bitcoin در دسترس همگان قرار می گیرد، از این رو هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد.

هر کسی ، چه گره Bitcoin را اجرا کند یا نه ، می تواند این معاملات را به صورت زنده مشاهده کند. برای انجام تخلف در معاملات بیت کوین ، فرد متخلف باید ۵۱٪ از قدرت محاسباتی که Bitcoin را تشکیل می دهد ، استفاده کند. آمار گره های بیت کوین در ماه می سال ۲۰۲۰  در حدود ۴۷۰۰۰ گره تخمین زده شده است و این تعداد در حال رشد می باشد، بنابراین  انجام چنین حمله ای  بسیار بعید است.

در صورت وقوع حمله ، گره های بیت کوین یا افرادی که با کامپیوتر خود در شبکه Bitcoin فعالیت دارند، به احتمال زیاد به یک بلاک چین جدید تبدیل می شوند و تلاش  فرد متخلف  برای انجام حمله نقش بی ثمر می گردد. موجودی های توکن های بیتکوین با استفاده از “کلیدهای” عمومی و خصوصی که رشته های طولانی اعداد و حروف هستند و از طریق الگوریتم رمزگذاری ریاضی که برای ایجاد آنها استفاده شده است ، نگهداری می شوند.

بیت کوین چیست؟

 

 

مفهوم کلیدهای عمومی و خصوصی 

 • کلید عمومی به عنوان آدرسی است و کارایی آن شبیه به شماره حساب بانکی می باشد، در کل جهان منتشر می شود و افراد می توانند بیت کوین برای آن ارسال کنند.
 • کلید خصوصی یه رمز است و کارایی آن شبیه رمز خودپرداز می باشد، که به منظور  اجازه انتقال بیتکوین استفاده می شود.

کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول Bitcoin اشتباه گرفت؛ کیف پول بیتکوین یک دستگاه فیزیکی یا دیجیتالی است که تجارت Bitcoin را تسهیل می کند و به کاربران امکان می دهد مالکیت سکه ها را ردیابی کنند. احتمالا اصطلاح کیف پول کمی گمراه کننده باشد، زیرا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به این معنی است که هرگز در  کیف پول ذخیره نمی شود ، بلکه به صورت غیر متمرکز بر روی بلاک چین است.

طبق بنیاد رسمی Bitcoin، این ارز دیجیتال به صورت ارز بیتکوین و یا واحدهای کوچکتری از آن قابل معامله است، ، به همین دلیل شکل جمع آن می تواند “بیت کوین” یا “بیت کوین ها” باشد. توجه کنید بیت کوین معمولاً به اختصار “BTC” نیز خوانده می شود. به عنوان مثال: من ۲۰ واحد Bitcoin خریدم، حال این می تواند ۲۰ واحد از Bitcoin و یا ۲۰ واحد ارز کامل Bitcoin باشد. 

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از تکنولوژی peer-to-peer برای تسهیل پرداخت های فوری استفاده می کند. افراد و شرکت های مستقلی که قدرت مدیریت و مشارکت در شبکه بیتکوین را دارند از گره ها یا استخراج کنندگان تشکیل شده اند. Bitcoin یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری peer-to-peer برای تسهیل پرداخت های فوری استفاده می کند. افراد و شرکتهای مستقلی که قدرت مدیریت محاسباتی را دارند و در شبکه Bitcoin شرکت می کنند ، از گره ها یا استخراج کنندگان تشکیل شده اند.

تکنولوژی peer-to-peer: 

 انگیزه ماینرها یا افرادی که معاملات روی بلاکچین را پردازش می کنند ، انتشار بیت کوین جدید و هزینه معاملات پرداخت شده در Bitcoin است. می توان این ماینرها را مرجعی غیرمتمرکز دانست که اعتبار شبکه بیت کوین را اعمال می کند. بیت کوین جدید با نرخ ثابت ، اما به صورت دوره ای در حال کاهش است ، به طوری که کل عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون می رسد.

 از ژوئیه(July) سال ۲۰۲۰ ، تقریباً ۳ میلیون بیتکوین وجود دارد که هنوز استخراج نشده اند. به این ترتیب ، Bitcoin (و هر ارز رمزنگاری شده ای که از طریق یک فرآیند مشابه تولید می شود) متفاوت از ارز فیات است. در سیستم های بانکی متمرکز ، ارز با نرخ منطبق بر رشد کالا در تلاش برای حفظ ثبات قیمت آزاد می شود ، در حالی که یک سیستم غیر متمرکز مانند بیت کوین نرخ انتشار را زودتر از موعد مقرر و طبق یک الگوریتم تنظیم می کند.

اینفوگرافیک بیت کوین

استخراج بیت کوین 

استخراج بیت کوین فرایندی است که Bitcoin در آن به گردش در می آید. به طور کلی استخراج بیتکوین مستلزم حل معماهای دشوار محاسباتی برای کشف بلاک جدیدی است که به زنجیره بلوک اضافه شده است. استخراج همزمان با مشارکت در بلاک چین ، سوابق معاملات را در سراسر شبکه اضافه و تأیید می کند. برای اضافه کردن بلوک به بلاکچین ، ماینرها پاداشی در قالب چندین Bitcoin دریافت می کنند. جایزه  بین هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک نصف می شود، پاداش هر بلوک،  ۵۰ Bitcoin جدید در سال ۲۰۰۹ بود و این رقم در حال حاضر ۱۲.۵ است.

در ۱۱ May سال ۲۰۲۰ پاداش هر کشف بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.  از سخت افزارهای مختلفی می توان برای استخراج بیتکوین استفاده کرد ، اما برخی از آنها پاداش بیشتری نسبت به بقیه ارائه می دهند. با بهره گیری از برخی تراشه های رایانه ای به نام Application Specific Integrated Circuits) ASIC) و واحدهای پردازش پیشرفته تری مانند Graphics Processing Units ) GPU ) ممکن است جوایز بیشتری نیز کسب کنید. این پردازنده های استخراج دقیق به عنوان “دکل های استخراج” شناخته می شوند.

یک بیت کوین را می توان به هشت رقم اعشاری،  یکصد میلیونم Bitcoin تقسیم کرد، که کوچکترین واحد آن Satoshi نام دارد. در صورت لزوم و موافقت استخراج کنندگان شرکت کننده، Bitcoin به واحدهای کوچکتر از این مقدار نیز قابل تقسیم است. 

تاریخچه بیت کوین 

در ۱۸ آگوست ۲۰۰۸، نام دامنه bitcoin.org ثبت شد؛ در حاا حاضر این دامنه در سرچ whois  به عنوان WhoisGuard Protected نمایش داده می شود. به این معنی که هویت شخصی که آن را ثبت کرده است، جزء اطلاعات عمومی نیست.

۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، یک شخص یا گروهی با استفاده از نام مستعار Satoshi Nakamoto توسط لیست ایمیل رمزگذاری در وب سایت metzdowd.com اعلامیه ای با این عنوان منتشر کرد: من در حال کار بر روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید هستم که کاملاً نظیر به نظیر( Peer-to-Peer ) است و هیچ شخص ثالث قابل اعتمادی بر آن نظارت ندارد. 

این مقاله سفید معروف که در bitcoin.org منتشر شده است ،اکنون تحت عنوان بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر، معروف مگنا کارتا می باشد، که امروز به عنوان روش اجرای بیت کوین شناخته می شود.

۳ ژانویه ۲۰۰۹: اولین بلاک Bitcoin با عنوان بلوک ۰ استخراج شد. این بلاک تحت عنوان بلوک پیدایش شناخته می شود و حاوی متن زیر است: 

“صدراعظم Times در تاریخ ۰۳ / ژانویه / ۲۰۰۹ در آستانه کمک مالی دوم برای بانک ها است” 

این بلاک ممکن است به عنوان مدرک برای حذف بلوک در آن زمان یا بعدا ، و یا شاید به عنوان یک تفسیر سیاسی مرتبط باشد.

ژانویه ۸ ، ۲۰۰۹: اولین نسخه از نرم افزار Bitcoin در لیست ایمیل رمزنگاری اعلام شد.

ژانویه ۹ ، ۲۰۰۹: بلوک ۱ استخراج می شود و استخراج بیت کوین به طور جدی آغاز می شود.

۹ ژانویه ۲۰۰۹: بلوک ۱ استخراج شد و به همین ترتیب استخراج بیت کوین به طور جدی آغازشد.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

هیچ کس به طور قطعی نمی داند چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است. Satoshi Nakamoto نامی مستعار شخص یا گروهی از افراد مرتبط است که مقاله سفید اصلی Bitcoin را در سال ۲۰۰۸ منتشر کردند. این شخص یا گروه بر روی نرم افزار اصلی بیتکوین کار کردند و بالاخره در سال ۲۰۰۹ در سطح جهان عرضه شد. در سالهای گذشته ، بسیاری از افراد ادعا کرده اند که مخترع Bitcoin هستند یا بعنوان افراد واقعی در پشت نام مستعار مطرح شدند.  اما در ماه May سال ۲۰۲۰  اعلام شد هویت واقعی این شخص یا افراد  پشت Satoshi همچنان پنهان است.

قبل از ساتوشی

گرچه وسوسه انگیز است که باور کنیم که ساتوشی ناکاموتو یک نبوغ منزوی و آرمان گرا است که بیت کوین را ابه طرز ناگهانی اختراع کرده است ، اما چنین نوآوری هایی معمولاً در خلا اتفاق نمی افتد. همه اکتشافات مهم علمی ، هر چقدر هم که به ظاهر اصلی باشد ، بر اساس تحقیقات قبلی ساخته شده است.

 ارز دیجیتال هایی که قبل از Bitcoin به وجود آمده اند عبارتند از :

 • Adam Back’s Hashcash در سال ۱۹۹۷
 • Wei Dai’s b-money
 •  Nick Szabo’s bit gold 
 •  Hal Finney’s Reusable Proof of Work

خود مقاله سفید بیت کوین به هاشکش و b-money و همچنین کارهای مختلف دیگری اشاره دارد که شامل چندین زمینه تحقیقاتی است. شاید جای تعجبی نداشته باشد که تصور می گردد که بسیاری از افراد پشت سایر پروژه های ذکر شده در بالا نیز در ایجاد Bitcoin نقش دارند.

چرا Satoshi ناشناس است؟

چند نکته برای مخفی نگه داشتن هویت مخترع بیت کوین وجود دارد:

 •  اولین دلیل حفظ حریم خصوصی کاشف بیتکوین است. همانطور که می دانید Bitcoin به محبوبیت بیشتری دست یافته است و امکان دارد به نوعی پدیده جهانی تبدیل شود، از این رو ساتوشی ناکاموتو احتمالاً توجه بسیاری از رسانه ها و دولت ها را به خود جلب خواهد کرد.
 • پتانسیل Bitcoin برای ایجاد اختلال اساسی در سیستم های بانکی و پولی موجود باشد. اگر Bitcoin به طور گسترده پذیرفته وتصویب شود ، این سیستم می تواند از ارزهای فیات غالب بر کشورها پیشی بگیرد. این تهدید برای ارز فعلی می تواند دولت ها را ترغیب به اقدام قانونی علیه خالق بیت کوین کند.
 • دلیل دیگر ایمنی است. در سال ۲۰۰۹ ، ۳۲۴۸۹ بلوک استخراج شد، که با نرخ پاداش ۵۰ BTC در هر بلوک ، کل پرداخت در سال ۲۰۰۹ رقم۱،۶۲۴،۵۰۰ BTC بود که از ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ به ۱۳.۹ میلیارد دلار رسید. ممکن است عداه ای تصور کنند که فقط Satoshi و شاید چند نفر دیگر از سال ۲۰۰۹ در حال استخراج Bitcoin بودند و آنها اکثریت سهام BTC را در اختیار دارند.

فرد یا گروهی که این مقدار بیت کوین را در اختیار داشته باشد می تواند مورد هدف مجرمان قرار گیرد. کلیدهای خصوصی بیت کوین مورد نیاز برای استخراج این ارز دیجیتال مانند پول نقد در زیر تشک می باشند. به عبارتی Bitcoin کمتر به سهام و بیشتر به پول نقد شباهت دارد. اگرچه احتمالاً مخترع بیت کوین اقدامات احتیاطی را برای ردیابی هرگونه انتقال ناشی از زورگیری را انجام داده است ، اما ناشناخته ماندن روش خوبی برای ساتوشی در راستای محدود کردن خطرات احتمالی است. 

دریافت بیت کوین به عنوان پرداخت کالا

بیت کوین را می توان به عنوان وسیله پرداخت محصولات فروخته شده یا خدمات ارائه شده پذیرفت. به عنوان مثال اگر فروشگاه کامپیوتری دارید ، کافی است تابلویی با عنوان “Bitcoin در اینجا پذیرفته می شود” را به نمایش بگذارید و بسیاری از مشتریان ممکن است از آن استقبال کنند. معاملات را می توان با دستگاه های سخت افزاری یا آدرس کیف پول مورد نیاز از طریق کدهای QR و برنامه های صفحه لمسی انجام داد. یک کسب و کار آنلاین می تواند با افزودن گزینه پرداخت با Bitcoin به سایر کارتهای اعتباری ، PayPal و غیره ، به راحتی بیت کوین را بپذیرد.

حرف آخر

صرافی آنلاین نیکان چین فعالیت خود را در زمینه تجارت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد. این مجموعه با تلاش بیشتر و تکیه بر فناوری های جدید تمام تلاش خود را خواهد کرد تا خدمات ارزنده ای را برای انجام معاملات ایمن به شما ارائه دهد. نیکان چین تمام تلاش خود را می کند تا مرجعی برای آموزش خرید و فروش بیت کوین و سرمایه گذاری صحیح در غنی سازی ارز دیجیتال ارائه دهد. این مجموعه با ارائه آموزش صحیح سعی در ایجاد موفقیت مالی برای شما و سرمایه گذاری در معاملات بیت کوین دارد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *