ستخراج بیت کوین چیست؟ 2 مزیت ماینینگ بیت کوین

استخراج بیت کوین چیست؟ ۲ مزیت ماینینگ بیت کوین

استخراج بیت کوین (ماینینگ بیت کوین) توسط کامپیوترهایی با توان محاسباتی بالا انجام می شود، که برای حل مسائل پیچیده محاسباتی ریاضی به کار می روند. این مسائل آنچنان پیچیده است که به هیچ عنوان به وسیله انسان و به صورت دستی قابل حل نمی باشند. حتی کامپیوترهای فوق العاده قدرتمند نیز  بایستی زمان قابل توجهی را صرف حل کردن این مسائل پیچیده نمایند. 

به طور کلی به فرآیند ساخت بیت کوین جدید از طریق حل مسائل محاسباتی ریاضی، استخراج بیت کوین گفته می شود. فرایند استخراج یا در واقع تولید بیت کوین جدید از طریق نصب نرم افزار خاص بر روی سخت افزار محاسباتی ماینینگ بیت کوین انجام می شود. این نرم افزارها توسط ماینرها نصب و راه اندازی می گردند. 

به چه کسانی ماینر می گویند؟

ماینرها افرادی هستند که به عنوان استخراج‌کننده (ماینر)، قدرت پردازش دستگاه‌ های استخراج BTC خود را در اختیار شبکه به منظور ماینینگ بیت کوین قرار می‌دهند. در طی این فرایند با حفظ امنیت شبکه حفظ ، تراکنش‌های بیت کوین تأیید می شوند. البته ماینرها این کار را به صورت رایگان انجام نمی دهند، بلکه در ازای این کاربیت کوین‌ دریافت می کنند.

ماینرها

به‌عبارت دیگر، زمانی که فردی برای شخص دیگری بیت کوین ارسال می‌کنید، ماینرها با فعالیت خود به تأیید شدن تراکنش‌ مربوطه کمک می‌کنند و شبکه به این کار آنها دستمزد پرداخت می کند. ماینرها در چند سال گذشته با استفاده از ماشین آلات پیچیده برای سرعت بخشیدن به عملیات استخراج ، پیشرفت زیادی در این زمینه داشته اند. 

بیت کوین ماینر یا ماینر به دستگاه هایی اختصاص داده شده که به استخراج بیت کوین اختصاص دارند و انواع مختلفی دارد. افرادی که با سرمایه گذاری در ماینینگ بیت کوین وارد این حوزه می شوند ، ماینر نیز نامیده می شوند. در حال حاضر ، تنها دستگاه های تخصصی موسوم به ASIC می توانند بیت کوین های سودآور استخراج کنند. یکی از معروفترین دستگاه های ماینر Ant Miner است. معدنچیان یا استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال نه تنها جیب خود را با پول پر می کنند ، بلکه وظیفه حیاتی حفظ شبکه ارزهای دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال را نیز بر عهده دارند.

بنابراین ، به طور کلی ؛ معدنچیان ارز دیجیتال نمی خرند یا نمی خرند ، بلکه آن را با هزینه و انرژی تولید می کنند. برای افزایش دانش شما در مورد ارزهای دیجیتال ، باید بگوییم که در کل ۲۱ میلیون بیت کوین قابل استخراج است که بیش از ۱۷.۷ میلیون آن استخراج شده است.

به جز بلوک اصلی بیت کوین (بلوک پیدایش) که توسط تولید کننده بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است ، بقیه بیت کوین ها توسط استخراج کنندگان تولید شده است. فرآیند استخراج بیت کوین هم جذاب و هم جالب است.

با عدم وجود استخراج کنندگان ، بیت کوین تمام نمی شود و قابل استفاده باقی می ماند ، اما هیچ بیت کوین جدیدی تولید نمی شود. اما طبق پروتکل اصلی بیت کوین ، روزی فرا می رسد که استخراج بیت کوین به پایان می رسد. این بدان معناست که پس از ۲۱ میلیون بیت کوین ، دیگر بیت کوینی برای ایجاد وجود نخواهد داشت. بدون نیاز به ماینینگ بیت کوین، ماینرها مسئول تأیید تراکنش های شبکه بیت کوین خواهند بود.

دستگاه ماینر

استخراج بیت کوین از نظر فنی 

احتمالا با شنیدن اصطلاح استخراج بیت کوین در ذهن خود استخراج سکه‌ از معادن را تجسم کنید که  که با حفاری کردن خاک معادن توسط کلنگ به دست می آید. اما می دانیم که بیت کوین فیزیکی نیست، پس چرا اصطلاح ماینینگ بیت کوین را به کار می بریم؟ 

توجه کنید این قیاس خیلی از تصور دور نیست و ماینینگ بیت کوین از نظر فلسفی به استخراج طلا شباهت دارد. بیت کوین‌ها در طراحیِ کد و پروتکل بیت کوین وجود دارند، اما هنوز قابل دسترسی نیستند. همانند طلاهایی که در معادن وجود دارند، اما هنوز از معادن استخراج نشده اند. طبق قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از آن در دسترس خواهد بود و همانند طلا کمیاب و  نایاب می ماند. 

هنگامی که شخصی بیت کوین را به جای دیگری مثل کیف پول و یا صرافی منتقل می کند، در واقع تراکنش(Transaction) اتفاق میافتد. تراکنش هایی که در فروشگاه ها، بانک ها  یا به صورت آنلاین طی روز انجام می دهیم در سیستم های فروش و به صورت رسیدهای فیزیکی مستند می شوند. ماینرهای بیت کوین نیز همین عمل مستندسازی را با ثبت کردن اطلاعات تراکنش های بیت کوین در “بلاک ها” و افزودن آن ها به شبکه بلاک چین انجام می دهند. در نهایت گره ها، سوابق بلاک ها را نگهداری می کنند تا در آینده تأیید شوند. 

چرا بیت‌کوین استخراج می‌کنند؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال با ارزش خاص است. بسیاری از مردم در سراسر جهان بیت کوین خرید و فروش می کنند. ماینرها با ماینینگ بیت  کوین مقداری بیت کوین به دست می آورند و می توانند با فروش آنها ارز کشور خود را خریداری کنند. برخی معتقدند ماینینگ بیت کوین گران نیست یا بسیار ساده و آسان است. در حالی که استخراج بیت کوین مستقیماً برای خرید بیت کوین هزینه ندارد ، اما ماینر هزینه زیادی را برای خرید ماینر (تجهیزات استخراج بیت کوین) هزینه می کند.

بنابراین ، سخت افزار ، برق و غیره برای استخراج بیت کوین هزینه های دیگری مانند هزینه خرید خواهید داشت. اگر نمی خواهید از طریق ماینینگ بیت کوین دریافت کنید ، راه دیگر این است که این ارز دیجیتال را با پرداخت بدون هیچ زحمتی از فرایند استخراج پیچیده خریداری کنید.البته ، تعدادی فعالیت دیگر برای به دست آوردن ارزهای دیجیتال وجود دارد و سایت هایی وجود دارد که می توانید برای کسب درآمد ، سرمایه گذاری کرده یا مقداری بیت کوین هزینه کنید.

دلایل استخراج بیت کوین

دلایل استخراج بیت کوین 

استخراج بیت کوین به دو دلیل انجام می شود: 

اول: هنگامی که کامپیوترها مسائل پیچیده ریاضی را در شبکه بیت کوین حل می کنند، در نتیجه بیت کوین های جدید تولید می شوند. این فرایند به  حفاری  خاک با کلنگ و عملیات استخراج  طلا از زمین شباهت دارد. 

دوم : با حل مسائل محاسباتی ریاضی، استخراج کنندگان بیت کوین، شبکه پرداخت بیت کوین را  با تأیید اطلاعات تراکنش ها، قابل اعتماد و ایمن می کنند.

هنگامی که استخراج کنندگان بیت کوین، بلاک تراکنش جدیدی را به بلاک چین اضافه می کنند ، بخشی از کار آن ها حصول اطمینان از درستی این تراکنش ها است. به طور کلی، استخراج کنندگان بیت کوین اطمینان حاصل می کنند که تراکنش بیت کوین مجدد تکرار نشود. بعبارتی یک تراکنش دروغین اتفاق بیفتد و به این صورت از دوبار خرج کردن (Double-Spending) جلوگیری می گردد. 

بعبارتی در فرایند ماینینگ، سه کار اصلی انجام می‌شود:

  • تأیید تراکنش‌های بیت کوین
  • حفظ امنیت شبکه‌ بیت کوین
  • تولید واحدهای جدید بیت کوین به‌ صورت غیرمتمرکز

پاداش ماینرها

پاداش ماینرهای بیت کوین 

ماینرها به ۲ شکل از استخراج بیت کوین پاداش دریافت می کنند: 

  • تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین 
  • حل مسائل محاسباتی

روزانه بیش از ۳۰۰۰۰۰ تراکنش در شبکه بیت کوین انجام می شود. تأیید هر یک از این تراکنش‌ ها مستلزم صرف انرژی زیاد توسط دستگاه های محاسباتی که برای استخراج استفاده می شوند.  برای ماینر ها، پاداشی را برای جبران هزینه های صرف شده جهت محاسبات، از قبیل هزینه برق مصرف شده توسط دستگاه طی پردازش تراکنش در نظر گرفته می شود. هنگامی که استخراج کنندگان یک  بلاک جدیدی از تراکنش را به بلاک چین اضافه کنند، کارمزد تراکنش (Transaction Fee) دریافت می کنند. 

راه دیگر برای کسب درآمد با استخراج بیت کوین، دریافت پاداش در ازای هر بلوک استخراج شده بیت‌کوین  می باشد. مقدار بیت کوین جدیدی که با هر بلاک استخراج شده آزاد می شود پاداش بلوک (block reward)نامیده می شود. پاداش بلوک برای هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک (یا تقریباً هر ۴ سال) نصف می شود.در سال ۲۰۰۹ ۵۰ بود. در سال ۲۰۱۳ به ۲۵ ، در سال ۲۰۱۸ به ۱۲.۵ و از نیمه ماه مه در سال ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ کاهش یافت.

این سیستم تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت، تا آن زمان به ماینرها از بابت پردازش تراکنش های بیت کوین، کارمزد تراکنش دریافت می کنند. پرداخت این پاداش ها اطمینان می دهد که ماینرها همچنان انگیزه لازم برای استخراج و نگهداری شبکه را دارند. البته قابل ذکر است که  پاداش بلاک در گذر زمان و طی رویدادی به نام نصف کردن (Halving | هاوینگ)، کاهش یافته و و تعداد کمی ماینر در شبکه باقی بماند.

مفهوم استخراج بیت کوین

نصف کردن (هاوینگ) میزان استخراج بیت کوین جدید را کاهش می دهد، از این رو عرضه موجود را نیز کاهش می دهد. هاوینگ ممکن است پیامدهای بدی را برای سرمایه گذاران به دنبال داشته باشد، زیرا دارایی های دیگر با عرضه کم – مانند طلا – می توانند تقاضای زیادی داشته باشند و قیمت ها را افزایش دهند. با این نرخ کاهش ، تعداد کل بیت کوین در شبکه بلاک چین به ۲۱ میلیون خواهد رسید، از این رو  بیت کوین با گذشت زمان کاملا محدود و یک ارز بالقوه با ارزش می گردد. 

جمع بندی

فرآیند تولید بیت کوین و پردازش تراکنش‌های بیت کوین را ماینینگ بیت کوین یا استخراج بیت کوین می نامند. در مقالات قبلی نیز اشاره شد که شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است و  هزاران کامپیوتر و دستگاه استخراج در سراسر جهان، کار پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بیت کوین های جدید را انجام می دهند. به همین دلیل ، وقتی شخصی بیت کوین را برای شخص دیگری ارسال می کند ، باید به نوعی این تراکنش ها تأیید و تغییرات لازم در شبکه ایجاد شود. پس از اینکه درستی این تراکشن ها مورد بررسی قرار گرفت، موجودی کیف پول در بلاک چین به روزرسانی می شود.

وظیفه تأیید تراکنش ها بر عهده استخراج کنندگان بیت کوین می باشد. ماینرها پس از تأیید تراکنش ها توسط دستگاه های خود، دستمزدی به عنوان کارمزد تراکنش‌ها دریافت می کنند. همچنین در حین استخراج بیت کوین جدید از  یک بلاک، مقداری بیت کوین نیز تولید می کند که بین استخراج کنندگان آن بلاک توزیع می شود. این فرایند به طور خودکار انجام می شود و استخراج کننده در انتخاب تراکنش هیچ دخالتی ندارد و اولویت تراکنش‌ها براساس  میزان کارمزد آن ها می باشد.

توجه کنید شما می توانید با مطالعه مقاله راهنمای خرید بیت کوین، نحوه خرید و فروش بیت کوین و یا هر نوع ارز دیجیتال را فرا گیرید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *