بازار گاوی و خرسی

بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟ ۲ ویژگی رایج آن

بازار گاوی و بازار خرسی از اصطلاحاتی می باشند که بارها در بیان وضعیت بازار به گوش مان خورده است. اما شاید آشنایی با مفهوم و ریشه پیدایش این اصطلاحات در ذهن بسیاری از افراد سوالی باشد که در زیر توضیح خواهیم داد. افزایش یا سقوط بازار ممکن است به دیدگاه افراد و عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. هنگامی که ما در مورد بازارها ، به ویژه در ارزهای دیجیتال صحبت می کنیم ، این دو اصطلاح بسیار شنیده خواهد شد، اما استفاده از این اصطلاحات اغلب بر اساس دانش و تجربه مالی گسترده است. بازار گاوی و بازار خرسی از جمله واژه‌هایی هستند که از وال استریت نشأت گرفته‌اند و با یک بررسی دقیق مشخص می شود که چه معنایی در پشت این اصطلاحات نهفته است.

بازار گاوی  Bull market و بازار خرسی Bear market، این دو اصطلاح برای توصیف روند کلی در بازار سرمایه استفاده می شود. هنگامی که بازار روندی صعودی و رو به رشد دارد، بعبارتی قیمت سهام افزایش می یابد، به آن “بازار گاوی” می گویند. حال اگر قیمت سهام روند نزولی داشته باشد و وضعیت اقتصادی تحت تأثیر رکود باشد، با نام بازار خرس روند بازار را توضیح می دهند. به طور خلاصه ، از اصطلاحات بازار گاوی و بازار خرسی برای توصیف روند کلی بازار سرمایه استفاده می شود.

بازار بولیش و بازار بیریش

چرا واژه های گاو و خرس را برای توصیف بازار به کار می برند؟

ریشه اصلی دو واژه بازار گاوی و بازار خرسی کاملاً مشخص نیست، اما دو فرضیه برای این مبحث رایج شده است. اولین فرضیه به چگونگی جنگیدن این دو حیوان اشاره دارد. گاو به هنگام جنگیدن و حمله به دشمن، شاخ های خود را به طرف بالا می برد، به همین دلیل روند صعودی بازار را گاوی مطرح می کنند. خرس در مقابله با دشمن پنجه های خود را پایین می آورد و با حریف خود می جنگد. به همین دلیل برخی معتقدند از نام خرس برای توصیف بازار نزولی استفاده شده است.

یک عده از تجار در گذشته های دور، پوست خرس را از شکارچیان با قیمت روز خریداری و به مشتریان خود پیش فروش می کردند. این تجار معتقد بودند قیمت پوست خرس در آینده نزدیک کاهش می یابد، از این رو به هنگام تحویل پوست از شکارچیان با پرداخت مبلغ کمی، از مابه التفاوت قیمت فعلی خرید و قیمت پیش فروش سود می برند.

این افراد به “خرس” معروف بودند و از آنجا که روند نزولی قیمت ها را پیش بینی می کردند ، برخی معتقدند که ریشه “بازار خرس” از این افراد گرفته شده است. این مفسران با اشاره به جنگ تاریخی گاو و خرس نیز، نام گاو را توجیه می کنند. آن ها می گویند که در طول تاریخ گاو همیشه نقطه مقابل خرس بوده است. بازار گاوی و بازار خرسی به احساسات فعلی در بازار سرمایه اشاره می کنند و می توانند برای معرفی یک گروه با نفوذ یا شخص خاص در روند بازار استفاده شوند.

جنگ تاریخی گاو و خرس

 جنگ بین گاو و خرس یکی از سرگرمی های مردم مکزیک بوده، که هنوز هم در برخی از نقاط جهان انجام می شود و ساکنان این شهر را برای مشاهده این مبارزه جذب می کند. از این رو اصطلاح بازار گاوی و بازار خرسی به بازاری گفته می شود که شرایط در جهت مخالف حرکت می کنند و از این رو نبرد بین خرس ها و گاوهای وحشی مشهور است.

ویژگی های  بازار گاوی و بازار خرسی

  • عرضه و تقاضای سهام
  • روانشناسی سرمایه گذاران

عرضه و تقاضای سهام

  تقاضا در بازار گاوی بسیار زیاد است و عرضه آن نادر است. به عبارت دیگر، سرمایه گذاران سهام جدید را به امید صعود بازار خریداری می کنند و فروشندگان تمایلی به فروش ندارند. عکس این در بازار خرسی وجود دارد، جایی که عرضه افزایش می یابد و تقاضا به شدت کاهش می یابد. بازار گاوی و بازار خرسی غالباً با چرخهٔ اقتصادی هم سو می باشند. 

روانشناسی سرمایه گذاران

 روند بازار و جو روانی غالب بر سرمایه گذاران تأثیر دو جانبه برای همدیگر می گذارند. برای درک بیشتر، رابطه اقتصاد و سیاست را در نظر بگیرید: تصمیمات سیاسی بر اقتصاد جامعه تأثیر می گذارد و از طرف دیگر، شرایط اقتصادی بر بسیاری از تصمیمات سیاسی تأثیر گذار است. 

با این تفسیر، در بازار گاوی، بیشتر مردم به امید کسب سود بیشتر به سرمایه گذاری در بازار سرمایه گذاری روی می آورند. اما در بازار خرسی ، جو منفی در بازار وجود دارد و به همین دلیل سرمایه گذاران هیچ رغبتی برای خرید سهام جدید ندارند. البته عکس این عمل نیز ممکن است؛ به عبارت دیگر،اخبار ناخوشایند می توانند منجر به بازار خرسی شده و در همین راستا اخبار خوبی را برای بازار گاوی رقم بزند.

آنچه در مورد بازار گاوی و بازار خرسی قابل توجه است ، عدم نگاه کوتاه مدت به روند بازار است. افت قیمت در یک روز یا یک هفته یا افزایش آن ها به منزله بازار خرسی و گاوی نیست. گفتنی است که نوع بازار با توجه به روند طولانی مدت آن تعیین می شود. به عنوان مثال، در دو هفته گذشته، این روند ممکن است نشان دهنده بازار گاوی باشد، در حالی که در دو سال گذشته، روند بازار نشانگر بازار خرسی است.

به چه دلیل جایگاه بازار گاوی و بازار خرسی عوض می شود؟

هنگامی که عموم مردم در بازار حضور دارند، بازار گاوی (صعودی) آمادگی تبدیل شدن به بازار خرسی(نزولی) را دارد. زیرا عموم مردم قدرت تحمل ریسک را ندارند و بنابراین به اطمینان و تأیید زیادی نیاز دارند تا مطمئن شوند سرمایه گذاری که آن ها انجام می دهند یک سرمایه گذاری امن است. 

در نتیجه، آنها اغلب آخرین کسانی هستند که متقاعد می شوند بازار روند صعودی دارد و فرصت های خوبی برای خرید پیش رو است. در بازار گاوی صرف از نظر مدت زمان سپری شده، مردم در آخرین لحظه سوار ارابه قیمت می شوند و در حالی که آنها سعی می کنند دلایل منطقی و اقتصادی را برای این کار بیان کنند ، آنها اطلاعات زیادی در مورد آنچه انجام می دهند ندارند. اما استدلال واقعی آن ها این است که همه این کار را می کنند و پول در می آورند، پس چگونه ممکن است این کار اشتباه باشد؟ قبل از رود به بازار بورس و ارز بایستی مفهوم این چنین اصطلاحات بازار گاوی و بازار خرسی را به خوبی درگ کنید. 

ویژگی های بازارگاوی و خرسی

بهتر است بدانید که بازار گاوی و افزایش مداوم قیمت ها نیاز به تزریق دائمی از جانب بازرگانانی دارد که خواهان خرید با قیمت های بالاتر هستند. هرچه بازار گاو قدیمی تر باشد، بازرگانان بیشتر خرید می کنند و مشتریان جدید کمتری دارند و همین امر باعث می شود افراد کمتری حاضر به ارائه قیمت های بالاتر شوند. خریداران قدیمی علی رغم اینکه نمی خواهند به دلیل رشد قیمت، خرید های شان رو دست شان بماند، با این حال باز هم مشتاق افزایش روز افزون میزان قیمت ها هستند. در نتیجه هرچه قیمت بالاتر باشد ، عصبی تر می شوند و به شک می افتند که آیا زمان تشخیص سود فرا رسیده است یا خیر. 

جمع بندی

یک تاجر موفق به خوبی بازار گاوی و بازار خرسی را از همدیگر تشخیص می دهد.  در واقع، خریدار حرفه ای مانند بقیه دوست دارد به طور مرتب قیمت ها را بالا نگه دارد، اما معتقد است که این کار در نهایت غیرممکن است. بنابراین قبل از اینکه به آخر خط برسد و خریدار را از دست بدهد، شروع به فروش می کند. وقتی آخرین خریدار اقدام به خرید نماید، قیمت ها تنها می توانند سیر نزولی داشته باشند.

مردم عادی که مفهوم بازار گاوی و بازار خرسی را نمی دانند در این نقطه برای ان ها جایی که گیر می کنند. زیرا آن ها ززمانی وارد بازار شدند که بازار در وضعبت گاوی بود و هنوز پتانسیل افزایش قیمت وجود داشت، خطر ورود به تجارت یا ورود به بازار را نمی پذیرند. حرفه ای ها قبل از رسیدن به این نقطه شروع به تخلیه موقعیت ها کرده اند و در حال رقابت برای جذب خریداران می باشند.

از آنجایی که تعداد خریداران در حال کمتر شدن است، لذا قیمت ها نیز رو به کاهش می باشند. با این روند دیگر قیمت های پایین برای خریداران جذب نمی باشد، بلکه بیشتر دچار هراس می شوند. آن ها امیدوار بودند از راه بسیار قابل اعتمادی سود کسب کنند و به هیچ عنوان طاقت ضرر و زیان و ناامیدی ندارند. در پایان باید بگوییم بازار گاوی و بازار خرسی، دو اصطلاح بسیار محبوب در میان معامله گران بورس و ارز دیجیتال است که برای توصیف روند کلی در بازار سرمایه استفاده می شود.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *