پول دیجیتال

پول دیجیتال چیست؟ ۵ اهمیت پول دیجیتال بیت کوین

پول دیجیتال پولی است که به شکل الکترونیکی برای تبادل کالا و خدمات استفاده می شود. ارز رمزنگاری بیت کوین اولین پول دیجیتالی جهان می باشد. بیت کوین این امکان را مهیا می کند که کاربران توسط آن، پرداخت های آنلاین را در وب سایت های مختلف بدون واسطه انجام دهند. پرداخت با بیت کوین به مراتب راحت تر از پرداخت با کارت های بانکی می باشد. 

معماری بیت کوین به گونه ای طراحی شده که نسبت به سیستمهای پرداخت دیگر، هم هزینه های معامله برای مصرف کنندگان و تجار در آن پایین تر است و هم حریم خصوصی افراد بیشتر حفظ شده است. در این مقاله قصد داریم یک تصویر شفاف از پول دیجیتال بیت کوین و اهمیت آن  را شرح دهیم که به طور قطع کاربران و استفاده کنندگان بیت کوین را یاری خواهد داد.

پول دیجیتال بیت کوین چیست؟ 

پول دیجیتال بیت کوین نوعی واحد پول الکترونیک است. پول الکترونیکی ارزش پولی ذخیره شده می باشد که به شکل دیجیتالی بیت کوین نگهداری می شود. BTC برای پرداخت های آنی در معاملات در دسترس می باشد و جانشین الکترونیکی برای سکه و اسکناس می باشد. 

 پول الکترونیک به دلیل استفاده از اینترنت، هزینه مبادلات را ارزان تر خواهد کرد و همچنین به دلیل استفاده از اینترنت بدون مرز می باشد. هزینه نقل و انتقال بیت کوین  در داخل و خارج کشور با یکدیگر برابر است. ولی دیجیتال نمی تواند پول رایج کاغذی را از رده خارج کند. اول به این دلیل که مشتریان می خواهند هر دو نوع پول را داشته باشند و دوم اینکه انتشار سیستم پول الکترونیک بستگی به چگونگی استفاده از پول رایج به عنوان یک ذخیره و پشتیبان پول الکترونیک دارد.

بیت کوین اولین سیستم پرداخت غیر متمرکز و نظیر به نظیر است که هیچ بانک یا بانک مرکزی یا مؤسسه کارت های اعتباری در آن کار دخیل نیستند. از این رو کسی نمی تواند مانع تبادل پول میان کسانی شود که از بیت کوین استفاده می کنند. مبادلات بلافاصله و بدون نیاز به شخص ثالث مثل بانک به منظور بررسی معامله رخ می دهد.

پول دیجیتال الکترونیکی

درک مفهوم پول دیجیتال

پول دیجیتال از آغاز عصر اینترنت در حال تحول بوده است. بسیاری از شرکتهای ارز دیجیتال (مرجع) در اوایل دهه ۱۹۹۰ تأسیس شدند. اولین و مشهورترین آنها دیجی پول بود. با این حال ، بسیاری از پیشگامان به دلیل عدم ادغام اینترنت و تجارت الکترونیکی و تعداد کمی از تجار مایل به پذیرش ارزهای دیجیتال ، شکست خوردند یا به زودی ورشکست شدند. ظهور PayPal از ایده تراکنش های مالی دیجیتال پشتیبانی کرد.

شرکت های خدمات مالی انتقال پول دیجیتالی را تسهیل کرده و معاملات آنلاین بین دو نفر را در مسافت های طولانی بسیار امکان پذیر کرده است. بدون ارز دیجیتال ، بسیاری از سایت های خرده فروشی کاهش چشمگیری در کارایی کار خود مشاهده خواهند کرد. پول الکترونبکی همچنین بانکداری آنلاین یا از طریق تلفن هوشمند را ممکن می سازد و نیازی به استفاده از پول نقد یا مراجعه به بانک را از بین می برد.

بانک ها تأثیر دسترسی آسان به پول دیجیتال را احساس کردند و در پاسخ ، بسیاری از شعب را بستند و بسیاری از کارکنان خود را اخراج کردند. این را می توان به عنوان یک شمشیر دو لبه در نظر گرفت. از آنجا که دیگر نیازی به کارکنان نیست ، بانک می تواند ساختار هزینه های خود را تغییر داده و در نهایت هزینه کلی آن را کاهش دهد. با این حال ، پس از این بانک ها ، آنها نمی توانند به مشتریانی که در مورد موضوعاتی مانند وام خودرو ، خدمات برنامه ریزی مالی و سایر فرصت های فروش به آنها مراجعه می کنند ، فروش کنند.

رایج ترین نمونه پول دیجیتالی ، پولی است که توسط موسسات بانکی نگهداری می شود و به صورت الکترونیکی نگهداری ، معامله یا سرمایه گذاری می شود. بانک ها دارای شرطی به نام نقدینگی هستند ، یعنی باید مقدار مشخصی پول فیزیکی در سایت وجود داشته باشد ، اما هیچ شرایطی برای پول دیجیتال وجود ندارد. بنابراین پول الکترونبکی گردش بسیار بیشتری دارد. بسیاری از م institutionsسسات مالی دارای میلیون ها و گاه میلیاردها دپارتمان مدیریت سبد بدون هیچ گونه پول نقد هستند.

مثال دیگر پول الکترونبکی ارزهای رمزنگاری شده است. ارز رمزنگاری شده نوعی ارز دیجیتالی است که در شبکه بلاک چین مستقر است (شبکه ای که بسیاری آن را امن تر از سایرین می دانند زیرا هیچ نظارتی از سوی مقامات مالی وجود ندارد).

دلایل اهمیت پول دیجیتال بیت کوین 

بیت کوین برای تسهیل در امور بانکی پول الکترونیک به معنی پول رمزگذاری شده در سال ۱۹۹۸ توسط وی دای مطرح شد. پیشنهاد او استفاده از روش رمز گذاری کامپیوتری برای کنترل تولید پول و انجام تراکنش ها بدون واسطه بود. اما ایده او تا سال ۲۰۰۹ فقط یک نظریه بود. در همین سال فردی به نام مستعار ساتوشی ناکاماتو واحد پول دیجیتال  بیت کوین را پیشنهاد داد. بیت کوین یک ارز دیجیتالی توزیع شده و رمزنگاری است است که توسط انجمن منبع باز توسعه داده شده است. 

 بیت کوین ها به صورت فیزیکی وجود ندارند و تراکنش هایی با رمز های عمومی و خصوصی می باشند. اطلاعات حساب ها به همراه تراکنش های صورت گرفته بین حساب ها در یک دفتر کل ثبت می‌شود. این تراکنش ها نیازمند حجم وسیعی از توان محاسباتی کامپیوتری برای تأیید و ثبت این اطلاعات در سرتاسر کامپیوترهای عضو شبکه در جهان می باشد. 

بیت کوین پول الکترونیکی

 بیت کوین اولین پول دیجیتال و الکترونیکی جهان است که با استفاده از شبکه نظیر به نظیر به صورت خصوصی و رمزنگاری شده ارزها را مبادله می‌کند. بیت کوین ارزش حقیقی ندارد و هیچ دولت، شرکت و یا سازمانهای مستقل ارزش آن را تقویت نمی کنند و بر آن نظارت ندارند.

بیت کوین شبیه فایل های فشرده یا یک فایل متنی هستند و در یک کامپیوتر شخصی ذخیره می‌شوند و این امکان وجود دارد که نابود شوند یا مثل پول نقد گم شوند. مثل هر ارز دیگر هدف بیت کوین، تسهیل تبادل کالاها و خدمات می باشد. یکی از مهم ترین ویژگی که تا چندی پیش برای سیستم های پرداخت الکترونیک ایده آل محسوب می‌شد، خاصیت گمنامی کامل و غیر قابل ردیابی بود.

دلیل استفاده از ویژگی غیر قابل ردیابی حفظ حریم خصوصی کاربران بود که بسیار مورد توجه و استقبال کاربران قرار گرفت. اخیراً سوءاستفاده از این ویژگی، به ویژه در سیستم های پرداخت مبلغ بالا، باعث ایجاد مشکلاتی در این سیستم ها شده است. مسائلی از قبیل رشوه گیری، باجگیری، پولشویی، تجارت های غیرقانونی و غیره. این مشکلاتی به دلیل سوء استفاده از خاصیت حفظ حریم خصوصی به وجود آمدند. 

گذشته پول دیجیتال بیت کوین 

پس از خلق پول دیجیتال بیت کوین توسط ناکو موتور و انتشار مقاله در سال ۲۰۰۸ جهان متوجه ارز دیجیتالی جدید گردید که بسیار متناسب جلوه می داد. بنابراین نوبت به انتشار دهان به دهان و ویروسی آن توسط کاربران و دیگر علاقه مندان رسید، یعنی همان هدفی که ناکاموتو دنبالش بود.  بنابراین پول دیجیتال بیت کوین در مورد توجه دنیای علم قرار گرفت و هدف تحقیقی جویندگان راه علم و دانش گردید.

از نمونه های جالب می‌توان به توجه ویژه شرکت MaidSafe به آن ذکر نمود که پس از موفقیت بیت کوین مسئولین شرکت MaidSafe به دنبال راه‌اندازی شبکه خود بودند. این شبکه تحت عنوان اینترنت جدید غیرمتمرکز شناخته می‌شود که در پی آن تلاش به افزایش امنیت و همچنین وابسته نمودن امنیت یک کاربر به امنیت همسایگان صورت گرفته است.

از نتایج آن می‌توان به افزایش قابل توجه ایجاد هزینه حمله و هدف و افزایش مخاطره برای حمله کنندگان نام برد. از نکات قابل توجهی که می توان به آن اشاره کرد، تلاش‌های صورت گرفته توسط Douceur و همکارانش در سال ۲۰۰۲ در شناخت حمله شناخته شده Sybil بر بستر شبکه‌های p2p پرداخته و چهار سال بعد Dinger و همکارانش به طبقه بندی این حملات و روش های جلوگیری از آن پرداخته است.

تحقیقات انجام شده در زمینه بیت کوین

در این قسمت می خواهیم اهداف تحقیقات انجام شده  در رابطه با پول الکترونبکی بیت کوین و دستاوردهای آن را بیان کنیم.

اهداف تحقیق 

 • بررسی پروتکل امنیت بیت کوین و زنجیره‌ بلاک
 • بررسی امنیت زنجیره بلاک در بیت کوین
 • بررسی زوایای مختلف ارزهای دیجیتال و به طور خاص بیت کوین از دید کاربر 
 • پرداختن به امنیت پول دیجیتال بیت کوین با بررسی انواع حملات در شبکه POW 
 • بررسی ساختار بیت کوین و به طور خاص گمنامی کاربر در شرایط مختلف و البته با استفاده از ابزارهای دیتا بیس 
 • پرداختن به معماری بیت کوین و زنجیره بلاک از از زاویه اقتصادی ضمن تجزیه و تحلیل  
 • تجزیه و تحلیل محرمانگی و خاصیت گمنامی بیت‌کوین در شبکه های نظیر به نظیر
 • تجزیه و تحلیل انتشار بیت کوین با استفاده از چند هاب پخش از طریق شبکه های نظیر به نظیر
 • ارزیابی حریم خصوصی کاربر در بیت کوین به وسیله شبیه سازی این شبکه در یک سیستم در دانشگاهی

اهداف تحقیقات بیت کوین

دستاوردهای تحقیق

 •  نمایش نقاط ضعف و قوت پروتکل و ارائه الگوی پیشنهادهای مناسب
 •  نمایش آسیب پذیر بودن زنجیره‌ای وبلاگ مخصوصاً در تبانی استخراج کنندگان و بازگو نمودن نکات امنیتی
 • پاسخ به مسائل درگیر کننده ذهن مخاطب از جنبه‌های مختلف و رسیدن به مرز اعتماد در کاربر
 •  شبکه POW شبکه ای پرهزینه ولی مقاوم در برابر حملات ابر رایانه و با موفقیت بالا در برابر بات نت و سرپیچی اجتماعی
 • پرداختن به امنیت کلید عمومی و بررسی در قالب اشکال و گراف
 • شناسایی اقشار مختلف کاربر با ویژگی‌های آن و میزان پراکندگی آن ها
 • با استقرار علامت همکاری کاربر با دیگران کاربران را کشف نموده و اطلاعات کیف پول و مبادلات کاربر افشان نمود
 • به دست آوردن دلایل تاخیر زنجیره بلاک با بررسی توپولوژی شبکه و روش انتشار
 • ناامن بودن حریم خصوصی در کاربران حتی با اقدام دستی کاربران جهت افزایش امنیت

ویژگی های پول دیجیتال 

پول الکترونیکی یا پول دیجیتال ارزش پولی ارزهایی است که توسط دولت یا بخش خصوصی صادر می شود و به صورت الکترونیکی در یک دستگاه الکترونیکی ذخیره می شود.

پول الکترونیکی یک ابزار مالی الکترونیکی است که می تواند حداقل تمام عملکردهای پول را انجام دهد ، بنابراین پول الکترونیکی می تواند جایگزین بسیار نزدیکی برای پول بانک مرکزی باشد.

ارزش پولی ذخیره شده در دستگاه الکترونیکی را می توان با رضایت مصرف کننده در معاملات پرداخت به دستگاه الکترونیکی دیگری منتقل کرد.

این روش با سیستم های پرداخت الکترونیکی سنتی مانند پرداخت و کارت های اعتباری و حواله های سیمی متفاوت است ، که هر کدام معمولاً به مجوز دائمی نیاز دارند و می توانند در هر معامله از بدهی و اعتبار حساب های بانکی استفاده کنند.

به گزارش بانک توسعه صادرات ایران ، در این گزارش آمده است: بر خلاف پول بانک مرکزی که یک ارز خارجی است ، پول الکترونیکی مانند ودیعه یا چک مسافرتی است.

در حالی که تقاضای داخلی پول به طور قانونی در اختیار ناشر است ، ارز خارجی این ادعا را تضمین نمی کند. به عبارت دیگر ، موجودی پول الکترونیکی یک تقاضای جاری برای ناشر است که به هیچ حسابی وابسته نیست.

پول الکترونیکی

انواع پول دیجیتال (پول الکترونیکی)

اگرچه بسیاری از محصولات مختلف پول الکترونیکی با ویژگی های مختلف در فرایند توسعه پول الکترونیکی ارائه شده است ، اما حداقل تمام ویژگی های پول بانک مرکزی هنگام طراحی همه آنها گنجانده شده است.

به طور کلی ، محصولات پول الکترونیکی را می توان از نظر فنی به دو دسته تقسیم کرد:

 • پول الکترونیکی مبتنی بر کارت های هوشمند
 • پول الکترونیکی بر اساس نرم افزار کامپیوتر

از آنجا که محصولات پول الکترونیکی مبتنی بر کارت هوشمند برای تسهیل پرداخت های با ارزش کوچک در معاملات خرده فروشی حضوری طراحی شده اند ، انتظار می رود که محصولات پول الکترونیکی مبتنی بر کارت هوشمند از پول بانک مرکزی و تا حدی کمتر از اعتبار استفاده کنند. کاهش پرداخت های پرداخت مستقیم. همچنین ممکن است استفاده از چک ، کارت های پرداخت و کارت های اعتباری در پرداخت های غیر مستقیم ، یعنی پرداخت های به موقع را کاهش دهد.

محصولات پولی الکترونیکی مبتنی بر نرم افزار رایانه ای همچنین با کاهش هزینه های مبادله با تسهیل انتقال پول و یادگیری سرریز بین انواع مختلف حساب ها ، بانک ها و کشورها ، تقاضا برای سپرده های مدت دار را کاهش می دهد. سرریزهای یادگیری مربوط به مهارت هایی است که افراد در طول زمان با استفاده از نرم افزارهای مالی شخصی و فن آوری های ارتباطی برای مدیریت بهترین برنامه های مالی شخصی خود و فناوری های ارتباطی برای مدیریت بهتر برنامه های مالی خود به دست می آورند.

اگرچه این ویژگی به عنوان منبع برخی پیامدهای منفی توزیع گسترده پول الکترونیکی در نظر گرفته می شود ، اما به طور قابل توجهی به افزایش کارایی مبادلات بین المللی کمک می کند. به طور طبیعی ، با استفاده از پول الکترونیکی ، هزینه انتقال وجوه بین المللی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. 

یکی دیگر از ویژگی های پول الکترونیکی این است که یک ارز رایج یا رایج نیست ، که باعث می شود استقبال عمومی از آن در مراحل اولیه انتشار کاهش یابد. علاوه بر این ، ارز الکترونیکی ، بر خلاف اسکناس ها و سکه ها و سایر ابزارهای مبادله مدرن ، نیازی به حضور فیزیکی پرداخت کننده و گیرنده برای تسویه پرداخت ندارد ، زیرا موجودی ارز الکترونیکی می تواند در طول زمان از طریق شبکه های کامپیوتری منتقل شود.

انواع پول دیجیتال

جمع بندی 

با توجه به اهمیت پول دیجیتال بیت کوین که یک ارز بین المللی می باشد و کاربران زیادی از سراسر دنیا از آن استفاده می کنند. مقاله حاضر قصد دارد تا با بررسی سیستم بیت کوین به طور کامل اطلاعاتی در این زمینه در اختیار کاربران به خصوص افرادی که از طریق اینترنت کسب درآمد می کنند قرار دهد. لذا با توجه به دلایل مطرح و اهمیت موضوع، هدف این مقاله ارائه یک بررسی کامل و توصیفی می باشد.

 هر روش پرداختی به سبک کاملاً الکترونیکی. پول الکترونبکی، مانند اسکناس یا سکه دلار ، نامشهود است. پول دیجیتال فقط از طریق رایانه منتقل می شود. موفق ترین و پرکاربردترین شکل پول الکترونبکی کد ارز بیت کوین است. پول دیجیتال با استفاده از فناوری هایی مانند تلفن های هوشمند ، کارت های اعتباری و مبادلات ارزهای رمزنگاری شده مبادله می شود. در برخی موارد ، پول دیجیتال می تواند به پول فیزیکی تبدیل شود. برای مثال می توان از دستگاههای خودپرداز برای بدست آوردن مقدار مورد نظر استفاده کرد.

 • پ پول الکترونبکی پولی است که فقط به شکل دیجیتالی وجود دارد و مانند پول نقد و سایر کالاها مانند طلا یا نفت یک دارایی ملموس نیست.
 • پول الکترونبکی ممکن است شامل ، اما نه محدود به آن ، ارزهای رمزنگاری شده باشد. بیشتر ارزهای دیجیتالی جهان متعلق به موسسات بانکی است.
 • بانک ها به لطف پول دیجیتالی موفق به کاهش هزینه های عملیاتی شده اند. زیرا آنها دیگر مجبور به اجاره فضای فیزیکی و پرداخت دستمزد کارمندانی نیستند که دیگر به آنها احتیاج ندارند.
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *