تحلیل تکنیکی

تحلیل تکنیکال چیست؟ ۳ اصل مهم استراتژی تحلیل تکنیکی

تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی (Technical Analysis) روشی برای پیش بینی قیمت در بازارهای مالی، ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی می باشد. این روش از طریق داده های آماری جمع آوری شده از فعالیت های معاملاتی در گذشته، مطالعه و بررسی  تاریخچه قیمت و تغییرات آن، حجم معاملات و … در آن بازار صورت می گیرد.

سرمایه گذارانی که به صورت مستقیم در خرید و فروش سهام شرکت ها فعالیت دارند، بایستی قبل از خرید سهام یک شرکت، شرایط مالی شرکت مربوطه را با دقت و به طور کامل و دقیق بررسی کنند. بنابراین ، یک سرمایه گذار موفق باید از قدرت تحلیلی بالایی برخوردار باشد. شخصی که سهام را بدون تحلیل کردن آن خریداری و می فروشد، مانند شخصی است که در یک اتاق تاریک به یک هدف ناشناخته تیراندازی می کند.

به طور کلی می توان گفت که در تحلیل تکنیکال(فنی) از انواع تکنیک ها و ابزارها مانند نمودارها و اطلاعات مرتبط از قبیل قیمت و حجم معاملات، برای ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف استفاده می شود.

علم تکنیکال چیست؟

تکنیکال : بررسی نمودارهای قیمتی و پیش بینی رشد یا نزول بازار ها توسط نمودارهای موجود در گذشته را علم تکنیکال می گویند. به طور کلی روش تکنیکال در سه بند زیر می توان خلاصه کرد: 

تحلیل نوسانات قیمت های گذشته با انگیزه پیش بینی تغییرات قیمت در آینده

تحلیل بر اساس رفتار بازار به کمک بررسی نمودارهای قیمت، میانگین حرکت قیمت ها، میزان حجم معاملات، حجم معاملات باز ، شکل گیری الگو و سایر شاخص های تکنیکی

روشی برای برآورد قیمت کالاها مبتنی بر الگوی تغییرات قیمت و حجم معاملات، بدون در نظر گرفتن عوامل اساسی و بنیادین بازار.

 استراتژی تحلیل تکنیکی برای هر نوع اوراق بهاداری مانند اوراق سهم، آتی، کالا و غیره که دارای سوابق تاریخی معاملاتی است مورد استفاده قرار گیرد. تحلیل فنی در بازار کالاها و فارکس، بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارزهای خارجی، بازار طلا و فلزات گرانبها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش معامله گران اغلب بر حرکت های کوتاه مدت قیمت تمرکز دارند و به طور کلی در تمامی بازارهایی که مبتنی بر عرضه و فعالیت هستند، کاربرد دارد. تحلیلگران تکنیکال بر خلاف تحلیلگران بنیادی به  دنبال ارزش ذاتی اوراق بهادار نمی باشند، آنها از روی تحلیل و بررسی نمودارها، تغییرات قیمت را با استناد بر تحرکات قیمت در گذشته پیش بینی می کند.

از این روش تحلیل می توان در هر زمینه ای از قبیل سهام ، معاملات آتی ، کالاها ، درآمد ثابت ، ارزها و سایر اوراق بهادار  با داده های معاملات تاریخی بهره گرفت.

آنالیز تکنیکال

به طور کلی تعریف تحلیل تکنیکال را می توان به صورت زیر مطرح کرد:

  • تحلیل تکنیکی یک استراتژی معاملاتی است که برای ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی در روند قیمت ها و الگوهای دیده شده در نمودارها به کار می رود.
  • تحلیلگران تکنیکی بر این باورند که فعالیت معاملات گذشته و تغییرات قیمت یک اوراق بهادار می تواند شاخص های ارزشمندی برای حرکت های بعدی قیمت های امنیتی باشد.
  • تحلیل فنی ممکن است با تحلیل فاندامنتال، که بیشتر به الگوی قیمت های شرکت یا روند سهام معطوف است، در تضاد باشد.

مفهوم تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکی، زمان تغییر روند قیمتها، تغییر قیمت و سوار شدن بر موج جدید قیمت ها از همان مراحل اولیه تشخیص داده می شود.  تحلیلگر مطابق با شواهد جدیدی که نشان بدهد روند جدیدتری در حال شکل گیری است و قبل از اینکه تمام بازار، متوجه این تغییر روند بشود، اقدام به اتخاذ تصمیم های سرمایه گذاری جدید می نماید.

بر خلاف تحلیل بنیادی که سعی در ارزیابی ارزش یک اوراق بهادار بر اساس نتایج تجاری از قبیل فروش و درآمد دارد، تحلیل تکنیکال بر تحقیقات در مورد قیمت و حجم معاملات متمرکز است. از ابزارهای  تحلیل فنی برای بررسی دقیق روش های عرضه و تقاضا برای یک اوراق بهادار بر اساس تغییرات ضمنی قیمت ، حجم و نوسانات استفاده می شود. 

در این تحلیل اغلب از ابزارهای مختلف نمودار برای تولید سیگنال های تجاری کوتاه مدت استفاده می شود، اما همچنین می تواند به بهبود ارزیابی قدرت یا ضعف یک اوراق بهادار نسبت به بازار گسترده تر یا بخشی از آن کمک کند.

 اطلاعات موجود به تحلیلگران کمک می کند تا ارزیابی کلی در آنجا را بهبود بخشند. تمام این تحلیل ها بر اساس تاریخچه و پیشینه نمودار یک نماد است. در واقع ، در  این روش تحلیل  آینده نماد بر اساس تاریخچه آن پیش بینی می شود. 

کاربرد تحلیل تکنیکال

تاریخچه تحلیل تکنیکال

استفاده از شاخص های تحلیل تکنیکی حدود سه قرن قدمت دارد، به طور کلی در نوشته های قرن هفدهم و هجدهم میلادی  ترسیم نمودارهای تکنیکال کاملاً مشهود می باشد. این شاخص اولین بار توسط چارلز داو، بنیانگذار وال استریت ژورنال در اواخر دهه ۱۸۰۰ ارائه شد.

فرضیات اصلی تحلیل تکنیکال چیست؟

همانطور که چارلز داو اشاره کرد ، اولین و مهمترین فرضیه در تحلیل تکنیکی این است که قیمت تمام اطلاعات را نشان می دهد. در واقع  تحلیل تکنیکال مبتنی بر تجزیه و تحلیل آماری نوسانات قیمت است و سعی دارد با مشاهده الگوها و روند قیمت های گذشته و فعلی ، روند قیمت های آینده را پیش بینی کند.

داو همچنین بر این باور است که عواملی که بر قیمت سهام در بازارهای کارآمد تأثیر می گذارد شناخته شده اند و در هر زمان اطلاعات لازم را در اختیار معامله گران قرار می دهند. در حالی که این فرضیه به طور کلی صحیح است، اما امکان نوسان قیمت سهام در کوتاه مدت یا بلند مدت از طریق اخبار یا اطلاعیه ها همیشه وجود دارد. 

در حقیقت می توان گفت تحلیل فنی بر این فرض استوار است که فعالیت معاملاتی گذشته و تغییرات قیمت یک اوراق بهادار می تواند شاخص های ارزشمندی برای حرکات آتی قیمت اوراق بهادار باشد که با قوانین سرمایه گذاری یا معاملات مناسب مطابقت داشته باشد. تحلیل گران حرفه ای اغلب از تحلیل تکنیکی به همراه سایر اشکال تحقیق استفاده می کنند.

معامله گران خرده فروش فقط می توانند بر اساس نمودارهای قیمت یک اوراق بهادار و آمار مشابه تصمیم بگیرند، اما تحلیلگران حقوق صاحبان سهام به ندرت تحقیقات خود را صرفا به تحلیل بنیادی یا تکنیکال محدود نمی کنند.

فرضیه تحلیل تکنیکال دیگر بیان شده توسط داو این است که نوسانات قیمت بازار تصادفی نیستند و الگوها و روندها با گذشت زمان مجدداً تکرار می شوند. این فرضیه نشان می دهد که روندها در کوتاه مدت و بلند مدت اتفاق می افتد و به معامله‌ گران اجازه می دهد با تجزیه و تحلیل این روندها سود کسب کنند.

 

سه اصل اساسی تحلیل فنی

تحلیل تکنیکال بر ۳ اصل استوار است

  • نمودار قیمت نمایانگر همه چیز است
  • قیمت ها طبق یک روند خاص تغییر می کند
  • گذشته تمایل به تکرار دارد

نمودار قیمت نمایانگر همه چیز است

بسیاری از منتقدان تحلیل تکنیکال بر این عقیده اند که صرفاً در نظر گرفتن تحرکات قیمتی برای پیش بینی رفتار یک سهام کافی نیست، بلکه عوامل بنیادی  و فاندامنتال نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد. آن ها بر این عقیده هستند که در قیمت سهام ، همه چیز از جمله اصول بنیادی نیز می تواند تأثیرگذار باشد. اما در تحلیل تکنیکی تنها چیزی که مهم است نوسانات قیمتی است که نشان دهنده میزان عرضه و تقاضای بازار می باشد. به طور کلی در تحلیل فنی فقط حرکت نموداری قیمت را می توان در نظر گرفت، اما در تحلیل فاندامنتال تمامی عوامل تأثیرگذار بر روند تغییرات قیمت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

قیمت ها طبق یک روند خاص تغییر می کند

تحلیلگران تکنیکی اعتقاد دارند که قیمت ها، حرکتها و روندهای گذشته را در روندهای کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت تکرار می کنند. از نظر آن ها تغییرات قیمت ها از یک روند خاص تبعیت می کند؛ پس از استقرار روند مشخص، حرکت های آتی قیمت در همان جهت قرار می گیرند مگر اینکه عوامل و ابزارهای تکنیکال روند جدیدی برای سهم بیابند. 

گذشته تمایل به تکرار دارد

 براساس روانشناسی بازار، ماهیت روند قیمت به گونه ای است که در یک چرخه زمانی تکرار می شود. ماهیت تکراری حرکت قیمت ها به روانشناسی بازار نسبت داده می شود. به عبارت دیگر، فعالان بازار تمایل دارند واکنش های مشابهی نسبت به نوسانات بازار در طول زمان نشان دهند.

تحلیلگر تکنیکال از طریق نمودار و الگوها، چرخه های قیمتی گذشته و احساساتی مانند ترس و هیجان را بررسی و سپس روند قیمت نمودار سهام را تحلیل می کند. گفتنی است برخی از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای تحلیل روندهای ۱۰۰ ساله به کار گرفته شده است. زیرا تحلیلگران معتقدند نمودار سهام و الگوهای حرکت قیمت در طی زمان اغلب تکرار خواهند شد.

روش بکارگیری تحلیل تکنیکال

تحلیلگر تکنیکال با بهره گیری از قیمت سهام و حجم معاملات سهام، تحرکات قیمت را برای هر نوع اوراق بهادار پیش بینی و تحلیل می کند. در هر صنعتی از بازار، هزاران الگو و سیگنال جهت تحلیل فنی وجود دارد؛ برخی از ابزارها و شاخص ها بر تعیین وضعیت فعلی بازار متمرکز هستند در حالی که برخی دیگر بر وضعیت بازار آینده تمرکز دارند.

تحلیل رفتارهای بازار

محدودیت‌های تحلیل تکنیکال 

با توجه به اینکه فرضیه بازار کارآمد یکی از مفروضات اساسی تحلیل تکنیکی است ، ممکن است یکی از محدودیت های آن نیز محسوب شود. طبق این فرضیه، قیمت های بازار منعکس کننده تمامی اطلاعات در گذشته و حال می باشد و بنابراین راهی وجود ندارد که بتوان از روند بازار بهره برد مگر اینکه بازار کارایی کامل داشته باشد. تحلیلگران بنیادی معتقدند که بازار می تواند کارآمد باشد، اما همه اطلاعات مربوط به قیمتهای گذشته و فعلی در دسترس نیستند و قیمتها به طور تصادفی حرکت می کنند.

دومین محدودیت در رابطه با کاربرد تحلیل تکنیکال این است که این استراتژی معاملاتی همیشه کارایی ندارد. اگر معامله گران حد ضرر مشابهی را برای یک سهام خاص تعیین کنند، با نزدیک شدن قیمت سهم به حد ضرر مورد نظر،  بسیاری از سهامداران شروع به فروش سهم می کنند. همین امر باعث افت قیمت سهام می شود و معامله گران تصور کنند که روند پیش‌بینی شده تحلیل فنی درست بوده است.

تفاوت بین تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال 

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، هر دو پرکاربردترین روشهای معاملاتی هستند و برای جستجو ،تحلیل و تحلیل ، پیش بینی و انتخاب اوراق بهادار و سهام  مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو این روش ها هر استراتژی سرمایه گذاری دیگری طرفداران و منتقدان خود را دارد.

تحلیل بنیادی روشی برای ارزیابی ارزش ذاتی سهام است و نگرش کلی به شرایط اقتصادی ، صنعتی ، مالی و مدیریتی شرکت ها را ارائه می دهد. در حقیقت تمامی جنبه های مالی شرکت از جمله دارایی ها ، وبدهی ها ، درآمد و هزینه ها برای تحلیل بنیادی مهم است.

در تحلیل تکنیکال، صرفاً قیمت و حجم سهام به عنوان ورودی در نظر گرفته می شود. تحلیل تکنیکی سعی در تعیین ارزش ذاتی سهام ندارد و در عوض از نمودارهای سهام برای مشخص کردن رفتار سهام در آینده،  با شناسایی الگوها و نمودارها استفاده می کند.

تحلیل گران فاندامنتال معتقدند که عواملی از قبیل فاکتورهای اقتصادی کلان و روان شناسی بازار سرمایه و …، قیمت سهام را تعیین می کند درحالیکه تحلیل گران تکنیکال  فقط رفتار نمودار قیمت که حاصل از بررسی عرضه و تقاضا برای یک سهم خاص در بازار است، را تحلیل می کنند. 

تحلیل تکنیکال

سخن پایانی

به طور کلی استراتژی تحلیل تکنیکال می تواند یکی از کاربردی ترین روش ها برای ارزیابی وضعیت بازار و سهام باشد. با توجه به وجود ابزارها و تکنیک های مختلف در این روش ، هرکسی می تواند از آن برای انتخاب گزینه های سرمایه گذاری و پیش بینی روند قیمت بهره بگیرد. این نوع تحلیل را می توان در تمام بازارهای موجود مانند بازار سهام ، طلا ، سکه و … بکار گرفت. 

گفتیم که تحلیل تکنیکی سعی در پیش بینی حرکت قیمت تمامی بازارهای معاملاتی دارد که اغلب در معرض نیروهای عرضه و تقاضا قرار گرفته اند، از جمله سهام ، اوراق قرضه ، ارز.در واقع ، برخی تحلیل تکنیکی را صرفاً مطالعه نیروهای عرضه و تقاضا می دانند که در حرکات قیمت بازار یک اوراق بهادار منعکس شده است. تحلیل فنی معمولاً در مورد تغییرات قیمت اعمال می شود، اما برخی از تحلیلگران فقط ارقام دیگری غیر از قیمت، مانند حجم معاملات یا سود صریح را دنبال می کنند. برای یادگیری تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در این سایت با ما همراه باشید. 

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *