دلایل ارزشمندی بیت کوین

آینده بیت کوین و ۷ دلیل ارزشمند شدن بیت کوین

دلایل ارزشمند بودن و آینده بیت کوین تقریباً موضوع گفتگوهای بسیاری از افراد می باشد. از نظر عده ای بیت کوین هیچ ارزشی ندارد و برخی معتقدند که این ارز دیجیتال نوعی طلای دیجیتال با پتانسیلی بی نهایت می باشد. به نظر شما کدام یک از نظریه های ذکر شده درست می باشد و واقعاً چه چیزی سبب ارزشمند شدن این ارز مرموز می گردد. در این مقاله می خواهیم ویژگی هایی که بیت کوین را تبدیل به سرمایه گذاری بی نظیر کرده، را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه‌ای کوتاه از پیدایش پول

با یک نگاه اجمالی به تاریخچه پول می توان فهمید که وقتی مردم بپذیرند که چیزی ارزشمند است، خواه ناخواه آن چیز ارزشمند می شود. در واقع همگان به نوعی می خواهند و بر این باورند که پول بایستی ارزش داشته باشد و در جامعه کارایی داشته باشد و بهمین دلیل آینده بیت کوین بسیار چشمگیر می گردد. 

در آغاز مردم معاملات خود را از طریق داد و ستد پایاپای انجام می دادند تا زمانی که ارز رسمی دولت ها وارد عرصه شد. همانطور که می دانید پول محبوب ترین و شناخته شده ترین نوع ارز است و از همان بدو پیدایش دارای ویژگی هایی از قبیل فراگیر شدن، کمیابی، و جعل نشدنی، پایدار و بخش پذیر است. بطور کلی با گذشت زمان ، مردم دریافتند که استفاده از پولی که حمل آن راحت تر ، دارای ارزش ثابت و قابل تقسیم است بهتر است.

داد و ستد پایاپای

چرا در آینده بیت کوین ارزشمند می گردد؟

امروزه بیت کوین نیز به اندازه پول های کاغذی و دیجیتال ارزشمند می باشد. بیت کوین یک شکل رایج و پذیرفته شده از پول است که برای خرید ، فروش یا انتقال دارایی در سطح اینترنت استفاده می شود. می دانید دلار آمریکا ارزش و جایگاه قانونی خود را مدیون دولت است، در حالیکه بیت کوین ارزش خود را از زیرساخت ها ، کمبود و برنامه خود به دست می آورد.

اگرچه در نگاه اول نمی توان درباره آینده بیت کوین حرفی به میان آورد، اما ساختار بیت کوین نیز شامل ویژگی های پول نقد سنتی از قبیل کمیاب بودن، قابلیت جابجایی، تقسیم پذیری و شناخته شده بودن است. علاوه بر این ویژگی ها بیت کوین غیرمتمرکز است، بدون هیچ واسطه ای قابل استفاده می باشد.

هر شخصی که دسترسی آسان به اینترنت داشته باشد و بدون دخالت هر نوع سازمانی می تواند معاملات بیت کوین را انجام دهد. امکان کلاهبرداری یا اخاذی در این نوع معاملات وجود ندارد و از قابلیت برنامه ریزی نیز برخوردار است. از این رو می توان گفت این ارز دیجیتال در آینده می تواند جایگزین ارز فیات کنونی گردد. 

در آینده بیت کوین می تواند به عنوان یک دارایی ارزشمند مانند طلا و سایر کالاها نگهداری شود. علاوه بر تمام ویژگی های بی نظیر، بیت کوین را می توان طی چند دقیقه و در سریعترین زمان ممکن از طریق کانال های ارتباطی در سطح اینترنت از یک نقطه به هر نقطه ای دیگر تبادل کرد.

ویژگی های ارزشمند بیت کوین

سؤالی که ممکن است به ذهن شما نیز خطور کند این است که آینده بیت کوین چه خواهد شد و چه چیزی باعث ارزشمندی بیت کوین می شود؟ بیت کوین ویژگی های فوق العاده ای دارد از جمله شبکه بلاک چین که غیر قابل تغییر است و ما می توانیم هر گونه ثروتی را بدون واسطه به هرجای دنیا منتقل کنیم. تمامی این موارد از ویژگی های خوب بیت کوین به شمار می آید، اما ارزش واقعی بیت کوین از کمیاب بودن و اعتبار آن نشأت می گیرد.

کمیاب بودن 

برخلاف ارزهای نقد سنتی که به میزان دلخواه و بدون هیچ پایانی چاپ می شوند، بیت کوین در تعداد محدود و مشخصی ساخته می شود. هنگامی که بیت کوین در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد ، توسعه دهندگان آن تعیین کردند که فقط ۲۱ میلیون بیت کوین در پروتکل این ارز ایجاد می شود. انتظار می رود آینده بیت کوین برخلاف ارزهای نقدی اوج بگیرد. ارزهای نقدی به سبب چاپ در تعداد بالا ارزش خود را از دست داده اند، به دلیل همین میزان ساخت بیت کوین محدود و کنترل می شود. 

میزان عرضه بیت کوین در حال حاضر حدود ۱۸ میلیون واحد است، نرخ انتشار بیت کوین هر چهار سال به نصف کاهش می یابد ، به آن هاوینگ (Halving) گفته می شود. بنابراین با فرض اینکه پروتکل بیت کوین دچار هیچ گونه تغییری نگردد، در آینده بیت کوین، تقریباً تا  سال ۲۰۲۲  باید بیش از ۱۹ میلیون واحد عرضه شود.

طلا فلزی بسیار با ارزش است که در تعداد محدود موجود می باشد و استخراج آن بسیار کمیاب و دشوار است. بیت کوین نیز نوعی طلای نوین می باشد که در تعداد محدود و کمیاب وجود دارد.این ارز دیجیتال نیز همانند طلا است که معادل آن را بایستی استخراج کرد و ساخته نمی شود. هیچ سازمانی و دولتی قادر به تولید بیت کوین نیست و از آنجایی که همانند طلا، BTC نیز خواهان زیادی دارد، در نتیجه کمیابی و تقاضا ارزش به دنبال خود دارد و در آینده بیت کوین را به عنوان معتبرترین روش پرداخت به شمار خواهد آمد. 

آینده بیت کوین

اعتبار داشتن

در آینده بیت کوین از اصالت و اعتبار ویژگی بهره مند خواهد شد و مانند طلا در هر زمینه ای و جایگاهی بسیار مهم است. طی سالیان زیاد، طلا به عنوان یک ارز کمیاب و پول ارزشمند بین مردم مورد استفاده قرار می گرفت و به طور کلی در سطح جهانی به عنوان ثروت به شمار می آید.

ممکن است فکر کنید بیت کوین یک پدیده نوظهور است و به اندازه طلا نمی تواند اعتبار داشته باشد و یا حتی آن را نامعتبر بدانید. اما در جهانی که همه چیز به سرعت از آنالوگ به دیجیتال در حال تغییر است، حتی یک فناوری جدید مانند بیت کوین نیز می تواند به واقعیت تبدیل شده، اصالت و اعتبار به خود گیرد.  زمانی که نوبت به تبدیل پول از آنالوگ به دیجیتال می رسد، اعتبار و ارزش بیت کوین آن زمان بر همگان ثابت می گردد. بیت کوین در بین هزاران واحد پولی که تحت عنوان ارز دیجیتال نامگذاری شده اند، اولین ارز دیجیتال است که به یک مدعی بزرگ و معتبر در سطح جهانی تبدیل شده است.

در حال حاضر آلت کوین زیادی به وجود آمده اند، اما گفتنی است هیچ یک از آن ها اولین نبوده و همچنان آینده بیت کوین درخشان خواهد بود. هیچ کدام از این ارزها نمی توانند ادعا کنند که بهترین هستند و به اندازه بیت کوین در سطح بازار جهانی ارزش دارند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال شناخته شده و معتبر است که بیشترین تأثیر را در شبکه بلاک چین دارد. 

بخش پذیر بودن

۲۱ میلیون بیت کوین ، بسیار کمتر از ارزهای فیات موجود در سراسر جهان می باشد. بیت کوین به ۸ رقم اعشار تقسیم می شود. کوچکترین واحد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است که “Satoshi” نام دارد و از نام مستعار Satoshi Nakamoto خالق بیت کوین گرفته شده است. پس می توان گفت یک بیت کوین را می توان به یک میلیون Satoshis تقسیم کرد، که هر Satoshi برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است و کمترین میزان بیت کوین تا به امروز می باشد. 

این میزان از تقسیم بندی در ساختار بیت کوین تعیین می شود. در آینده بیت کوین در صورت نیاز می تواند به میزان ۱۶ رقم نیز تقسیم پذیر باشد، این بدان معناست که بیت کوین واحدهای بی نهایت کوچیکتری را نیز می تواند ارائه می دهد. بیت کوین بیشتر از دلار آمریکا یا هر ارز فیات دیگر قابل تقسیم است. در حالی که دلار آمریکا را می توان به سنت یا یک صدم دلار آمریکا (USD) تقسیم کرد، Satoshi یکصد میلیونیوم بیت کوین (BTC) است. این تقسیم پذیری، کمیاب شدن بیت کوین را ممکن می کند.

با گذشت زمان و درآینده بیت کوین به افزایش قیمت خود ادامه خواهد دهد، کاربران با بخشی از واحد بیت کوین همچنان می توانند در مبادلات روزانه شرکت کنند. بدون تقسیم پذیری، با فرض اینکه قیمت هر بیت کوین یک میلیون دلار باشد ، استفاده از آن در بیشتر معاملات غیرممکن است.

کاربرد بیت کوین

یکی از نکات جالب در مورد بیت کوین بهره گیری این ارز از فناوری بلاک چین است. Blockchain یک سیستم دفتر مرکزی توزیع شده است که نیاز به اعتماد بین طرفین را از بین می برد. این بدان معناست که هیچ یک از طرف های درگیر در معاملات بیت کوین نیازی نیست حتماً به یکدیگر اعتماد کنند.

این اعتماد از قبل به دلیل سیستم پیچیده تولید و بررسی بیت کوین وتاییدیه‌ها در دفتر کل توزیع‌شده بیت کوین، در سیستم وجود دارد. از همه مهمتر این که فناوری بلاکچین انعطاف پذیر می باشد و حتی در فضای خارج از ارزهای دیجیتال هم می تواند مفید واقع شود. در آینده بیت کوین به طور رایج به عنوان ارز و روش پرداخت قابل بهره برداری خواهد بود.

قابلیت جابجایی

می توان بیت کوین را از طریق کانال هایی مانند اینترنت، ماهواره ها و حتی امواج رادیویی جابجا کرد و به این ترتیب تبدیل به به جابجا شدنی ترین ارز در جهان می شود. به لطف صرافی ها، کیف پول ها و سایر ابزارها ، بیت کوین بدون توجه به حجم مبادله در عرض چند دقیقه با هزینه بسیار کم می تواند بین طرفین منتقل شود.

دلایل ارزشمندی بیت کوین

در حال حاضر استفاده از بیت کوین برای پرداخت های کوچک منطقی نیست، اما در آینده بیت کوین برای نقل و انتقالات بزرگ بسیار مؤثرتر می باشد. هر فردی بدون نیاز به استفاده از سیستم بانکی و نگرانی در مورد مسدود شدن یا ناموفق بودن تراکنش، می تواند به راحتی ده هزار دلار بیت کوین بخرید و آن بیت کوین را برای هر شخصی مستقر در هر نقطه ای از جهان ارسال نماید. در سیستم های فعلی ، فرآیند انتقال مبالغ هنگفت می تواند زمانبر باشد و هزینه های این انتقال ها نیز گاهی بسیار زیاد است. قابلیت حمل از ویژگی های بسیار مهم یک ارز است.

پایداری بالا

از هر بیت کوین یا ساتوشی می توان بدون نابود شدن آن، به طور نامحدود و بی نهایت بهره گرفت. یکی از مهمترین موضوعات مربوط به ارزهای فیات فیزیکی ، ثبات و پایداری آن ها است. یک اسکناس مقاوم نیز به دلیل فیزیکی بودن می تواند نابود شده و از بین برود، در حالی که پول های دیجیتال در معرض این خسارات فیزیکی نیستند. 

از آنجایی که بیت کوین مانند اسکناس از بین نمی رود و هرگز گم نمی شود، به همین دلیل آینده بیت کوین بسیار ارزشمند و طرفداران آن روز به روز بیشتر می گردد.  اگر کاربر کلید رمزنگاری خود را گم کند، در این صورت بیت کوین برای همیشه در کیف پول  غیرقابل استفاده می‌شود. با این حال بازهم این بیت کوین از بین نمی رود و هنوز در داده های بلاک چین یافت می شود.

جعل‌ناپذیر بودن

بلاک چین یک سیستم غیر متمرکز با یک دفتر کل توزیع شده می باشد، از این رو جعل بیت کوین بسیار دشوار است. انجام این کار مستلزم فریب کل شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین است. تنها راهی که یک فرد می تواند در آینده بیت کوین را جعل کند، روشی است که به عنوان “دوباره خرج کردن” شناخته می شود.

دوباره خرج کردن، به شرایطی اطلاق می شود که کاربر در دو یا چند مورد جداگانه، مقداری بیت کوین را به طور همزمان در شبکه خرج یا منتقل می کند. به عبارت دیگر کاربر داده های تکراری ایجاد می کند و آنها را در شبکه مخابره می‌نماید. این مسئله در رابطه با ارزهای رایج امکان پذیر نمی باشد، زیرا استفاده همزمان از اسکناس فیزیکی در دو مکان ناممکن می باشد. بخاطر همین ویژگی آینده بیت کوین بسیار امیداور کننده است. 

آنچه  آینده بیت کوین را تضمین می کند و مانع جعل این ارز رمزنگاری و یا بعبارتی دوباره خرج کردن آن می شود، فناوری بکار رفته در شبکه بلاک چین است. برای جعل بیت کوین بایستی به ۵۱ درصد شبکه تسلط داشت، یعنی مهاجم یا مهاجمان باید حداقل ۵۱ درصد از قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته باشند.  با کنترل بیش از نیمی از قدرت  شبکه، مهاجم می تواند برای ایجاد رکوردهای تکراری بر باقیمانده شبکه نیز تسلط یابند. با این حال ، چنین حمله ای به شبکه بیت کوین به تلاش، سرمایه و قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد، در حالیکه منابع کمی در دسترس است.

آینده بیت کوین

اگر پول و ارز قانونی یک کشور بیشتر از نیاز بازار تولید شود و کمیاب نباشد، ارزش آن افت می کند و باعث تورم می شود. کمیاب بودن اولین معیار برای ارزشمند شدن کالا است، بنابراین کشورها مجازات های سنگینی را برای جعل کنندگان پول در نظر می گیرند. حتی در گذشته مجازات جعل ارز یا سکه تقلبی اعدام بود.

همچنین جعل ارز  و پول قانونی می تواند کل اقتصاد را به شدت نابود کند.  لازم به ذکر است که حداکثر تعداد بیت کوین مشخص است و هیچ کس قادر نخواهد بود چه در حال حاضر و چه در آینده بیت کوین را جعل کند، بنابراین همیشه تأکید می شود که این ارز دیجیتال BTC تورم ندارد و آینده بیت کوین بسیار امن خواهد بود. 

ابزارهای زیادی به عنوان ارز در جوامع و سالهای گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. یکی از معروف ترین ها وامپوم (wampum) می باشد، گردنبندی کمیاب در ایالات متحده که از نوع خاصی صدف ساخته شده است. به طور کلی ارز حتما نباید کارکرد فیزیکی داشته باشد و  بخاطر همین بیت کوین در صورتی ارزشمند می گردد که نادر و کمیاب باشد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *